MONTARE HIDROFOR

MONTARE HIDROFOR

Mesajde EMILUTA » Mie Apr 25, 2012 9:16 am

As avea o intrebare: am forat un put in curte , la 2 m distanta de casa, pentru alimentarea casei cu apa curenta.Am vrea sa sapam un camin in care sa montam un hidrofor si care sa cuprinda si putul. La ce adancime ar trebui sa facem caminul pentru a nu avea probleme cu inghetul iarna?
EMILUTA
 
Mesaje: 53
Membru din: Vin Mai 20, 2011 9:41 am

Re: MONTARE HIDROFOR

Mesajde marcelb » Mie Apr 25, 2012 10:36 am

Depinde de regiunea geografica in care te afli, adancimea de inghet variaza. Pe la 80-100 cm ar trebui sa fie suficient.

Important e sa si izolati termic caminul. Eu am folosit polistiren ramas de la termoizolarea fatadei casei. Degeaba respecti adancimea de inghet daca hidroforul va ingheta pe deasupra.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: MONTARE HIDROFOR

Mesajde spaceman » Vin Apr 26, 2013 10:30 am

EMILUTA scrie:As avea o intrebare: am forat un put in curte , la 2 m distanta de casa, pentru alimentarea casei cu apa curenta.Am vrea sa sapam un camin in care sa montam un hidrofor si care sa cuprinda si putul. La ce adancime ar trebui sa facem caminul pentru a nu avea probleme cu inghetul iarna?


In completarea raspunsului de mai sus eu zic ca ar trebui sa iei in calcul si problema condesului, in cazul in care ai montat hidroforul in put. Nu stiu diametrul putului, dar iarna acel camin trebuie acoperit pentru a evita inghetul. Astfel acel camin nu mai este aerisit. Apa are, sa zicem, o temperatura de 6 grade C, mai ridicata de temp exteriora. Am vazut in putul propriu acest fenomen (avea 1 m diametru). Doar ca eu aveam in el o pompa submersibila, deci nu deranja.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: MONTARE HIDROFOR

Mesajde roxanacaz » Mar Aug 27, 2013 8:41 am

Sunt si eu interesata de subiect, inca nu m-am apucat sa studiez, dar in curand ne apucam de casa si, evident, e nevoie si de put si de hidrofor; hidroforul se alege si in functie de adancimea putului? Ce alti parametri trebuie luati in calcul. Ceva recomandari de marci, preturi? Nu vreau nici varianta cea mai ieftina, nici cea mai scumpa, insa e esential sa fie de calitate; banuiesc ca e ca si in cazul altor produse, dai un ban dar nu ramai cu caruta in drum cand ti-e lumea mai draga :)
roxanacaz
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 05, 2011 7:49 am

Re: MONTARE HIDROFOR

Mesajde EMILUTA » Lun Sep 30, 2013 9:42 am

Pana la urma am construit un camin cu o adancime de 2 m, L=2 m, l= 2m, care incorporeaza putul in care am pus o pompa submersibila si alaturi de put, in camin am montat hidroforul care alimenteaza casa. Mai ramane si spatiu de depozitare pentru iarna a muraturilor. Am trecut o iarna, este adevarat ca nu ingheata, dar face condens, pentru ca de teama inghetului nu am lasat nici o aerisire. Tot timpul trebuie sa avem grija sa ridicam trapa de acces pentru a aerisi, chiar si iarna.
EMILUTA
 
Mesaje: 53
Membru din: Vin Mai 20, 2011 9:41 am

Re: MONTARE HIDROFOR

Mesajde roger-ius » Joi Oct 03, 2013 8:49 am

EMILUTA scrie:Pana la urma am construit un camin cu o adancime de 2 m, L=2 m, l= 2m, ...dar face condens...


Da, cam asa e. Daca temperatura apei are, sa zicem, 6 grade, iar afara este sub 0, e firesc sa apara condensul. Probabil insa ca vor mai trece ani buni inainte ca echipamentele sa fie atinse de rugina. Mai ales daca aerisiti.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: MONTARE HIDROFOR

Mesajde ozanalatex » Vin Mai 30, 2014 6:54 pm

Cred ca un bazin de 80-90 cm ar fi suficient.
Bazinul de la mine din curte e la 90 de cm si a prins geruri si de -25/-30 grade si nu a inghetat apa in conducta.
Mentionez ca si conducta principala de apa de la care m-am intepat e la maxim 100 cm.
ozanalatex
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mai 30, 2014 6:43 pm

Re: MONTARE HIDROFOR

Mesajde RadioClick » Mie Iul 06, 2022 3:38 pm

Uite aici un ghid complet despre ce trebuie sa stii inainte de montare:
https://mathaus.ro/blog/ghid-pentru-mon ... Paragraph1
RadioClick
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 10, 2015 4:00 pm


Înapoi la Instalatii de alimentare cu apa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron