kaki si pawpaw

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

kaki si pawpaw

Mesajde nelu » Mie Feb 22, 2012 9:22 pm

Vad ca nu se dezbate inca subiectul asta pe aici. Acesti pomi fructiferi exotici au inceput sa apara si la noi in tara. Eu am deja 4 kaki soiuri diferite si 2 pawpaw (asimina triloba)

Imagine Rojo Brilliante-Spania
Imaginekaki sharon-Bulgaria
Imaginepawpaw
nelu
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Mar 07, 2009 12:00 am

Re: kaki si pawpaw

Mesajde greenday » Mie Feb 22, 2012 9:57 pm

Eu unul nici n-am auzit de astfel de pomi fructiferi.

Da-ne mai multe detalii: cum se aclimatizeaza la noi, ce fructe fac, de unde pot fi procurati, etc.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: kaki si pawpaw

Mesajde Ramo Mona » Joi Mar 01, 2012 8:49 pm

Nu am auzit pana acum de asa ceva dar ma bucur ca pot afla lucruri noi, chiar te rugam sa ne scrii mai multe despre ei.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: kaki si pawpaw

Mesajde EMILUTA » Mie Apr 25, 2012 9:21 am

Asteptam cu nerabdare informatii noi.
EMILUTA
 
Mesaje: 53
Membru din: Vin Mai 20, 2011 9:41 am

Re: kaki si pawpaw

Mesajde nelu » Mie Mai 09, 2012 8:41 pm

Pawpaw este numit si banana nordului, fructele lui sunt mai scurte si mai groase decat bananele obisnuite. Nu se importa aceste fructe pt. ca in trei zile de la coacere se strica si nu rezista la transport! Deja am in gradina puieti de 1 si 2 ani, la anul voi avea si la vanzare. In primii 3 ani trebuiesc feriti de razele solare apoi au nevoie de foarte mult soare!
Kaki dupa iarna trecuta m-a cam suparat in sensul ca nu prea rezista la temperaturi sub -20 grade. Acum au dat de jos lastari la toti! Am luat seminte de kaki virginiana din Canada. Este un soi care rezista la aceste temperaturi dar face fructele ceva mai mici! Fructele se gasesc in supermarketuri sub denumirea de sharon. Sunt portocalii si sunt ca niste rosii portocalii! :)
nelu
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Mar 07, 2009 12:00 am

Re: kaki si pawpaw

Mesajde Ramo Mona » Joi Feb 14, 2013 7:30 pm

Fructele sharon sunt foarte bune m-as bucura sa reusesc si eu sa cultiv asa ceva.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: kaki si pawpaw

Mesajde CyleX4 » Sâm Feb 16, 2013 3:13 pm

Copacul de kaki are o creștere lentă și ajunge la o înălțime de 10 metri. Frunzele sunt căzătoare și au formă eliptică sau ovală. Copacul produce fructe după 7–8 ani

Citeste mai multe pe: http://ro.wikipedia.org/wiki/Kaki
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: kaki si pawpaw

Mesajde nelu » Mie Sep 18, 2013 7:42 pm

Anul acesta o sa am la vanzare 3 puieti la 80cm de kaki virginiana, soi care rezista la temperaturile de la noi.

Un alt arbust de care am uitat sa vorbesc este jujube. Anul acesta (dupa 4 ani) imi face si fructe, iata cum arata cele cateva:

Imagine Imagine Imagine

In primavara am avut si cativa puieti de pawpaw de vanzare la ghiveci:
http://hapy.sunphoto.ro/a_a_Plante_disponibile/pagina2
nelu
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Mar 07, 2009 12:00 am

Re: kaki si pawpaw

Mesajde kaleamm » Lun Dec 16, 2013 6:16 pm

buna ziua. mai aveti puieti de paw paw? multumesc
kaleamm
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 16, 2013 6:15 pm


Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron