Conservarea florilor de soc

Idei si retete pentru pastrarea si conservarea in cele mai bune conditii a legumelor si fructelor.

Conservarea florilor de soc

Mesajde petrilaana » Lun Mai 14, 2012 5:26 pm

A inceput sezonul socului, si, cum sunt mare iubitoare a sucului de soc, as vrea sa stiu cum as putea conserva florile de soc astfel incat sa le folosesc si peste cateva luni. Metode verificate, daca se poate. Multumesc.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Conservarea florilor de soc

Mesajde muschu » Lun Mai 14, 2012 5:39 pm

Si mie imi place mult sucul de soc, dar nu m-am gandit pana acum ca as putea face suc din florile conservate.

Cu toate ca in fiecare an usuc flori de soc si la folosesc pentru ceai. Ceaiul de soc este detoxifiant, diuretic si este util si in tratarea racelilor si tusei.

Daca reusesc sa usuc anul acesta mai multe flori, poate fac si o experienta sa vad daca mai fermenteaza si are aceiasi aroma sucul din flori de soc uscate. A incercat cineva?
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Conservarea florilor de soc

Mesajde andu4bidden » Joi Iun 07, 2012 9:38 am

Florile de soc trebuie sa fie înflorite în proportie de 75-80 % în momentul recoltarii pentru conservare.
Tipsiile cu flori se pun la soare puternic pe un singur rand si dupa 6 ore se scutura floarea si se mai lasa inca o ora.Apoi se ambaleaza pt conservare.
Eu asa fac.
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Conservarea florilor de soc

Mesajde CyleX4 » Mar Iul 10, 2012 8:26 pm

E adevarat; inflorescentele de soc se usuca pe suport de hartie, in decursul unei zile calduroase de vara; din pacate, "socata" are gust si aroma doar din florile proaspete; ... din florile uscate este recomandat a se face ceai/ infuzie/ decoct.
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Conservarea florilor de soc

Mesajde florentinab » Joi Oct 11, 2012 10:13 am

Eu am un soc in curte si in fiecare an pun la uscat restul florilor de suc, dupa ce fac socata, bineinteles. Eu le culeg si le pun intr-o camera intinse. Dupa ce se usuca bine, 2-3 saptamani, le ambalez in pungi de hartie (ideal) si le pastrez pentru iarna, cand consum foarte mult ceai.
florentinab
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 08, 2012 9:52 pm

Re: Conservarea florilor de soc

Mesajde Shahtaj » Joi Iun 22, 2023 1:31 pm

Elevate your style with Shahtaj Qaiser's impressive range of formal dresses. Our beautiful collection shows a perfect blend of traditional and modern styles, whether you're attending a wedding, gala, or any other formal event. Buy your favorite formal dress online today.
Shahtaj
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 12:57 pm

Re: Conservarea florilor de soc

Mesajde Jazmin » Joi Iun 22, 2023 3:09 pm

Are you looking for sale on brands in Pakistan? So come to Jazmin and get a sale on the latest dresses in all over Pakistan with fast delivery. Don't miss out on this opportunity to update your wardrobe with our massive collection. Shop Now!
Jazmin
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 8:27 pm

Re: Conservarea florilor de soc

Mesajde mohagni » Joi Iun 22, 2023 4:20 pm

Mohagni is renowned for its exceptional collection of ladies trouser design available for online purchase in Pakistan. With a diverse range of products to choose from, Mohagni ensures that customers have access to the best designs.
mohagni
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Iun 22, 2023 3:32 pm

Re: Conservarea florilor de soc

Mesajde Servis » Vin Iun 23, 2023 9:36 am

Servis brings an amazing collection of Men Slippers online in Pakistan. They are typically made from soft and comfortable materials. Order your favorite slippers online in all over Pakistan at reasonable prices.
Servis
 
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 7:39 pm

Re: Conservarea florilor de soc

Mesajde Falko » Mar Iul 18, 2023 2:30 pm

When addressing medical or vocal-related topics, throat images can provide visual context and aid in understanding. Select accurate and informative throat images that help illustrate your points clearly. Remember to ensure sensitivity and appropriate usage of such images in your essay.
Falko
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iun 07, 2023 10:50 pm


Înapoi la Pastrarea si conservarea legumelor si fructelor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator