Caramida sau BCA

Case de caramida, constructii din BCA, case din lemn, constructii cu cofraje de polistiren, sisteme alternative de constructie (case din paie, din containere, din pamant batut), etc

Caramida sau BCA

Mesajde corinagabrielav » Mie Feb 02, 2011 9:18 am

Anul acesta vrem sa ne ridicam o casa cu mansarda, dar nu stim ce sa folosim caramida - porotherm, durotherm, sau bca?
Am citit ca pe caramida nu se poate pune izolatie sau ca nu poti bate un cui sau ceva de genul acesta ca se sparge caramida.
Ajutati-ne cu sfaturi.
corinagabrielav
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mar 10, 2010 12:00 am

Re: CARAMIDA SAU BCA

Mesajde MariuxSS » Mie Feb 02, 2011 6:51 pm

In calitate de maistru constructor, va pot confirma ca intradevar sunt mari dificultati in a fixa aproape orice in caramizile enumerate de dumneavoastra, caloriferele, dulapurile, izolatia externa, boilere, centrale termice, ferestrele usile, etc. De asemeni este adevarat ca dat fiind, numarul mare de camere de aer ale acestora ofera o izolatie termica buna, dar tinand cont ca standardele actuale sunt cu o izolatie de polistiren minima de 100mm (10cm) si in acelasi timp , structura de rezistenta a oricarei case este, practic, independenta de zidarie, va recomand sa folositi BCA-ul . Blocurile comuniste sunt facute cu un bca fara intaritor de foarte slaba calitate si iata ca sunt in picioare de 30-40 de ani fara probleme deosebite dupa doua cutremure serioase, cu atat mai mult cand BCA-ul actual este net superior aceluia.
Avatar utilizator
MariuxSS
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Feb 02, 2011 6:35 pm

Re: CARAMIDA SAU BCA

Mesajde Nic » Joi Feb 03, 2011 11:21 am

Cum pomeneam si intr-un alt post, in total cheltuielilor cu casa "la rosu", pe mine m-a costat caramida undeva la 10-15%. Deci argumentul financiar nici nu are rost sa fie luat in discutie atunci cand alegi caramida sau alt material pe care-l folosesti la ridicarea casei. Conteaza sa alegi ceva de calitate si care sa-ti convina.
Cu BCA-ul a fost o moda in constructii dupa anii '90 (ma refer la casele familiale). Cel putin la mine in oras, multe case din acea perioada au fost construite din BCA. In ultimii ani as putea zice ca situatia s-a inversat in favoarea caramizii cu goluri. Rar mai vad cate o casa construita din BCA. Oare de ce? Mai ales daca tinem cont ca, eu asa cred, cu BCA-ul este mai usor de lucrat.
In procesul de producere al BCA-ului se foloseste, printre altele, si un promotor de expandare - pasta de aluminiu. Spunand asta incepi deja sa te intrebi daca e eco sau nu....
In schimb caramida, se produce de mii de ani si e argila arsa (diferenta ar fi ca asta "moderna" are goluri pentru a ajuta la coeficientul termic).
Mai mult, pentru a fixa ceva pe un zid trebuie sa treci si de un 2 cm de tencuiala (daca peretele e drept). N-as crede, ca in ziua de azi, sa fie un impediment in a fixa niste dibluri in perete, ca e peretele din caramida sau ca e din bca. Exista o larga gama de aparate pentru asa ceva.
Iar despre faptul ca "pe caramida nu se poate pune izolatie" nu e nimic de comentat. Se poate pune.
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Caramida sau BCA

Mesajde alin bradean » Vin Feb 11, 2011 8:45 am

buna ziua.
sunt Manager de Proiect la un Bloc de locuinte...am lucrat cu caramida porotherm si lucrez..
eu cred ca cel mai bine se comporta in timp si ca coeficient termic e ff buna.
si noi montam climele ext care sunt in consola si sunt tot felul de ancore si dibluri de prindere.
in concluzie cred ca caramida este mai buna..
alin bradean
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 13, 2011 4:54 pm

Re: Caramida sau BCA

Mesajde marcelb » Vin Feb 11, 2011 10:31 am

Eu sunt pentru blocurile ceramice, dar sa fie de calitate. Cum spunea si Nic, costul caramizilor din totalul costului unei case este infim, asa ca merita luata o caramida buna.
Eu am cateva bucati de Porotherm abandonate in gradina de peste 6 ani, le-a plouat, le-a nins, si totusi nu au nicio problema.
Am vazut in schimb blocuri ceramice pe care nu se poate monta izolatia exterioara de polistiren ca se sparg toate de la gaurile pentru dibluri, iar acum, proprietarul casei respective este nevoit sa tencuiasca exterior si apoi sa monteze polistirenul. Cu siguranta economia care a facut-o luand blocuri ceramice mai ieftine, o va plati acum indoit cu tencuitul.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Caramida sau BCA

Mesajde vealsam » Mie Apr 27, 2011 3:12 pm

Sub nicio forma sa nu alegi Porotherm! pana acum cativa ani era buna, ca era facuta afara, acum, au deschis 3 fabrici la noi in tara si au o calitate inferioara, exact ca la orice produs facut pentru statele vest europa si acelasi produs facut pentru est europa. daca vrei un sfat bun, alege brickstone, are rezistenta la compresiune excelenta. si bca-ul este bun dar e sensibil la umiditate! cauta sa iei direct de la fabrica, poti comanda ca, caramida sa fie taiata in doua, a.i. nu o sa ai pierderi.Spor la treaba!
Avatar utilizator
vealsam
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Apr 27, 2011 2:23 pm

Re: Caramida sau BCA

Mesajde roger-ius » Joi Apr 28, 2011 10:03 am

vealsam scrie:Sub nicio forma sa nu alegi Porotherm


Eu personal am folosit Porotherm (la un nivel) si am fost multumit de el. Oricum a fost peste alte cateva tipuri de caramida pe care le-am mai vazut. Despre Brickstone nu stiu nimic, o fi buna (sau mai buna) ...
Referitor la BCA, citeam mai sus despre promotorul de expandare - pasta de aluminiu (deci nu prea se califica la criteriul eco...)
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Caramida sau BCA

Mesajde corinagabrielav » Sâm Mar 03, 2012 10:51 am

corinagabrielav scrie:Anul acesta vrem sa ne ridicam o casa cu mansarda, dar nu stim ce sa folosim caramida - porotherm, durotherm, sau bca?
Am citit ca pe caramida nu se poate pune izolatie sau ca nu poti bate un cui sau ceva de genul acesta ca se sparge caramida.
Ajutati-ne cu sfaturi.

Buna ziua. Nu am reusit sa ridicam casa anul trecut din motive financiare, urmeaza anul acesta, cum ne permite timpul. Va rog sa-mi spuneti cat costa o casa ridicata la rosu, dar nu cu firma, cei care i-am gasit preturile variaza intre 20000-30000 ron, plus ca unii din ei au pretentii de ex. la mansarda capriorii sa fie 15/15 samd... Va cer inca o data sfaturi, multumesc!
corinagabrielav
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mar 10, 2010 12:00 am

Re: Caramida sau BCA

Mesajde petre67 » Sâm Mar 03, 2012 4:45 pm

corinagabrielav scrie:...Va rog sa-mi spuneti cat costa o casa ridicata la rosu, dar nu cu firma, cei care i-am gasit preturile variaza intre 20000-30000 ron, plus ca unii din ei au pretentii de ex. la mansarda capriorii sa fie 15/15 samd...


Un pret aproximativ al manoperei este de 25-35 euro pe metrul patrat construit. Conteaza mult cate niveluri are casa, ce materiale se folosesc etc. Trebuie sa lamuresti si unele amanunte, sa nu ai discutii ulterioare cu meseriasii, daca descarcatul materialelor, fasonatul fierului, hidroizolatia, hornul, sau alte elemente intra in cost. Stiu meseriasi care la casa la rosu realizau inclusiv finisarea lemnului vizibil de la acoperis (pazie, sageac).
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Caramida sau BCA

Mesajde corinagabrielav » Dum Mar 04, 2012 8:42 am

casa va fi parter plus mansarda,caramida(cred ca va fi c.brikston),vreau sa pun si polistiren extrudat de 2 la fundatie la pardoseala,spre ca am scris corect.Ei ne-au zis direct pretul ,casa este de 8/10
corinagabrielav
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mar 10, 2010 12:00 am

Următorul

Înapoi la Sisteme constructive

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori