Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau aluminiu?

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde petre67 » Dum Dec 11, 2011 11:42 am

luci10 scrie:...la masini trebuie si om care se pricepe. Asa ca fiti atenti cand va comandati termopane!


Unii si daca se pricep, nu sunt responsabili. Pentru a oferi un pret cat mai mic, pentru a lua o lucrare, folosesc feronerie subdimensionata, sau profile de proasta calitate.
Deci e foarte bine sa aveti recomandari de incredere pentru o anumita firma.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde doria10 » Mar Dec 13, 2011 7:06 pm

Si eu am avut probleme cu termopanele, batea vantul pe sub ele. Efectiv am ajuns la concluzia ca multe firme vor doar banii tai si apoi lucrul ce ti-l fac lasa mult de dorit.
doria10
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde vrabia » Mie Ian 04, 2012 11:31 am

Ferestrele din termopan cu profil din lemn, sunt foarte bune. Am luat ofertele de la mai multe firme cand m-am decis pentru termopanele cu profil din lemn si am ales o firma serioasa. Sunt foarte multumita de termopanele puse la locuinta mea, chiar isi merita banii. Am strans cu greu banii, dar s-a meritat. Sunt nemaipomenit de bune.
vrabia
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 05, 2011 10:05 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde filipancayony » Lun Ian 09, 2012 11:39 am

as vrea si eu sa imi cumpar termopane. aveti idee, care sunt mai scumpe, cele albe sau cele colorate?
filipancayony
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Sep 20, 2011 9:12 am

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde petre67 » Lun Ian 09, 2012 12:31 pm

filipancayony scrie:as vrea si eu sa imi cumpar termopane. aveti idee, care sunt mai scumpe, cele albe sau cele colorate?


Prin "termopane" banuiesc ca te referi la ferestre cu tamplarie PVC si geam termopan. Mai scumpe sunt profilele din PVC colorate, dar asta nu inseamna ca sunt si mai bune.
Un tip care se ocupa cu astfel de profile de multi ani zicea ca cele colorate se degradeaza mai repede decat cele albe intrucat atrag mai puternic razele solare, ceea ce mi se pare logic.
Asa ca eu m-as uita mai putin la culoare si mai mult la calitatile izolatoare si rezistenta profilelor.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde nicoleta.z » Lun Ian 09, 2012 6:30 pm

Ferestrele din tamplarie pvc colorate sunt mai scumpe dar cred ca rezistenta si calitatea lor depinde de numarul de "camere" pe care le are profilul pvc ce compune acea fereastra. Pentru Gealan sau Rehau (de exemplu) exista profile pvc de geamuri termopane cu 3, 5 si 6 camere. Cu cat numarul de camere din care sunt compuse aceste profile pvc este mai mare cu atat bariera termica este si ea mai mare. Totusi, tinand cont de faptul ca tamplarie pvc reprezinta maxim 10% din suprafata totala, consider ca important de luat in calcul este si alegerea sticlei care ar trebui sa fie LowE (Low-E) pe langa numarul de camere al profilelor din tamplarie pvc.
eu as alege stejar-auriu sau stejar-inchis sunt favoritele mele pentru terasa mea...asta undeva la mijlocul lui 2012.
nicoleta.z
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Dec 08, 2011 10:27 am

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde ando » Mar Ian 10, 2012 11:29 am

nicoleta.z scrie: Totusi, tinand cont de faptul ca tamplarie pvc reprezinta maxim 10% din suprafata totala, consider ca important de luat in calcul este si alegerea sticlei care ar trebui sa fie LowE (Low-E) pe langa numarul de camere al profilelor din tamplarie pvc.


As mai completa si ca ar merita luat in calcul un sistem tripan (geam cu trei sticle) din care doua foi de sticla sa fie Low-E (cea interioara si cea exterioara). Si de preferat ar fi ca acest tripan sa aiba un profil de 90 mm, deoarece la un tripan cu un profil "clasic" de 70 mm distanta intre sticle ar fi de 12 mm (in cazul in care sticla are o grosime de 4 mm).
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde alinabarbu » Joi Ian 12, 2012 10:52 pm

eu cred ca depinde foarte mult (sau cel mai mult)de designul casei...mie imi plac cele de lemn!
alinabarbu
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 12, 2012 10:24 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde elenafr » Sâm Ian 14, 2012 11:06 am

Eu am ferestre din PVC cu geam termopan. Sunt multumita de ele, izoleaza bine, arata bine si nu am probleme cu condensul.
Conteaza foarte mult sa fie de calitate si montate corespunzator.
elenafr
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Noi 12, 2010 12:00 am

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde mihai_c » Mar Ian 17, 2012 1:21 am

eu am ferestre din termopan cu profil din plastic si sunt multumit de ele
mihai_c
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Ian 17, 2012 12:59 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron