Garduri: modele de gard, variante constructive, poze garduri

Garduri: modele de gard, variante constructive, poze garduri

Mesajde daroxi » Joi Ian 20, 2011 1:21 pm

Buna,

m-ar interesa si pe mine ceva variante pentru a ingradi un teren de 1200 mp. Frontul stradal este de 15 m, evntual acolo sa merg pe gard din fier forjat? Iar pentru restul terenului ar fi ceva solutii mai ieftine?

Sau daca voi aveti ceva sugestii pentru a iesi cat mai ieftin cu el, eventual daca aveti ceva imagini cu garduri ... As vrea sa aiba si un aspect estetic si sa indeplineasca si rolul de a ingradi cat mai bine.

Merci.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde Nic » Joi Ian 20, 2011 1:52 pm

Multa lume crede ca atunci cand e casa ridicata si finisajele se apropie de finalizare au scapat de cheltuieli. Trebuie luate insa in considerare si multe alte costuri, unul dintre acestea fiind cheltuiala cu gardul si poarta de acces.
Gardul nu are doar rol de protejare a proprietatii (pana la urma un hot iscusit gaseste metode de al "ocoli") ci indeplineste si un rol estetic, punand in valoare proprietatea sau chiar aducand un mare plus de valoare.
In functie de buget (si bugetul chiar poate limita mult variantele dorite) poti merge pe diverse tipuri de gard:
-cea mai simpla varianta ar fi cea din plasa zincata cu stalpi de sustinere din 2 in 2 m sa zicem. Stalpii (din teava sau beton) se pot ingropa in beton sau se poate face o fundatie
-intre stalpi (cu sau fara fundatie de beton) poti inchide cu scanduri de lemn, finisate in prealabil, date cu grund, dupa acea vopsite sau lacuite. In loc de lacuire poti merge pe o solutie mai ieftina, dai cu un strat de ulei de in
-poti folosi si panouri prefabricate din beton
-varianta de zidarie plina (convenabila mai ales daca trebuie asigurata si intimitatea ca si varianta cu panpurile din beton). Poate fi mai eleganta dar si mai costisitoare
-gard din fier forjat (daca iti da voie bugetul)
-poti merge chiar si pe varianata din gard de PVC
-etc
Deocamdata atatea imi vin in minte, ce-am uitat mai puteti completa voi:)
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde Nic » Joi Ian 20, 2011 2:01 pm

Niste imagini cu div. modele de gard:
Gard de lemn
Imagine

gard din PVC
Imagine

gard bordurat zincat
Imagine

gard fier forjat
Imagine

gard din caramida
Imagine
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde marcelb » Joi Ian 27, 2011 4:02 pm

Eu am ingradit 3200 mp foarte avantajos folosind stalpi din beton si o plasa de sarma zincata speciala, cu ochiuri mai mici in partea inferioara, pentru a impiedica sa treaca animalele mici, si cu ochiuri mai mari in partea de sus. Plasa e mult mai rigida decat cea impletita, asa ca stalpii i-am plantat din 4 in 4 metri.
Stalpii sunt de 2,4 m si au fost ingropati 60 cm folosind un burghiu special pentru gauri. Au rezultat niste gauri fixe, nu a mai fost nevoie decat sa se batatoreasca putin pamantul in jurul fiecarui stalp, cu ajutorul unui mai.
Doi oameni au realizat aproape 300 m de gard in 2 zile, muncind lejer.
Urmeaza sa mai intindem o sarma ghimpata, tot zincata, in partea inferioara a gardului, pentru a descuraja animalele sa sape pe sub gard.
Si ma gandesc ca la fiecare stalp sa plantez trandafiri agatatori, Mana Maicii Domnului sau altceva de genul asta.
Atasez si o poza cu gardul.
Fişiere ataşate
gard-plasa.jpg
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde daroxi » Sâm Ian 29, 2011 3:54 pm

Varianta ta este ok (daca zici ca ai iesit si ieftin) dar pentru partea de gard dinspre strada mi-ar trebui ceva mai mult, eventual fier forjat sau lemn, nu stiu inca.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde soarele_10 » Mie Feb 02, 2011 12:28 pm

Gardul din fier forjat din fotografie este frumos si aspectuos.
soarele_10
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 26, 2011 8:49 pm

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde denysse » Mie Feb 02, 2011 1:15 pm

Super idei imi place la nebunie gardul din fier forjat insa costurile sunt mult prea mari si nu cred ca merita sa "ingropi" asa multi bani intr-un gard
denysse
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde vladoius » Joi Mar 03, 2011 1:06 pm

mai pun si eu o intrebare
A facut cineva gard viu de salcie energetica?
vladoius
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 03, 2011 12:53 pm

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde greenday » Joi Mar 03, 2011 4:07 pm

vladoius scrie:A facut cineva gard viu de salcie energetica?

NU cred ca salcia energetica ar fi o alegere prea buna pentru un gard viu, din mai multe considerente:
- are frunze cazatoare, deci jumatate de an nu arata prea bine (asta daca gardul viu e undeva pe langa casa);
- creste foarte mult in inaltime, va trebui anual sa o tunzi serios;
- are nevoie de multa umiditate, trebuie irigata, daca nu cumva gardul va fi in vecinatatea unei zone mlastinoase, sau langa o apa.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde gcprmr » Dum Mar 13, 2011 8:30 am

are cineva o solutie pentru gard din zidarie?

Multumesc
gcprmr
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 25, 2008 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Garduri si porti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori