Porti culisante sau porti autoportante

Porti culisante sau porti autoportante

Mesajde marcelb » Dum Mar 13, 2011 7:46 pm

Dat fiind ca terenul meu este in panta nu pot realiza o poarta batanta (pentru ar trebui sa las spatiu mult sub poarta pentru a se putea deschide), asa ca va trebui sa optez pentru o poarta culisanta.
Am vazut pe net ca exista pe langa portile culisante clasice, care ruleaza pe o sina, si porti autoportante, care nu mai au nevoie de nicio sina.
Avantajul ar fi ca nu mai exista riscul ca sina sa fie blocata de gheata sau alte obiecte.
Ma lamureste cineva daca aceste porti autoportante au ceva dezavantaje sau riscuri?
Multumesc.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Porti culisante sau porti autoportante

Mesajde petre67 » Lun Mar 14, 2011 10:47 pm

Eu am intrebat odata un tip care monteaza astfel de porti care ar fi avantajele si dezavantajele celor 2 tipuri de porti, si mi-a spus ca poarta autoportanta are nevoie de o fundatie cu rol de contragreutate, cel putin dubla ca si greutate comparativ cu poarta.
In plus, lungimea totala a portii este cu mult mai mare decat deschiderea portii, comparativ cu o poarta culisanta pe sina.
De exemplu, pentru o poarta cu deschiderea de 4 m, in cazul portii autoportante lungimea totala a portii va fi de aproximativ 6 m, fata de 4,5 m in cazul unei porti culisante pe sina.
Si, a mai spus ca accesoriile pentru montajul portii autoportante sunt cu aproximativ 300 euro mai scumpe decat accesoriile pentru montajul portii pe sina.

Dar, exista avantajul unei functionari mai sigure pentru poarta autoportanta, fara riscul blocarii sinei de gheata, zapada, pietre, etc.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Porti culisante sau porti autoportante

Mesajde muschu » Joi Mar 17, 2011 7:24 pm

Pe mine nu ma incanta portile astea culisante. Are un vecin una pentru accesul auto, care culiseaza pe o teava rotunda, si se cam chinuie sa traga de ea cand o deschide sau o inchide. Si mai si face un zgomot enervant.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Porti culisante sau porti autoportante

Mesajde constantinu » Sâm Oct 01, 2011 12:12 am

nu sunt de acord cu aceste usi
constantinu
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Dec 12, 2010 12:00 am

Re: Porti culisante sau porti autoportante

Mesajde sc eurovarter » Dum Dec 04, 2011 9:08 pm

Portile autoportante sunt porti profesioniste sau in mare parte industriale si daca se opteaza pentru un Kit profesionist garantia pentru o functionare buna este pe termen lung.
Aveti nevoie in primul rand de o fundatie din beton unde o sa fie montate doua console pentru cele doua grupuri de role si cum bine era sa incep cu inceputul va trebuie un proiect care sa lamureasca dimensiunea portii.
Pentru D-nl care a scris ca nu trebuie sina ba din contra fara sina cum mai ruleaza toata poarta?
Sina nu o sa fie pe sol prinsa in beton unde intradevar iarna intra zapada si gheata ci va fii sudata pe baza portii.
sc eurovarter
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Dec 04, 2011 8:18 pm

Re: Porti culisante sau porti autoportante

Mesajde GORE19712000 » Mie Apr 04, 2012 8:59 am

MI SE PARE A FI CEL MAI REUSIT TIP DE PORTI
GORE19712000
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 14, 2011 12:40 pm

Re: Porti culisante sau porti autoportante

Mesajde agnesmaryo » Mie Apr 04, 2012 9:36 am

Nu sunt bune portile culisante mai ales pe timp de iarna cand pot ingheta si nu le mai poti trage!
agnesmaryo
 
Mesaje: 59
Membru din: Lun Sep 19, 2011 8:32 am

Re: Porti culisante sau porti autoportante

Mesajde muha_huma » Mie Apr 04, 2012 3:36 pm

agnesmaryo scrie:Nu sunt bune portile culisante mai ales pe timp de iarna cand pot ingheta si nu le mai poti trage!


Problema inghetului pe timp de iarna se poate rezolva printr-o instalatie de degivrare.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Porti culisante sau porti autoportante

Mesajde anfreutza8520 » Joi Apr 19, 2012 12:41 am

cam cat ar costa portile cu telecomanda si ce detalii imi puteti da?
anfreutza8520
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Ian 31, 2012 10:10 pm

Re: Porti culisante sau porti autoportante

Mesajde daccos » Dum Iul 22, 2012 6:47 pm

dar o poarta de lemn cat ar cossta cu broasca si cutie postala ?
daccos
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 23, 2012 2:32 pm

Următorul

Înapoi la Garduri si porti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron