Florile de apartament

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: Florile de apartament

Mesajde irish05 » Dum Ian 08, 2012 5:29 pm

incearca la le schimbi pamantul, si sa fie suficient pt ele.
irish05
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde irish05 » Dum Ian 08, 2012 5:31 pm

mi-a inflorit orhideea berry oda. :)
[url][URL=http://imageshack.us/photo/my-images/842/spa0165.jpg/]Imagine[/url]

Uploaded with ImageShack.us[/url]
irish05
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde karynna » Lun Ian 23, 2012 9:15 pm

oare e bine daca pe perioada iernii se taie asparagusul de la nivel cu pamantul ? ca in rest mi se usuca de tot. :D
karynna
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Noi 15, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde Juganariu Ancuta » Mar Ian 24, 2012 6:05 pm

Florile simt starea ta sa spirit si atmosfera din casa ... asa ca oricat de mult le-ai uda si le-ai ingriji, daca atmosfera nu e propice -sa fie fericire, iubire, armonie- nu o sa rezite foarte mult...
Intr-adevar e nevoie si de multa dragoste pentru plante si trebuie sa-ti placa sa ai grija de ele si de asemenea sa studiezi fiecare planta in parte si nevoile fiecareia pentru ca altfel nu are niciun farmec.
Juganariu Ancuta
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:56 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde mirelapoiana » Mie Ian 25, 2012 3:42 pm

Am multe flori la serviciu, iar acum in miez de iarna au inflorit. Sunt toate pline de flori. Problema e ca in fiecare zi culeg din jurul lor cate un pumn de frunze. Nu stiu ce sa le fac....e prima oara ca reactioneaza asa...si infloresc. Un sfat va rog!
mirelapoiana
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 12, 2012 8:16 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde karynna » Lun Ian 30, 2012 8:10 pm

Eu cred ca si plante simt in ce anotimp suntem, iar prin caderea frunzelor ele isi arata nemultumirea fata de anotimp
karynna
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Noi 15, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde teoancali » Mar Ian 31, 2012 12:38 pm

Nu stiu de ce se albeste pamantul la suprafata. Si cand dau cu mana pe deasupra si este umed, dispare albeata. Daca nu ud plantele timp mai indelungat, albeata se transforma in bulgarasi. Deci ori le ud des, ori le ud rar, pamantul florilor se albeste la suprafata.
teoancali
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Dec 09, 2011 2:18 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde petrilaana » Mar Ian 31, 2012 12:49 pm

teoancali scrie:Nu stiu de ce se albeste pamantul la suprafata. Si cand dau cu mana pe deasupra si este umed, dispare albeata. Daca nu ud plantele timp mai indelungat, albeata se transforma in bulgarasi. Deci ori le ud des, ori le ud rar, pamantul florilor se albeste la suprafata.


Eu cred ca ai udat prea des si pamantul a dezvoltat ceva ciuperca. Cred ca ar fi bine sa schimbi pamantul iar apoi sa uzi cu ponderatie.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Florile de apartament

Mesajde teoancali » Mar Ian 31, 2012 12:54 pm

Eu cred ca ai udat prea des si pamantul a dezvoltat ceva ciuperca. Cred ca ar fi bine sa schimbi pamantul iar apoi sa uzi cu ponderatie.[/quote]

Si daca scimb pamantul cu ciuperca ce fac ?? Cum as putea sa dezinfectez ghivecele?
teoancali
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Dec 09, 2011 2:18 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde elishoru » Mar Ian 31, 2012 3:42 pm

Mi s-a vestejit trandafirul japonez iar ficusului i-au cazut frunzele. Nu stiu ce as putea sa fac sa le salvez...
elishoru
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Noi 29, 2011 3:41 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron