Case de lemn pret

Case din lemn, case din busteni, constructii din panouri tip sandwich

Re: Case de lemn pret

Mesajde eusuntgioc » Mie Noi 02, 2011 10:56 pm

Eu raman tot la casa normala..mi se pare mult mai sigura avand in vedere conditiile meteo care se inrautatesc de la an la an.
eusuntgioc
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Sep 20, 2011 6:33 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Vin Noi 04, 2011 3:30 pm

Mult mai sigura, in ce sens? Pentru ca avand in vedere tocmai conditiile meteo care-s tot mai inasprite, casa de lemn e cea mai potrivita alegere. La fel si in conditii de cutremur, e mult mai rezistenta decat celelalte.
Mai ramane cazul unui incendiu - Domane fereste! :roll: Care...sa fim seriosi: orice fel de casa, in momentul in care arde ca lumea, nu cred ca mai ramane ceva utilizabil din ea...eventual caramidele inegrite ;)
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde spaceman » Vin Noi 04, 2011 5:26 pm

De acord, la un cutremur casa de lemn e mai flexibila, referitor la incendiu insa, cred ca ramane mai putin din ea...eventual fundatia. Dar sa zicem Doamne fereste, sa nu avem parte de asa ceva.
Ar mai fi insa un mic dezavantaj cu lemnul care mai lucreaza in timp. Daca nu e f. bine uscat, tratat etc putem avea ceva disconfort.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Dum Noi 06, 2011 7:01 pm

Da, in privinta lemnului uscat ai perfecta dreptate. Ar trebui sa stea macar o jumatate de an casa (ma rog, barnele netratate din care va fi construita casa) ca sa fii sigur ca lemnul e perfect uscat. Doar apoi te poti apuca s-o izolezi.
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde roger-ius » Lun Noi 07, 2011 9:46 am

Am fost in vara prin Maramures si am vazut biserici de lemn de sute de ani vechime. Am cerut lamuriri de la ghizi, de la localnici etc. Au reusit sa reziste atata acele biserici de lemn, pt. lemnul a fost cules doar intr-o anumita perioada a anului, doar cand avea o anumita maturitate, a fost ales un anumit copac, si evident a fost uscat cum trebuie, etc.
Imi zicea chiar un mester de acolo care se ocupa cu constructia caselor de lemn, ca acum nu mai face nimeni asa ceva. Nici macar el!
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Mar Noi 08, 2011 4:35 pm

Apoi majoritatea caselor facute la munte (sa reziste, sa reziste, sa reziste :) ) sunt facute din lemn de brad. Iar de uscat, bineinteles ca trebuie sa fie perfect uscat lemnul. Nu de alta, dar altfel, lemnul va "lucra" in continuare. Pt ca el traieste inca si dupa ce a fost taiat. Dar sunt mesteri f buni cunoscatori, care nu lucreaza superficial si care vor construi asa cum se construiau mai demult bisericile din lemn. Iar pe de alta parte, tehnologia oricum a mai avansat mult de atunci si sunt acum mult mai multe metode si solutii de tratare si construire a lemnului.
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde roger-ius » Mie Noi 09, 2011 11:37 am

oana79 scrie:Dar sunt mesteri f buni cunoscatori, care nu lucreaza superficial si care vor construi asa cum se construiau mai demult bisericile din lemn. Iar pe de alta parte, tehnologia oricum a mai avansat mult de atunci si sunt acum mult mai multe metode si solutii de tratare si construire a lemnului.


Dupa cum ziceau si localnicii (ma refer la cei din Maramures) acum nu mai se respecta toate regulile care au fost aplicate la construirea bisericilor de lemn.
Lemnul era taiat doar toamna tarziu (sau iarna, poate nu mai retin eu) iar copacul era ales dupa anumite criterii. Pur si simplu era cautat in padure un copac anume. Acum totul merge la scara "industriala" se taie la rand dintr-o zona anume de padure (din pacate chiar mai mult decat au voie).
Deci si daca mesterul nu vrea sa lucreze superficial, nu va sta sa caute copacul prin padure, etc. Nu va fi profitabil sa faca asta, concurenta il obliga sa pastreze ritmu'.
Cu toate solutiile noi de tratare a lemnului si cu toate noile tehnologii, nu cred ca ceeea ce se construieste acum din lemn va mai exista si peste 5-600 de ani (la fel ca acele biserici). Poate vor mai fi in picioare peste 1-200 de ani, dar cam atat ...
Nu ne ramane decat sa constatam ce va fi peste 200 de ani si sa ne mai dam atunci cu parerea. :D
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde Gavriloi Adina-Mirabela » Sâm Dec 17, 2011 10:19 pm

Am auzit si eu ca maramuresenii sunt mesteri la casele din lemn si m-ar interesa si pe mine costul,pentru ca sincera sa fiu ma incanta imaginea unei case din barne,undeva la munte...
Gavriloi Adina-Mirabela
 
Mesaje: 47
Membru din: Vin Dec 09, 2011 11:25 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde burcea constantin » Joi Ian 05, 2012 11:32 am

raluca.alfiri scrie:eu am o casa pe structura de lemn in brasov, asa ca nu vad de ce in bucuresti sa nu se preteze. eu am auns cu costurile undeva la 350 euro/mp

foarte ieftin
burcea constantin
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 05, 2012 11:19 am

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Joi Ian 05, 2012 12:35 pm

350 euro ieftin? Eu am ajuns la 170 euro/mp, tot din lemn. La 350 euro/mp nu-i nici o afacere. La pretul asta iti poti face si din caramida casa.
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Case din lemn

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori