Vreau sa-mi fac o livada !

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde viorelluci » Joi Feb 02, 2012 11:40 am

Intrebarea este daca pot sa intercalez pomii fructiferi :?: ( adica un mar apoi un cais , apoi un cires , etc. ) :!:
viorelluci
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 01, 2012 6:05 pm

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde marcelb » Joi Feb 02, 2012 12:01 pm

Eu am infiintat o mica livada primavara trecuta, m-a ajutat un inginer pomicultor. Sfatul lui a fost sa grupam pomii fructiferi cu seminte, apoi pomii fructiferi cu samburi.

Asa ca am plantat un rand de mar, urmeaza unul de par, apoi un rand prun, un rand cais, un rand piersic, un rand visin si cires.

Si randurile sunt dispuse astfel incat pomii de talie mai mare (cires, visin) sa nu-i umbreasca pe cei de talie mai mica (mar, par, prun).
Ultima oară modificat de marcelb pe Joi Sep 03, 2015 5:24 pm, modificat 1 dată în total.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde pensionarul » Joi Feb 02, 2012 12:06 pm

O vecina de-a mamei mele ( care sta la tara , in com.Batar jud. Bihor ) are gradina plina doar cu pomi fructiferi diversi, eu nu ma pricep dar am sa o intreb si am sa-ti transmit rezultatul! :P
pensionarul
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Sep 20, 2011 1:54 pm

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde viorelluci » Mie Feb 15, 2012 1:46 pm

Multumesc ca mi-ati raspuns, astept noi informatii, pensionarul! ;)
viorelluci
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 01, 2012 6:05 pm

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde pensionarul » Mie Feb 15, 2012 2:47 pm

Inca nu am fost la mama, promit ca am sa intreb !
pensionarul
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Sep 20, 2011 1:54 pm

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde corinagabrielav » Sâm Mar 03, 2012 11:06 am

Buna ziua. Urmeaza sa ne facem o casuta si ne dorim o livada pentru copii nostri. Terenul nu a mai fost lucrat de 3-4ani, de unde sa cumpar pomii fructiferii si cum sa ii plantez? Locul este in zona Valenii de Munte jud. Prahova. Ce pomi rezista in zona aceasta, pentru ca mi-as dori sa plantez un nectarin... Multumesc
corinagabrielav
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mar 10, 2010 12:00 am

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde greenday » Sâm Mar 03, 2012 5:19 pm

corinagabrielav scrie:Buna ziua. Urmeaza sa ne facem o casuta si ne dorim o livada pentru copii nostri. Terenul nu a mai fost lucrat de 3-4ani, de unde sa cumpar pomii fructiferii si cum sa ii plantez? Locul este in zona Valenii de Munte jud. Prahova. Ce pomi rezista in zona aceasta, pentru ca mi-as dori sa plantez un nectarin... Multumesc


Piersicii, caisii, si cu atat mai mult nectarinii, sunt destul de sensibili la ger, si au nevoie de o expunere solara buna. Nu le merge foarte bine in zona muntoasa. Uite ce am gasit eu despre nevoile de temperatura ale piersicului/nectarinului:
Temperatura ca factor limitativ în cultura piersicului, acţionează diferit în funcţie de valorile ei pozitive sau negative. Piersicul este pretenţios la căldură şi nu pe deplin adaptat condiţiilor climatice din România. În mare, se poate afirma că, el dă rezultate bune în toate zonele de cultură a viţei de vie. Pentru desfăşurarea normală a proceselor de creştere şi fructificare, piersicul are nevoie pe perioada de vegetaţie de o sumă a gradelor de temperatură de 3000-3200°C. Rezistenţa la iernare a piersicului este relativ bună, pomii care au lemnul copt şi sunt bine pregătiţi pentru iarnă, nu înregistrează pierderi semnificative până la temperatura de - 22 - -24°C, cu mici diferenţe în funcţie de soi. Dacă însă pe perioada iernii apar ferestre cu temperaturi peste pragul biologic şi se produce decălirea, rezistenţa la ger scade foarte mult, degerând la -7 - -8°C. Mugurii în faza de boboc rezistă la -3,9°C, florile deschise, la -2,8°C, iar fructele legate la -1,1°C. Acţiunea nefastă a temperaturii poate fi şi mai mult amplificată de umiditatea ridicată a aerului, de vânt sau altitudine.
Eu zic sa vezi de ce pomi fructiferi sunt vecinii multumiti, si sa te orientezi catre aceleasi variante. Meri, peri, pruni ar trebui sa mearga, dar bine ar fi sa procuri puietii de la vreo pepiniera din zona, pentru a fi soiuri autohtone rezistente la conditiile locale. Nu cred ca cei de la hypermarket se vor adapta prea bine.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde corinagabrielav » Dum Mar 04, 2012 8:51 am

Vecini nu am decat unul, casa lui este de vacanta, casa va fi in camp, eu ma gandeam sa cumpar de la Bricostore sau cei care vand prin targ, voi incerca la o pepiniera. Pana cand trebuie sa ii plantez? Multumesc pentru raspuns.
corinagabrielav
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mar 10, 2010 12:00 am

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde greenday » Dum Mar 04, 2012 9:44 am

corinagabrielav scrie:... Pana cand trebuie sa ii plantez? Multumesc pentru raspuns.


Ar fi bine sa-i plantezi inainte de umflarea mugurilor, cand intra in vegetatie. Daca au container cu pamant la radacina pot fi plantati si mai tarziu.
Important este sa-i uzi periodic in primul an, mai ales daca va fi seceta.

Cea mai mare rata de reusita o au plantarile de toamna, dar banuiesc ca vrei sa-i vezi cat mai repede de rod, si nu vei dori sa pierzi un an. Succes!
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde agnesmaryo » Mar Mar 06, 2012 1:18 pm

Eu am o livada la tara pe marginea unui izvor care imi trece prin curte, iar pomii se dezvolta nemaipomenit de bine. Am aproximativ 30 de pomi fructiferi! Este o placere sa stai printre ei cand infloresc!
agnesmaryo
 
Mesaje: 59
Membru din: Lun Sep 19, 2011 8:32 am

Următorul

Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron