Case de lemn pret

Case din lemn, case din busteni, constructii din panouri tip sandwich

Re: Case de lemn pret

Mesajde daroxi » Joi Ian 05, 2012 3:33 pm

Si 170 E/mp a fost cu instalatii si finisaje cu tot? Ma refer la zugravit, etc
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Lun Ian 09, 2012 1:09 pm

Da, cu totul, cu zugraveala, faianta, gresie, parchet, instalatia electrica. Bineinteles, fara obiectele sanitare si instalatia termica. Asta oricum o vom pune ulterior, pt ca vom lua centrala pe lemne.
Apropo, ce parere aveti de incalzirea prin pardoseala? Am inteles ca nu-i asa de scumpa. Ma costa doar instalatia de conducte, pt ca va trebui sa pun mai multe spirale de conducte din PVC.
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde roger-ius » Mar Ian 10, 2012 11:44 am

oana79 scrie:Apropo, ce parere aveti de incalzirea prin pardoseala? Am inteles ca nu-i asa de scumpa. Ma costa doar instalatia de conducte, pt ca va trebui sa pun mai multe spirale de conducte din PVC.


Eu mi-am facut incalzire in pardoseala si am iesit mai ieftin decat daca as fi mers pe varianta caloriferelor.
Cam asa arata viewtopic.php?f=29&t=8&start=20#p1651

Am renuntat la termostate am pus doar un panou de distributie cu robineti, pt ca oricum sapa incalzita are o inertie termica mare. Daca mergi pe varianta asta sa folosesti neaparat teava PEX (deci nu "conducte din PVC" sau teava Henco, cu care multi "meseriasi" de la noi inca lucreaza). La o casa de lemn ma gandesc ca doar la parter poti face incalzire in pardoseala, la mansarda neavand planseu de beton nu poti turna sapa.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Mar Ian 10, 2012 12:01 pm

Da, da. Ceva de genul asta vreau sa facem si noi. Doar la parter, bineinteles. E de ajuns. Deci, fiecare spirala are robinetul lui? Si il poti inchide oricand pe oricare? S-a intamplat vreodata sa se sparga una din portiunile de conducta? N-as prea vrea sa scot din nou parchetul sau gresia, ca sa rezolvam problema. Am simtit la cineva acasa, care aveau sistemul asta de incalzire, ca pe gresie era extrem de cald si bine. Nu era nevoie de papuci de casa. imi poti spune la cat ai ajuns cu cheltuielile pt incalzirea prin pardoseala la un nivel?
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde roger-ius » Mar Ian 10, 2012 12:18 pm

Da, fiecare circuit poate fi inchis separat. Si mai mult pe fiecare circuit pot regla din robinet caldura. Pe fiecare circuit e o sigura bucata de teava, care nu se intrerupe sub nicio forma. Daca e corect executata lucrarea si materialul e in regula, cel putin 50 de ani nu ar trebui sa fie nicio problema. Nu e vorba doar de scos gresia in caz ca apar probleme, ci de spart si sapa (care in cazul meu e un beton tare cu grosimea de 7-8 cm). Deci doamne fereste. Cat traiesc eu sper sa nu am de intervenit.
Ca pret cred ca am iesit undeva pe la 1500-1600 E pt. 85 mp utili (vorbim doar de un nivel). Aici intra teava PEX (care am luat-o extrem de ieftin, cu 1,5 ron/m de la o firma care a dat faliment), manopera, panoul de distributie, plasa sudata, sapa (materiale si manopera) si traseul principal inspre cazan, care e din cupru.
Daca as fi mers pe varianta calorifere si trasee din cupru ingropate in sapa care merg la calorifere am calculat ca ieseam mai scump.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde alea_him » Mie Ian 18, 2012 10:32 pm

parerea mea este ca o casa din lemn are perioada de viata mai scurta decat o casa din caramida.
alea_him
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 18, 2012 10:07 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde dantes » Joi Ian 19, 2012 9:15 am

Nu este obligatoriu daca este bine intretinuta poate dura in timp foarte mult,sunt case din lemn cu vechime de peste 100 de ani.
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Joi Ian 19, 2012 1:20 pm

:)) sigur nu vreau sa traiesc 100 de ani!
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde roger-ius » Vin Ian 20, 2012 9:57 am

oana79 scrie::)) sigur nu vreau sa traiesc 100 de ani!


Dar nu ti-ar conveni ca si urmasii urmasilor tai sa poata folosi casa? Sau, ma rog, dupa caz, sa o poata vinde ....
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Vin Ian 20, 2012 4:14 pm

Apoi nu stiu daca vor urmasii urmasilor mei sa locuiasca unde-i casuta noastra acum. Vor avea prea mult de lucru la gradina si livada :D !!Si nu cred ca vor avea acelasi stil cu al nostru. Iar in primul rand casa-caminul ni-l facem dupa bunul nostru plac, nu pentru altii, nici chiar pentru urmasi. Daca ar trebui sa ma gandesc la toate preferintele fiecarui membru al familiei (inafara de sot, bineinteles), ar trebui sa fac 10 case total diferite. Mai exista posibilitatea s-o vindem pana sa apuce urmasii sa locuiasca in ea. Iar acum, oricum, apar din ce in ce mai multe case construite si din alte materiale, inafara de "maria-sa" caramida, din diferite motive, si poate peste cativa ani vor fi in nr egal atat din lemn cat si din caramida. Mai mult, am inteles ca vine din europa un nou trend in materie de case si anume cele din pamant si derivatii lui. Se pare ca sunt cele mai rezistente dar si cele mai scumpe. sa vedem. Si cand imi amintesc de casuta bunicii mele, din lut....care intradevar o locuia a treia generatie.... E ceva!
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Case din lemn

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori