Centrala termica pe lemne sau semineu

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Centrala termica pe lemne sau semineu

Mesajde florentinab » Vin Feb 17, 2012 3:49 pm

Ma intereseaza cateva sfaturi in vederea cumpararii unei centrale pe lemne. Am centrala pe gaze, dar vreau sa-mi achizitionez una pe lemne, care zic eu ca este mult mai economica. Initial aveam in plan un semineu care sa-mi incalzesca si casa (100 mp), dar din cate am aflat nu ar face fata. Astept sfaturi.
florentinab
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 08, 2012 9:52 pm

Re: Centrala termica pe lemne sau semineu

Mesajde greenday » Vin Feb 17, 2012 7:02 pm

Depinde ce vrei, cat de tare iti doresti un semineu.
Daca esti decisa sa renunti la centrala pe gaze, atunci alege o centrala termica pe lemne, eventual pe peleti.
Daca insa vrei sa ai o rezerva la centrala pe gaze, poti merge pe semineu. Exista seminee care iti permit sa incalzesti mai multe incaperi. Aerul cald este trimis cu ajutorul unor ventilatoare, printr-un sistem de tubulaturi, catre alte incaperi. Ca si pret, cu semineul faci o investitie mai mare, cred eu.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Centrala termica pe lemne sau semineu

Mesajde catalin is » Lun Feb 27, 2012 11:31 am

Exista pe piata termosemineul, se racordeaza la instalatia deja existenta poate merge impreuna cu centrala pe gaz. Cauta pe net mai multe date despre termosemineu si ai sa-ti faci o parere. Eu vreau sa imi montez unul in vara asta.
catalin is
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Feb 26, 2012 5:43 pm

Re: Centrala termica pe lemne sau semineu

Mesajde Pop Aurica » Joi Oct 11, 2012 7:24 am

Si eu doresc sa-mi fac un semineu care se poate cupla la instalatia existenta de incalzire.
Centrala este veche, pe CLU si vreau sa renunt la ea.
In schimb instalatia ( tevi, calorifere) este in ordine.
Ca sa cuplez semineul la aceasta instalatie, mai am nevoie si de alte accesorii ?
Pop Aurica
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Oct 28, 2010 11:00 pm

Re: Centrala termica pe lemne sau semineu

Mesajde petre67 » Joi Oct 11, 2012 9:09 am

Pop Aurica scrie:Si eu doresc sa-mi fac un semineu care se poate cupla la instalatia existenta de incalzire.
Centrala este veche, pe CLU si vreau sa renunt la ea.
In schimb instalatia ( tevi, calorifere) este in ordine.
Ca sa cuplez semineul la aceasta instalatie, mai am nevoie si de alte accesorii ?


Cu siguranta vei avea nevoie de tot felul de accesorii (fitinguri, tevi, poate pompa recirculare).

Dar aceasta iti va putea spune un instalator abia dupa ce vede atat configuratia actuala a instalatiei, cat si caracteristicile termo-semineului pe care doresti sa-l instalezi.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Centrala termica pe lemne sau semineu

Mesajde piscinepremium » Dum Feb 17, 2013 5:44 pm

personal imi place mai mult ideea de semineu
Avatar utilizator
piscinepremium
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Feb 17, 2013 5:03 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Centrala termica pe lemne sau semineu

Mesajde topyion » Mie Apr 03, 2013 8:28 am

florentinab scrie:Ma intereseaza cateva sfaturi in vederea cumpararii unei centrale pe lemne. Am centrala pe gaze, dar vreau sa-mi achizitionez una pe lemne, care zic eu ca este mult mai economica. Initial aveam in plan un semineu care sa-mi incalzesca si casa (100 mp), dar din cate am aflat nu ar face fata. Astept sfaturi.


Centrala pe lemne este buna, dar investitia este mult mai mare, iar cea pe peleti da cel mai bun randament, dar este cea mai scumpa.
topyion
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 03, 2013 8:07 am

Re: Centrala termica pe lemne sau semineu

Mesajde marinflorin2 » Vin Mai 16, 2014 9:10 am

Oricum parerile vor fi mereu impartite, mai ales daca ne gandim ca un semineu este foarte placut pentru design-ul interior, mai ales in serile de iarna, sau pentru o cabana undeva la munte, si poate fi totodata si functional, in sensul ca incalzeste.
Dar parerea mea, este ca o centrala termica este metoda mai usoara, care nu presupune efort pentru incalzire, si multe persoane in loc sa taie lemne pentru semineu mai degraba apeleaza la montaj centrale in Bucuresti, si sunt dispuse mai mult sa plateasca pentru incalzire, decat sa se complice cu intretinerea de functionare a unui semineu. Eu as opta pentru amandoua, dar semineul il vad undeva intr-o cabana de munte, unde sa merg sa imi petrec sarbatorile de iarna, si cum inca nu am o astfel de cabana, ma multumesc sa imi incalzesc locuinta cu o centrala termica, pe care am si montat-o de curand.
marinflorin2
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Sep 27, 2013 11:32 am

Re: Centrala termica pe lemne sau semineu

Mesajde sabahat » Joi Noi 06, 2014 8:22 am

Sper sa ai noroc sa mai infiinteze ceva programe, panourile solare nu ma prea intereseaza ca nu am soare chiar prea multe ore din zi, am vazut ceva fotovoltaice cu sistem de urmarire a soarelui (rotire)sunt insa foarte scumpe.
Eu as vrea sa introduca in programul respectiv si alternativa hidroturbine nu doar fotovoltaice si eoliene, As fi mult mai avantajat.
sabahat
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Noi 06, 2014 8:19 am

Re: Centrala termica pe lemne sau semineu

Mesajde buniv » Joi Ian 29, 2015 3:49 pm

Centrala pe lemne, desi este totusi destul de anevoioasa si consuma cam multe lemne. Caldura se simte mai mult, in primele camere, cele de langa centrala, insa... e comod si ieftin!
buniv
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am


Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron