Igrasie in casa veche

Zidarie, pereti exteriori, pereti interiori, sisteme de gips-carton

Igrasie in casa veche

Mesajde patrascu » Lun Mai 28, 2012 12:38 pm

locuim intr-o casa foarte veche , de 20ani,(casa are aproximativ 100ani), am renovat-o,adica ras pina la caramida ,refacut acoperisul intariti peretii cu plasa de buzau. casa nu are fundatie .tot ce este geam afara am pus termopan.am turnat beton armat in toata casa .de aproape 2 ani avem igrasie pe hol, care igrasie care s-a ridicat pana la tavan ,(este de5 m). am incercat tot felul de solutii dar totul este in zadar ,daca imi puteti da un sfat, multumesc
cu multa stima aura patrascu
patrascu
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mai 26, 2012 6:45 pm

Re: Igrasie in casa veche

Mesajde roger-ius » Lun Mai 28, 2012 1:09 pm

patrascu scrie:locuim intr-o casa foarte veche , de 20ani,(casa are aproximativ 100ani), am renovat-o,adica ras pina la caramida ,refacut acoperisul intariti peretii cu plasa de buzau. casa nu are fundatie .tot ce este geam afara am pus termopan.am turnat beton armat in toata casa .de aproape 2 ani avem igrasie pe hol, care igrasie care s-a ridicat pana la tavan ,(este de5 m). am incercat tot felul de solutii dar totul este in zadar ,daca imi puteti da un sfat, multumesc
cu multa stima aura patrascu


Eu zic ca problema cu igrasia a aparut din cauza faptului ca acea casa nu are fundatie. De fapt, important este sa fie rupta capilaritatea, adica sa ai ceva material hidroizonant intre fundatie si caramida (bitum, mebrana bituminoasa, mortare hidroizlante, etc). Caramida ingopata in pamant absoarbe apa ca un burete, iar problema este amplificata si de faptul ca acum cu geamurile termopan, si cu pereti (poate) gletuiti, casa respira si mai putin.
Cea mai eficienta rezolvare ar fi probabil subzidirea unei fundatii, lucrare desteul de complicata insa, si care presupune iar un deranj, mai ales ca ati renovat.
Ar fi fost bine ca atunci cand ati retencuit casa, sa fi folosit ceva mortar sau tencuiala hidroizolanta.
Ceea ce a facut o cunostinta, care avea o problema similara, a fost aceea de a placa cu polistitren peretii interiori. Acum nu mai este igrasie in camera (acea umezeala a ramas in spatele polistirenului). In plus asigura si o izolare termica metoda respectiva. Nu stiu daca e o solutie viabila in timp, pe moment insa, problema igrasiei e rezolbvata.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Igrasie in casa veche

Mesajde Pop Aurica » Joi Aug 29, 2013 8:19 am

Polistirenul nu este viabil in timp. Igrasia va trece si prin polistiren. Va recomand tehnologia : DRY WALL TEAM ).
Pentru detalii puteti cere relatii si pe : liraaursrl@yahoo.com
Pop Aurica
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Oct 28, 2010 11:00 pm

Re: Igrasie in casa veche

Mesajde doyna » Lun Feb 24, 2014 10:01 pm

Din cauza fundatiei, deoarece nu are aerisire. Eu am patit asa la o bucatarie si am fost nevoita s-o inalt ca sa scap de igrasie.
doyna
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Sep 30, 2013 6:05 pm

Re: Igrasie in casa veche

Mesajde Cris Apropo » Mie Oct 17, 2018 6:13 pm

Are fundatie acea casa? Poate fi din lipsa fundatiei, dupa cum spuneam colegii mei mai sus, sau deoarece fundatia nu a fost izolata cum trebuie. Daca nu are fundatie, nu prea ai ce face insa daca are, trebuie sapat si aplicata o izolatie de carton bitumat.
Daca nu, poti incerca cu aplicarea unui placaj cu piatra sau marmura a peretelui, insa este scump.
Cris Apropo
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Oct 01, 2018 4:00 pm

Re: Igrasie in casa veche

Mesajde DanaS » Mie Iun 10, 2020 5:22 pm

Si mie mi-a facut igrasie un perete, a fost de ajuns sa-l izoleze cu polistiren si nu mai apare.
DanaS
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Feb 13, 2015 7:31 pm

Re: Igrasie in casa veche

Mesajde ram22 » Dum Sep 27, 2020 7:54 pm

eliminare igrasie : www.uscati.ro
​​​​​​​Multumesc
ram22
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Sep 27, 2020 7:48 pm


Înapoi la Compartimentari, zidarie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori