Despagubiri proprietari teren

Legi, reglementari, autorizatii

Despagubiri proprietari teren

Mesajde oana79 » Lun Oct 24, 2011 1:13 pm

Doresc sa lansez in discutie prevederile noului Cod Civil, referitor la despagubirile ce le pot cere acum proprietarii terenului, celor cu utilitatile care traverseaza acel teren, subteran, suprateran si aerian - deci gaze, electricitate, ape....
Se afla cineva in aceste conditii? Si mai ales- daca a intreprins vreo actiune in acest sens?
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Despagubiri proprietari teren

Mesajde marcelb » Lun Oct 24, 2011 9:19 pm

Pe terenul meu sunt 3 stalpi de lemn, pe care initial era reteaua electrica, dar Electrica si-a refacut reteaua pe alt traseu si am scapat de firele lor.

In schimb intr-o zi (cand inca erau si firele de la Electrica) m-am trezit si cu firele celor de la Romtelecom pe stalpi. Au intrat pe teren fara sa ceara voie.

Nu am intreprins nimic pana acum, adevarul este ca nici nu stiu ce prevede noul Cod Civil in acest sens ...
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Despagubiri proprietari teren

Mesajde oana79 » Mie Oct 26, 2011 2:49 pm

Cam asta zice noul Cod Civil in privinta trecerii utilitatilor:
ART. 621
Dreptul de trecere pentru utilitãţi
(1) Proprietarul este obligat sã permitã trecerea prin fondul sãu a reţelelor edilitare ce deservesc fonduri învecinate sau din aceeaşi zonã, de natura conductelor de apã, gaz sau altele asemenea, a canalelor şi a cablurilor electrice, subterane ori aeriene, dupã caz, precum şi a oricãror alte instalaţii sau materiale cu acelaşi scop.
(2) Aceastã obligaţie subzistã numai pentru situaţia în care trecerea prin altã parte ar fi imposibilã, periculoasã sau foarte costisitoare.
(3) În toate cazurile, proprietarul are dreptul la plata unei despãgubiri juste. Dacã este vorba despre utilitãţi noi, despãgubirea trebuie sã fie şi prealabilã.
(4) Clãdirile, curţile şi grãdinile acestora sunt exceptate de la acest drept de trecere, dacã ea are ca obiect conducte şi canale subterane, în cazul în care acestea sunt utilitãţi noi.

S-a confruntat cineva cu aceasta situatie?
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Despagubiri proprietari teren

Mesajde petre67 » Mie Feb 15, 2012 12:48 pm

Pana acum nu prea aveai sanse sa ajungi la o intelegere cu companiile astea monopoliste, gen Electrica sau Romtelecom. Te plimbau eventual prin tribunale ani de zile, pana oboseai ... Dar eu zic ca dupa noul Cod Civil sunt sanse sa obtii niste despagubiri decente.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm


Înapoi la Legislatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori