Incalzire in pardoseala

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde Gaciu Livia » Vin Feb 04, 2011 1:47 pm

Incalzirea in pardosea ar trebui sa fie ceva comun. Este eleganta, sanatoasa..dar la noi pare ceva S.F. si e mult prea scumpa.
Gaciu Livia
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 25, 2010 12:00 am

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde danielp » Mar Feb 15, 2011 10:53 pm

am invatat multe chestii din discutiile de aici...multumesc!
danielp
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde EcoInstal » Dum Feb 27, 2011 5:23 pm

view.jpg
Incalzire in pardoseala
view.jpg
Incalzire in pardoseala
Se poate constata ca incalzirea prin pardoseala este cea care asigura distributia temperaturilor foarte apropiata de situatia ideala, prin urmare este cea care confera cel mai inalt grad de confort termic.
Avantajele sistemului de incalzire prin pardosela sunt:
- Ofera un nivel ridicat al confortului termic
- Calitatea aerului interior este mai bun? fata de alte forme de incalzire
- Se foloseste agent termic de joasa temperatura
- Posibilitatea de a folosi forme economice de caldura ( energie solara, pompe de caldura)
- Consum de caldura mai redus fata de sistemele traditionale (cu 10 - 15 %)
- diminuarea pierderilor prin conductele de transport al agentului termic de joasa temperatura, reducerea pierderilor prin convectie pe suprafetele vitrate.
In esenta, o astfel de instalatie consta in inglobarea unei serpentine, prin care circul? apa calda, intr-o sapa de beton turnata peste un strat de material izolator asezat pe o placa de beton, sau conductele pot fi introduse in pardoseala realizata pe sistem uscat fara necesitatea turnarii unei sape, sistem care are insa un randament mai scazut decat a celui care are conductele inglobate intr-o sapa ( semiuscata, lichida, anhidrida, etc)

Pardoseala incalzitoare se compune din :
a) Strat izolator : Este realizat din polistiren expandat(trafic usor, greutati mici), polistiren extrudat( pardoseli peste care se realizeaza un trafic greu), spuma poliuretanica(pentru toate aplicatiile, are cel mai ridicat factor de izolare)
b) Tubul: din polietilena reticulata(teava cu memorie).Diametrele uzuale nu depasesc 20 de mm exterior, cu grosimea peretelui de 2 mm. Aceste tuburi se caracterizeaza printr-un foarte bun comportament la cald, fiabilitate mare (min. 50 ani), flexibilitate.
Dispunerea tubului se poate face in urmatoarea structura : serpentina spiralata, cazul optim pentru incalzirea cat mai uniforma a suprafetelor.

In mod obisnuit, pasul (distanta intre doua tuburi paralele) are valori cuprinse intre 5 ?i 15 cm, depinzand de incarcarea termica a pardoselii,destinatia incaperii, etc.

c) Banda perimetrala ;este o banda izolatoare, de grosime mica (cca 8-10 mm) care separa pardoseala incalzitoare de pereti, permitand dilatarile.
Armarea sapei este optionala in functie de incarcarile suprafetelor portante. La fel este ?i aditivul pentru sapa care trebuie pus in functie de caracteristicile sapei turnate. Aditivul are rolul de a permite o prelucrare mai buna, o elasticitate si o cedare de caldura mai buna a sapei.
http://pompedecaldura.eu/ro/incalzire-i ... -tacker~20
Fişiere ataşate
view (2).jpg
Incalzire in pardoseala
view (1).jpg
Acoperirea cu sapa a incalzirii in pardoseala
EcoInstal
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Feb 27, 2011 4:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Lun Feb 28, 2011 5:06 pm

EcoInstal scrie:
In mod obisnuit, pasul (distanta intre doua tuburi paralele) are valori cuprinse intre 5 ?i 15 cm, depinzand de incarcarea termica a pardoselii,destinatia incaperii, etc.

c) Banda perimetrala ;este o banda izolatoare, de grosime mica (cca 8-10 mm) care separa pardoseala incalzitoare de pereti, permitand dilatarile.
Armarea sapei este optionala in functie de incarcarile suprafetelor portante. La fel este ?i aditivul pentru sapa care trebuie pus in functie de caracteristicile sapei turnate. Aditivul are rolul de a permite o prelucrare mai buna, o elasticitate si o cedare de caldura mai buna a sapei.


Care ar fi distanta sau pasul intre doua tuburi paralele optim, daca sapa are o grosime medie de aprox. 7 cm? Si pasul se modifica daca peste sapa pun gresie sau parchet stratificat (am inteles ca cel dublu stratificat e mai adecvat)?

Nu stiu exact cat ar fi pretul bandei perimetrale... Ma gandeam daca in locul ei nu ar merge pus si polistiren extrudat, taiat la inaltimea sapei. Ar fi ok?
Multumesc.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde EcoInstal » Lun Feb 28, 2011 6:44 pm

Buna!

La o grosime a sapei de 7 cm , pentru a putea distribui uniform energia termica si pentru a putea asigura incalzirea uniforma a suprafetelor finite ar fi bine ca sa se aleaga o densitate cuprinsa intre 5-10 cm. Astfel se asigura o eficienta maxima a sistemului de incalzire in pardoseala, utilizandu-se in timpul functionarii un agent termic cu o temperatura cat mai scazuta pentru economie maxima de energie si o temperatura cat mai scazuta, dar suficienta pentru asigurarea necesarului de caldura. Daca se utilizeaza un pas cuprins intre 5-10 cm , din experienta va spun ca necesarul de caldura al unei constructii care corespunde actualelor standarde de izolare termica(caramida cu alveole 25-30cm, 10 cm polistiren, ferestre termopan de calitate cu tamplarie serioasa) se poate acoperi la o temperatura de -18 grd C, fara probleme daca se utilizeaza o temperatura maxima de 35 grd C a agentului termic( asigura functionarea la randament ridicat a pompei de caldura sau a unei centrale pe gaz).
Daca insistati asupra reducerii pierderilor de caldura ale imobilului Dvs. puteti asigura acoperirea necesarului de caldura la -18 grd C si cu un agent termic de 30 grd C. Caz pe care l-am observat la o casa din Reghin jud. Mures, cu o izolatie de 18 cm polistiren, si ferestre termopan cu 3 straturi de sticla.
Foarte important este si stratul finit:
- suprafetele de radiatie acoperite cu placi ceramice sau placi din piatra ornamentala asigura o foarte buna radiatie a caldurii
- suprafetele finisate cu parchet melaminat transfera transfera caldura dar nu la fel de de bine ca si cele mai sus mentionate.
- daca se finiseaza suprafetele cu lemn stratificat este recomandat ca acesta sa nu depaseasca grosimea de max 16 mm, sa se utilizeze un liant special pt incalzire in pardoseala si incalzirea in pardoseala sa fie realizata cu pas cuprins intre 5-10 cm in functie de necesarul de caldura al incaperilor.
Suprafata finita a pardoselii nu are voie sa depaseasca 29 grd C. De obicei cand puneti mana pe podeaua finita trebuie sa o simtiti rece.

O seara placuta
EcoInstal
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Feb 27, 2011 4:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Vin Mar 04, 2011 2:45 pm

EcoInstal scrie:- daca se finiseaza suprafetele cu lemn stratificat este recomandat ca acesta sa nu depaseasca grosimea de max 16 mm, sa se utilizeze un liant special pt incalzire in pardoseala si incalzirea in pardoseala sa fie realizata cu pas cuprins intre 5-10 cm in functie de necesarul de caldura al incaperilor.
Suprafata finita a pardoselii nu are voie sa depaseasca 29 grd C. De obicei cand puneti mana pe podeaua finita trebuie sa o simtiti rece.


Multumesc pentru informatii!
Geamurile, montate deja, sunt tripan (3 randuri de sticla) si sunt de calitate. Ca termoizolatie ma gandesc sa pun un polistiren cu grosimea de 20 cm. Deci as putea merge cu un agent termic de 30 grd C, cum pomeneati de casa aceea de la Reghin.
In holuri, bai, bucatarie o sa pun gresie, dar in living si camere as merge pe varianta parchetului stratificat. La ce va refereati in acest caz spunand "sa se utilizeze un liant special pt incalzire in pardoseala"?
Mutumesc.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

LIANT

Mesajde EcoInstal » Dum Mar 13, 2011 2:07 pm

Buna ziua!

Exista pe piata la ora actuala lianti speciali pt lipirea parchetului de sapa in care este instalata o incalzire. Acesti lianti au proprietatea ca in timp sa nu se deterioreze, sa nu devina poros si sa se sfarame. Liantul pt lipirea parchetului pe sapa cu incalzire in pardoseala ramane in forma aplicata si nu devine poros in timpul utilizarii chiar si dupa 20 de ani. De asemenea acest liant permite un transfer de caldura mai bun fata de restul adezivilor de pe piata. In cazul in care veti cauta un astfel de liant puteti intreba furnizorul daca adezivul propus indeplineste calitatile de mai sus. Date tehnice din pacate nu va pot oferi acum referitor la acesti lianti insa cunosc clienti pe care ii avem si au utilizat acesti adezivi.
O zi placuta
EcoInstal
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Feb 27, 2011 4:59 pm

Re: LIANT

Mesajde roger-ius » Joi Mar 17, 2011 6:42 pm

EcoInstal scrie:Buna ziua!

Exista pe piata la ora actuala lianti speciali pt lipirea parchetului de sapa in care este instalata o incalzire.


Astazi m-am apucat de lucru la incalzirea in pardoseala. Din cauza fondurilor insuficiente o sa o fac in "etape": acum la parter iar la etaj intr-o periaoda ulterioara. Pana sa ajung la liantii necesari lipirii parchetului, imi bat capul cu alte cele :)
Treaba a inceput cu curatarea plaseului de beton (de mortarul cazut de la tencuiala, etc). Operatiune care a durat ore bune ... :(
A continuat apoi cu tairea de fasii de polistiren exdrudat, folosidu-l in loc de banda perimetrala. Am calculat ca ies mai iefitn asa, iar un 2 cm de polistiren cred ca asigura cel putin acelasi spatiu de dilatare ca si banda, acelasi lucru fiind valabil si la partea de protectie termica. Am taiat fasii de 12 cm (latimea lui era de 60 cm) astfel, la o grosime medie a pardoselii de 10 cm (3 cm polistiren+7 cm sapa de beton) cred ca o sa fie suficient. Am inteles ca sapa nu trebuie sa depaseasca inaltimea materialului perimetral. Astfel ca o sa tai cu un cutter materialul in exces.
Am insa o nedumerire referitor la asigurarea elasticitatii sapei. Initial m-am gandit sa o armez cu fibra de sticla, pentru a nu avea frecare intre tubul de polietilena si armatura de fier. Mesterii cu care execut lucrarea ar prefera o armare cu plasa sudata, deoarece ar avea un pas de numarare (polistirenul nu e cu crampoane, ci simplu exdrudat). In fine ca o armez cu fibra de sticla ca o armez cu plasa sudata sapa va fi rigidizata. In acesc caz isi mai fac efectul aditivii care s-ar adauga pt elasticitate? Sau bagand acei aditivi nu ar mai trebui sa fie armata rigid?
Orice sugesti m-ar ajuta, in 2-3 saptamani cred ca o sa ajung sa torn sapa.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Joi Mar 24, 2011 12:31 pm

Deocamdata am pus polistirenul extrudat si ma gandeam daca am facut bine ca am pus tot extrudat cu rol de "banda perimetrala". Ma gandeam ca poate ar fi fost mai ok pe margini cel expandat, pt. a asigura o "dilatare" mai usoara. Dar gandindu-ma mai bine, cred ca nu am gresit prea mult...cativa milimetri tot o sa-l comprime betonul si pe cel care e pus acum ...
Iar in legatura cu "planeitatea" polistirenului, eventualele mici diferente de nivel de cativa milimetri se vor "rezolva" prin apasarea masei de beton din sapa...
Fişiere ataşate
DSCF5041.JPG
DSCF5040.JPG
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde ionutsever » Lun Apr 11, 2011 6:48 am

Utilizand sistemul de incalzire cu infrarosu prin pardoseala Caleo dvs. veti beneficia de un confort termic deosebit la pret redus, si pe deasupra, veti utiliza un sistem curat si sanatos, fara grija intretinerii periodice. Pe de o parte reducerea costurilor in cazul sistemului de incalzire cu infrarosu prin pardoseala, utilizat ca sistem principal de incalzire, sunt asigurate de termostate inteligente care permit reglarea temperaturii adecvate, chiar pentru fiecare zi din saptamana, si in fiecare incapere in parte. Sistemul de incalzire cu infrarosu Caleo este bazat pe radiatia infrarosie, ceea ce inseamna ca incalzeste intr-un mod direct obiectele si fiintele din incapere, astfel temperatura aerului paote fi redusa cu 3-4 grade, senzatia de confort termic va fi de asemenea corespunzatoare. Se racordeaza la curent alternativ 220 V consum extrem de putin.
ionutsever
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 11, 2011 6:41 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron