Aragaz sau plita electrica?

Sfaturi privind achizitia si exploatarea aparaturilor electronice si electrocasnice.

Moderator: raziel

Re: Aragaz sau plita electrica?

Mesajde Pop Aurica » Mie Feb 05, 2014 8:51 am

Plita electrica! Este mai scumpa dar arata mai bine, este mai economicoasa.
In timp si in Romania se va trece pe electrice la bucatarie deoarece pretul gazului va creste in ritm mult mai alert decat pretul energiei electrice.
Pop Aurica
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Oct 28, 2010 11:00 pm

Re: Aragaz sau plita electrica?

Mesajde cornelia16_2002 » Joi Feb 12, 2015 8:49 am

eu cred ca plita electrica este mai buna, dar trebuie si un aragaz pt eventualitatea penelor de curent care au loc la noi in tara asa pe neasteptate
cornelia16_2002
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 24, 2012 8:24 am

Re: Aragaz sau plita electrica?

Mesajde segaldia » Mar Feb 17, 2015 9:04 pm

Eu am ales plita electrica si recunosc - mi-a fost incomod sa ma obisnuiesc dupa ani de zile in care am folosit aragaz clasic. Suprafata ceramica, neteda este mai sensibila, mai ales daca esti obsedata de curatenie si perfectiune :D Trebuie sa faci cu grija mancaruri cum ar fi mamaliga, care presupune sa amesteci "violent" vreo cateva minute. Dar sunt produse speciale in comert care te ajuta sa intretii plita curata si fara zgarieturi, este totusi o suprafata durabila si nu consuma mult curent precum ma asteptam.
segaldia
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Sep 25, 2011 12:01 pm

Re: Aragaz sau plita electrica?

Mesajde indo » Mie Mar 18, 2015 9:38 am

Eu cred ca aragazul este cel mai bun si mai ieftin.
indo
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 20, 2014 10:26 am

Re: Aragaz sau plita electrica?

Mesajde Elamihaela » Mar Mar 31, 2015 4:14 pm

Eu prefer aragazul, probabil din obisnuinta. Am fost la o prietena care are plita electrica dar sincer, nu m-a incantat.
Elamihaela
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Feb 24, 2012 10:16 am

Re: Aragaz sau plita electrica?

Mesajde Cred44 » Joi Apr 02, 2015 3:24 pm

De obicei, preferat este aragazul alimentat pe gaz (mai ales in mediul rural). Un pic de conservatorism, sa zic asa, dar fara sa denigrez in nici-un fel nici-o alta persoana.
Iar dintre persoanele care au adoptat ideea de produse incorporabile, au folosit mai des combinatia plita pe gaz si cuptor electric, decat totul electric. Asa spune statistica, si nu putem sa o ignoram. De ce asa? Din cauza temerilor legate de consumul de energie electrica in special apoi al pretului mai mare pentru plita electrica. La o plita electrica, mai toata lumea intreaba: Cat consuma? - 6 kWh este imperturbabil raspunsul. Cine aude asta nu se mai gandeste ca acest consum este ptr toate arzatoarele, date la maxim. O plita pe gaz are arzatoarele cam asa - unul mare de 3kWh, 2 auxiliare de 1.5 - 2 kWh si unul mic de 1 kWh. Deci, la fel ca putere. Pretul energiei electrice comparat cu cel al gazului? Nu stiu raspunsul ca nu am stat sa compar acasa.
Locul unde masina de spalat este regina.
Cred44
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Apr 02, 2015 3:04 pm

Re: Aragaz sau plita electrica?

Mesajde doyna » Lun Apr 06, 2015 9:32 pm

Eu folosesc cuptor pe curent si plita pe gaz, butelie. E ok la consum si platesc mai putin la curent.
doyna
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Sep 30, 2013 6:05 pm

Re: Aragaz sau plita electrica?

Mesajde Elamihaela » Joi Iul 02, 2015 10:06 pm

Prefer aragazul in locul plitei electrice. Aragazul pe care il am este electric, 4 ochiuri, grill si rotisor si sunt foarte multumita.
Elamihaela
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Feb 24, 2012 10:16 am

Anterior

Înapoi la Electronice, electrocasnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori