Izolatie tavan peste cea existenta

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

Izolatie tavan peste cea existenta

Mesajde lethe » Lun Ian 19, 2015 8:00 pm

Salut,

Am urmatoarea problema: locuiesc intr-o mansarda cu tavan orizontal, peste care e un pod de 1.5metri, unde izolatia este facuta (prost) astfel:
- tavan rigips prins pe schelet metalic
- peste rigips vata minerala de sticla de 15 (cred ca 1 strat de 10 si inca unu de 5) intre capriori de lemn
- peste vata podea din scanduri de lemn(dușumea podului)

Problema e urmatoarea: nu vad nicaieri o folie anticondens/vapori, scandurile de lemn sunt puse cu distante de 2 cm intre ele, iar mirosul din pod si bineinteles frigul/zgomotul este liber sa patrunda inauntru.

Deoarece e foarte dificil de dat jos podeaua podului, cativa vecini in aceeasi situatie au ales solutia urmatoare (dat fiind faptul ca podul este rareori folosit):
- vata minerala de 5 sau 10 cu folie de aluminiu intinsa peste dușumeaua podului (cu folia de aluminiu in jos, inspre camere)
- folie de nailon peste vata de sticla, prinsa in cuie de podea pentru a o feri de praf, mizerie, etc...

Pare a fi o solutie de compromis ce ar aduce un plus de 60 - 70% izolare fonica/termica, insa as dori si alte pareri/ solutii.
Credeti ca este ok ? Cum sta treaba cu condensul, folie de aluminiu peste o izolatie deja existenta, plus o folie de nailon peste vata.. nu s-ar crea mucegai?
lethe
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 19, 2015 7:50 pm

Re: Izolatie tavan peste cea existenta

Mesajde petre67 » Mie Ian 21, 2015 12:36 pm

Folia anticondens trebuia pusa imediat sub izolatie, sa nu ajunga umezeala in vata minerala.

Decat sa o pui deasupra mai bine nu mai pui deloc, sa lasi macar umezeala sa se evapore spre pod...
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Izolatie tavan peste cea existenta

Mesajde roger-ius » Mie Ian 21, 2015 11:05 pm

lethe scrie:Salut,

Am urmatoarea problema: locuiesc intr-o mansarda cu tavan orizontal, peste care e un pod de 1.5metri, unde izolatia este facuta (prost) astfel:
- tavan rigips prins pe schelet metalic
- peste rigips vata minerala de sticla de 15 (cred ca 1 strat de 10 si inca unu de 5) intre capriori de lemn
- peste vata podea din scanduri de lemn(dușumea podului)
....


Subscriu la parerea de mai sus: folia trebuie pusa imediat pe rigips, sub vata, pentru a nu lasa vaporii din interior sa migreze de la cald la rece si astfel vata sa se imbibe de umezeala.
Daca nici scandurile nu sunt puse prea bine eu as incerca totusi solutia cu desprinderea scandurilor de pe grinzi (de ce ar fi chiar asa de dificil?), pui ceva folie, intre grinzi eventual, ca nu ai cum face altfel, si aranjezi vata mai bine (poate nici cum trebuie nu e aranjata acum). E o munca in plus, dar e o solutie mai buna in sensul ca obtii un spatiu suplimentar de depozitare.

Daca totusi e prea dificil sa desprinzi scandurile dusumelei eu as alege alta varianta. A lasa izolatia actuala cum este (mirosul in interior nu are cum sa patrunda prin rigips) si as izola, intre capriori, acel pod de 1,5 m. Ar fi un spatiu tampon intre exterior si camera. Astfel camera ar avea o termoizolatie suficienta. Necesarul de vata minerala nu ar creste foarte mult si ai putea folosi pe viitor podul, avand podeaua libera. Cu mentiunea ca trebuie sa pui ceva folie pe partea dinspre interiorul podului, pentru a proteja vata.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Izolatie tavan peste cea existenta

Mesajde oletaschmele » Joi Sep 07, 2023 12:38 pm

Pentru a preveni pătrunderea umezelii în izolația din vată minerală, trebuie să se așeze folie anticondens chiar sub izolație.

În loc să-l așezi deasupra, ar trebui evitat cu totul, astfel încât umezeala să poată scăpa în pod.
oletaschmele
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 17, 2022 5:46 am

Re: Izolatie tavan peste cea existenta

Mesajde timidfeel » Mar Oct 17, 2023 10:10 am

Sunt de acord cu afirmația anterioară: folia trebuie așezată direct pe gips-carton, sub lână, pentru ca vaporii din interior să nu migreze de la încălzit la rece, făcând ca lâna să absoarbă umezeala.
x trench run
timidfeel
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 07, 2023 10:51 am


Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron