Florile de apartament

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: Florile de apartament

Mesajde lidiac » Vin Oct 07, 2011 7:51 am

In primul rand trebuie sa stii denumirea fiecarei plante pe care o ai, pentru ca fiecare din ele necesita ingrijire deosebita. Nu poti sa uzi un cactus, de exemplu, la fel de mult cat trebuie sa uzi o orhidee. Daca nu stii denumirea plantelor tale, cauta poze pe internet si sigur vei gasi o multime de sfaturi utile.
lidiac
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 27, 2009 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde clausisme » Sâm Oct 08, 2011 3:27 pm

Daca nu te pricepi sau nu ai timp sau nu stii cum sa ingrijesti o planta trebuie sa iei un cactus. Poti sa-l uzi cand iti aduci aminte, solul poate sa fie de orice fel, nu ii trebuie multa lumina, ingrasamant se gaseste la supermarket dar nu e nevoie. Trebuie doar sa fie cald in camera, daca nu ingheti tu el nu are probleme. Sunt specii care fac flori si sunt specii mai urate decat buruienile dar cum sunt oameni care apreciaza cainii bulldog vor fi oameni care apreciaza toate speciile de cactusi.
clausisme
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde HAYAT » Mar Oct 18, 2011 12:57 pm

Cred ca aceste lucruri de care pomeniti pe aici in ultima vreme, le stie toata lumea. Denumirea florilor insa mai putin. Daca se stie denumirea nu e greu sa cauti pe internet informatii despre floarea respectiva sau sa rogi pe cineva sa o faca, daca nu stii.
De obicei cand primesc o floare si nu stiu cum se numeste,ma duc prin florarii, iar cand o vad, intreb florareasa. De cele mai multe ori, floraresele au cataloage in care sunt descrise florile si dau sfaturi in legatura cu intretinerea lor.
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde HAYAT » Mar Oct 18, 2011 12:58 pm

Si cactusul e tot planta! Si el are nevoie de ingrijire si nu trebuie neglijat.
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde ellabella » Joi Oct 20, 2011 5:42 pm

Plantele in general, si cele de apartament in special, ne dau energie pe langa incantarea ochiului. Exista un fenomen de osmoza intre propriile energii si energiile din jur.
In fiece moment absorbim energia plantelor, florilor, copacilor, animalelor si chiar pamantului insusi. Personal, m-au ajutat la vindecare si refacere unele plante de apartament in momentele in care eram bolnava. Nu degeaba se spune ca trupul omului e capabil sa retina aceste energii tamaduitoare din plante, intarind intregul sistem, nu doar fizicul.
Doar ca, asemeni omului trebuiesc tratate cu iubire, apreciere, ingrijite si rezultatele nu vor intarzia sa apara.
Energia pozitiva investita in ele de-a lungul timpului, mi-a fost readusa in momentele grele. Aduc sentimentul de armonie in jur, de frumusete si relaxeaza.
De accea, eu am ''impanzit'' casa cu flori, am realizat chiar o mini ''Gradina Botanica' 'in apartament. Chiar si pe scara blocului, pe margine, am facut un gardulet din ghivece care ofera o frumusete deosebita locului, fiecare vizitator complimentand ideea.
Va sfatuiesc cu caldura si pe voi sa aveti plante de apartament ;) ca nu aveti decat de castigat!
Fişiere ataşate
SP_A2322.jpg
ellabella
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 20, 2011 5:04 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde anacrisa » Mar Dec 06, 2011 3:39 pm

Buna ,am si eu un lamai.Cand l-am adus in casa avea 4 lamai,apoi in decursul anului a facut doar flori,lamaile ajungeau cat un bob de fasole,apoi cadeau.Nu a facut nici macar o lamaie .Cineva mi-a spus ,ca nici nu o sa faca ,atata timp cat nu este undeva ,intr-o gradina pt. a putea fi polenizat de albine.Asa sa fie.Are cineva cunostinta?
anacrisa
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:51 pm

Re: CACTUSI

Mesajde andradarling » Sâm Dec 10, 2011 5:38 pm

Incepe sa-mi infloreasca Craciunita, oare nu e prea devree?
andradarling
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Noi 04, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde irish05 » Mie Dec 14, 2011 6:35 pm

si Craciunita mea e imbobocita dar nu indraznesta sa infloreasca, inca. asteapta mosu; ;)
irish05
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde Iordache Veronica » Joi Ian 05, 2012 12:44 am

anacrisa scrie:Buna ,am si eu un lamai.Cand l-am adus in casa avea 4 lamai,apoi in decursul anului a facut doar flori,lamaile ajungeau cat un bob de fasole,apoi cadeau.Nu a facut nici macar o lamaie .Cineva mi-a spus ,ca nici nu o sa faca ,atata timp cat nu este undeva ,intr-o gradina pt. a putea fi polenizat de albine.Asa sa fie.Are cineva cunostinta?

Eu am un lamai pe care il tin in balcon si de la care am tot timpul anului lamai ( am un calorifer in balcon). Mai mereu e inflorit. Trebuie udat nu foarte des, atunci cand pamantul e uscat si din abundenta; e bine sa folosesti si ceva ingrasamant special pentru citrice (gasesti in supermarket-uri). Bafta!
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde andradarling » Dum Ian 08, 2012 1:35 pm

Am 2 plante in ghiveci, seamana putin intre ele, nu stiu cum se numesc, sunt cu petale mari. As vrea sa stiu de ce cand le ud parca "trece apa prin pamant" si se aduna in vasul de sub ele. Multumesc!
andradarling
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Noi 04, 2010 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron