Ingrijire gardenia

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

ingrijire gardenia

Mesajde glpopa » Vin Ian 28, 2011 9:44 pm

Am cumparat de 1an un ghiveci de gardenia mai mica,ulterior a trebuit sa o despart pt. ca era prea deasa si nu se dezvolta bine ,iar acum de cind am dus-o in casa pe timpul iernii cind se contureaza un boboc in scurt timp cade.As dori sa-mi spuna cineva cum sa o ingrijesc si ce sa fac sa infloreasca frumos.Multumesc
glpopa
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 28, 2011 9:24 pm

Re: ingrijire gardenia

Mesajde greenday » Sâm Ian 29, 2011 12:22 am

Gardenia este o planta foarte delicata, care necesita o ingrijire atenta. Trebuie sa ai grija sa aiba suficienta lumina si umiditate, fara a o expune la soare direct si curenti de aer.
Incearca sa-i aplici lunar fertilizator lichid, ajuta mult in perioada de inflorire. Bafta!
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Ingrijire gardenia

Mesajde angyciobanu » Mar Mar 08, 2011 11:38 pm

Gardenia nu trebuie s-o mutati. Trebuie sa stea mereu in acelasi loc. Este superba dar pretentioasa.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Ingrijire gardenia

Mesajde dana_2na » Joi Oct 06, 2011 1:22 pm

Buna ziua,

am si eu o gardenie de vreo 2 ani; iarna sta in casa, dar, fiind cam fara lumina si prea cald, nu poate sa se dezvolte prea mult si sa aibe si flori....
vara, insa, am scos-o afara, in soare si aer liber: s-a triplat ca marime, a inflorit (dar nu prea multe), acum a trebuit sa o bag iar in casa; are cativa boboci dar se usuca brusc.ce sa ii fac? i-am pus si ingrasaminte pt. plante cu flori, dar nu vad sa ii poata tine. as fi vrut sa o tund dar nu pot din cauza bobocilor. sa o mai separ si in alte ghivece? o fi prea deasa? aglomerata?
multumesc si astept raspuns, o zi buna
Doina
dana_2na
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 23, 2010 12:00 am

Re: Ingrijire gardenia

Mesajde florentinab » Joi Apr 04, 2013 4:09 pm

Eu am o gardenie de cativa ani si e foarte chinuita. Mereu ii schimb locul. Adevarul e ca e plina de boboci mereu, dar nu prea am parte de flori.
florentinab
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 08, 2012 9:52 pm

Re: Ingrijire gardenia

Mesajde Catalin Romaneanu » Lun Sep 10, 2018 12:45 pm

Buna ziua tuturor iubitorilor de plante.

Am sa va scriu mai pe scurt un secret al florii Gardenia. Un secret aflat aici in strainatate unde ma aflu. Este bine ca in pamantul Gardeniei sa se puna niste cuie, suruburi ruginite etc. Am inteles ca rugina ii face bine. Va salut pe toti si sper ca am fost de folos!
Catalin Romaneanu
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 10, 2018 12:37 pm

Re: Ingrijire gardenia

Mesajde Cris Apropo » Lun Oct 01, 2018 4:12 pm

Gardenia este un arbust preferat de multi gradinari si iubitori de plante, care are flori albe, lucioase si foarte parfumate si frunze de culoare verde-inchis. Se crede ca gardeniile au fost numite asa dupa Alexander Garden, un doctor din Charleston, USA, in timpul perioadei coloniale. Gardeniile, care sunt mai mult de 200 de specii, fac parte din familia Rubiaceae.

Una din specii este insa foarte importanta, anume gardenia jasminoides: foarte frumoasa, cu frunze opuse, lucioase, cu textura fina si de culoare verde-inchis, acest arbust are o forma compacta. Florile apar la mijlocul primaverii sau inceputul verii, si dureaza destul de mult pentru ca nu se deschid toate odata. Gardeniile au flori albe (devin crem pe masura ce se maturizeaza) si par cerate; au un parfum puternic, dulce, care poate umple o camera intreaga.
Cris Apropo
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Oct 01, 2018 4:00 pm

Re: Ingrijire gardenia

Mesajde Dafni » Lun Dec 24, 2018 11:41 am

Cred ca am cumparat 7-8 in ultimii ani dar, din pacate, nu reusesc sa tin niciuna in viata mai mult de 2-3 luni ::((
Dafni
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Dec 21, 2018 2:51 pm


Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori