Caramida sau BCA

Case de caramida, constructii din BCA, case din lemn, constructii cu cofraje de polistiren, sisteme alternative de constructie (case din paie, din containere, din pamant batut), etc

Re: Caramida sau BCA

Mesajde corinagabrielav » Dum Mar 04, 2012 8:44 am

La turnarea fundatiei, stalpilor si placii vom folosi cifa, totusi mi se pare scumpulet, dar asta e... totul e sa faca treaba buna
corinagabrielav
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mar 10, 2010 12:00 am

Re: Caramida sau BCA

Mesajde marcelb » Dum Mar 04, 2012 9:56 am

corinagabrielav scrie: La turnarea fundatiei, stalpilor si placii vom folosi cifa, totusi mi se pare scumpulet, dar asta e... totul e sa faca treaba buna


Nici n-ar fi recomandat sa folosesti la structura de rezistenta a casei altfel de beton decat cel de la statia de betoane. Pe langa faptul ca asta iti asigura o turnare continua a betonului, eviti si riscul ca meseriasii sa greseasca, voit sau nu, retata la beton.
Si ai grija sa se foloseasca vibratoare la turnarea betonului, pentru omogenizarea acestuia. Macar o vibrare manuala sa faca, dar daca sunt meseriasi adevarati stiu ei treburile acestea.
Mult noroc, ca ai nevoie!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Caramida sau BCA

Mesajde corinagabrielav » Dum Mar 04, 2012 12:36 pm

Multumesc pentru informatii. Ce parere aveti de caramida Brikston? La noi in Prahova multa lume s-a plans de caramida Porotherm, se sparge si multe alte nereguli.
corinagabrielav
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mar 10, 2010 12:00 am

Re: Caramida sau BCA

Mesajde marcelb » Dum Mar 04, 2012 12:59 pm

corinagabrielav scrie:... Ce parere aveti de caramida Brikston? La noi in Prahova multa lume s-a plans de caramida Porotherm, se sparge si multe alte nereguli.


Eu am folosit caramida Porotherm, dar acum 7 ani. Era de o calitate foarte buna, insa nu era produsa in Romania, cum probabil ca se intampla cu cea aflata acum pe piata.
Stiu persoane care au folosit in ultimii ani Poroton sau caramida de Sighisoara, erau mult mai slabe, nici nu se comparau cu Porotherm-ul. De caramizile Brikston insa nu stiu nimic.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Caramida sau BCA

Mesajde corinagabrielav » Dum Mar 04, 2012 1:55 pm

multumesc, imi cer scuze ca sunt pisaloaga.
corinagabrielav
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mar 10, 2010 12:00 am

Re: Caramida sau BCA

Mesajde anacrisa » Mar Mar 20, 2012 2:17 pm

Noi avem o casa in constructie si este toata construita cu bca VERBLOK sper sa fi scris bine. Asta iarna dupa prima zapada am trecut pe la casa sa vedem ce mai e pe acolo ... casa este inchisa cu geamuri, usi, acoperis, dar nu este inca finisata, la etaj nu avem placa deci este gol, se vede acoperisul ... in casa era f cald tinand cont de temp de afara, chiar ne-am mirat si noi si ne-am felicitat ca am facut aceasta alegere sfatuiti de cineva, bineinteles! Am inteles ca acest bca este unul mai special ... cautati informatii pe net, succes!
anacrisa
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:51 pm

Re: Caramida sau BCA

Mesajde petre67 » Mar Mar 20, 2012 3:39 pm

Intradevar, BCA-ul, indiferent ca este VERBLOCK, YTONG sau alte marci, izoleaza termic mai bine decat blocurile ceramice.

Ar trebui insa sa nu ramana mult timp nefinisat, pentru ca absoarbe apa si ciclurile de inghet-dezghet repetate nu-i fac bine.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Caramida sau BCA

Mesajde anacrisa » Mar Mar 20, 2012 3:47 pm

Un lucru bun de stiut, multumesc! Casa noastra este tencuita la exerior in totalitate, deci nu se mai vede bca-ul...in interior nu este ... criza-i de vina :lol:
anacrisa
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:51 pm

Re: Caramida sau BCA

Mesajde petre67 » Mar Mar 20, 2012 4:10 pm

anacrisa scrie:Un lucru bun de stiut, multumesc! Casa noastra este tencuita la exerior in totalitate, deci nu se mai vede bca-ul...in interior nu este ... criza-i de vina :lol:


Daca-i tencuita pe exterior nu mai sunt probleme. Incet, incet, trece si criza, sau ne adaptam noi la criza, si sper sa reusit sa o terminati cat mai curand. Bafta!
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Caramida sau BCA

Mesajde viodiesel » Mar Ian 14, 2014 12:09 am

S-a mai intimplat ceva pe aici?
S-au mai consolidat parerile?
viodiesel
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 30, 2009 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sisteme constructive

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron