Miros neplacut in baie

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Miros neplacut in baie

Mesajde crista35 » Sâm Feb 11, 2012 1:14 pm

Buna ziua! M-am mutat de curand si am o problema cu mirosul din baie. Am incercat sa astup toate gaurile prin care ar putea intra mirosul neplacut...dar degeaba. Cred ca este de la tevile de scurgere. Mai are cineva problema asta? Si cum ati rezolvat-o? Ma gandeam la un dezumidificator de la Ceresit, a folosit cineva? este eficient?
crista35
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 11, 2012 1:06 pm

Re: Miros neplacut in baie

Mesajde muha_huma » Sâm Feb 11, 2012 5:23 pm

crista35 scrie:Buna ziua! M-am mutat de curand si am o problema cu mirosul din baie. Am incercat sa astup toate gaurile prin care ar putea intra mirosul neplacut...dar degeaba. Cred ca este de la tevile de scurgere. Mai are cineva problema asta? Si cum ati rezolvat-o? Ma gandeam la un dezumidificator de la Ceresit, a folosit cineva? este eficient?


Dezumidificatorul este bun doar daca ai multa umezeala si mirosul este de la mucegai. Dar tu zici ca e miros de la tevile de evacuare. In cazul asta nu are rost dezumidificatorul, ci trebuie sa rezolvi sa nu mai intre mirosul de la canalizare in baie. Pentru asta trebuie sa ai la chiuveta la evacuare un racord flexibil care sa permita sa stea apa in el in permanenta (sa formeze un dop de apa), sa nu lase mirosul sa intre. Sau sunt sifoane speciale, cu bariera de apa.

Iar in sifonul din pardoseala, daca nu vrei sa-l inclocuiesti cu unul special, cu bariera de apa, va trebui sa torni periodic cate un pahar cu apa, sa-l mentii mereu plin, sa nu poata refula mirosul. Cheama un instalator, te va sfatui el ce e de facut.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Miros neplacut in baie

Mesajde crista35 » Sâm Feb 18, 2012 2:12 am

muha_huma scrie:
crista35 scrie:Buna ziua! M-am mutat de curand si am o problema cu mirosul din baie. Am incercat sa astup toate gaurile prin care ar putea intra mirosul neplacut...dar degeaba. Cred ca este de la tevile de scurgere. Mai are cineva problema asta? Si cum ati rezolvat-o? Ma gandeam la un dezumidificator de la Ceresit, a folosit cineva? este eficient?


Dezumidificatorul este bun doar daca ai multa umezeala si mirosul este de la mucegai. Dar tu zici ca e miros de la tevile de evacuare. In cazul asta nu are rost dezumidificatorul, ci trebuie sa rezolvi sa nu mai intre mirosul de la canalizare in baie. Pentru asta trebuie sa ai la chiuveta la evacuare un racord flexibil care sa permita sa stea apa in el in permanenta (sa formeze un dop de apa), sa nu lase mirosul sa intre. Sau sunt sifoane speciale, cu bariera de apa.

Iar in sifonul din pardoseala, daca nu vrei sa-l inclocuiesti cu unul special, cu bariera de apa, va trebui sa torni periodic cate un pahar cu apa, sa-l mentii mereu plin, sa nu poata refula mirosul. Cheama un instalator, te va sfatui el ce e de facut.

Multumesc pentru raspuns.
La chiuveta am un racord flexibil, nu stiu daca sta apa in permanenta in el, dar torn mereu clorr( pun un dop noaptea). La fel la cabina de dus si la sifonul de scurgere.
crista35
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 11, 2012 1:06 pm

Re: Miros neplacut in baie

Mesajde corneliacornelia » Mie Iul 25, 2012 1:06 pm

Doar sa puneti in scurgeri diverse produse de curatare...poate in timp vor rezolva problema
corneliacornelia
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iul 22, 2012 2:24 pm

Re: Miros neplacut in baie

Mesajde danababei » Mar Aug 14, 2012 6:57 am

Daca fumez in baie,chit ca am un gemulet deschis,oare nu-i indicat sa pun si un ventilator?
danababei
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Feb 02, 2011 8:59 am

Re: Miros neplacut in baie

Mesajde loomy_dee » Sâm Dec 01, 2012 8:57 pm

Am şi eu uneori problema cu mirosurile în baie. Acum cred ca am rezolvat-o cu apa ce trebuie să stea în racordul acela flexibil. Cand l-am înlocuit, l-am îndoit şi gata, nu mai miroase.
loomy_dee
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Feb 07, 2012 8:54 pm

Re: Miros neplacut in baie

Mesajde vladutzu » Dum Dec 16, 2012 6:31 pm

Buna,
nu am incercat dar am auzit de uleiul esential de eucalipt pus in apa de toaleta ca schimba total mirosul. Incearca. Uleiul nu este scump, eu am dat pe el 7 lei. Succes. O sa incerc si eu ;) ;)
vladutzu
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 13, 2012 8:00 pm

Re: Miros neplacut in baie

Mesajde ramona neagoe » Mie Ian 23, 2013 10:13 am

Pentru a astupa definitiv toate gaurile din casa sau baie, cea mai buna si eficienta metoda este sa izolezi corespunzator cu spuma poliuretanica. Accentuez ca intra in toate colturile fara a lasa punti termice, fiind rezistenta si la mucegai si rozatoare.
ramona neagoe
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 16, 2013 9:33 am

Re: Miros neplacut in baie

Mesajde csjency » Joi Ian 24, 2013 9:38 am

Am aceleasi probleme, dar stau la casa si am fosa septica (la mare distanta) si presupun ca de acolo intra mirosul. Exista ceva solutie pentru fose? Am incercat si cu dop de apa pe teava de scurgere dar se infunda teava des.
csjency
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2011 4:47 pm

Re: Miros neplacut in baie

Mesajde muha_huma » Joi Ian 24, 2013 9:52 am

csjency scrie:Am aceleasi probleme, dar stau la casa si am fosa septica (la mare distanta) si presupun ca de acolo intra mirosul. Exista ceva solutie pentru fose? Am incercat si cu dop de apa pe teava de scurgere dar se infunda teava des.


Daca este fosa septica ecologica, exista bioactivatori care favorizeaza descompunerea continutului fosei. Fosa ar trebui sa aiba si un tup de aerisire, pentru gazele rezultate. Asa mirosurile neplacute se vor evacua din fosa (bine ca e la distanta de casa) si nu vor veni cu aceiasi intensitate pe canalizare spre casa.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Următorul

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron