Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde cosariro » Mie Ian 26, 2011 10:46 am

Imagine
Lucrand in domeniul cosurilor de fum, dimensionare, alegere sistem, montare si intretinere, pot sa vin in ajutorul dvs. pentru a va alege sistemul corect de evacuare gaze arse.
Doresc sa aflu opinia dvs. privind:
- cosuri de fum profesionale vs cosuri din caramida traditionale
- cosuri de fum ceramice (sau caramida) vs cosuri de fum metalice
- cosari traditionali (...din tata-n fiu) vs cosari autorizati

Declar deschisa sesiunea de ... discutii.
cosariro
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 26, 2011 9:29 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde ando » Joi Ian 27, 2011 3:47 pm

ok, daca e deschisa sesiunea de discutii ma bag si eu :D
Care sunt datele problemei: doresc sa realizez un cos de fum prin exterior. As fi mers pe un cos de fum Schiedel dar momenta pretul ma cam descurajeaza.
Cosul de fum ar avea 9 m + cat ar trebui sa ma ridic de la streasina (nu va veni pe la coama casei). E un normativ parca cum ca daca nu vine pe la coama sa fie cu 1-1,5 m peste streasina? Sa zicem ca va avea 10 sau 10,5 m.
Cateva luni am tot studiat problema si pana la urma am ajuns la concluzia sa-l fac in regie proprie in urmatoarea varianta:
-Element de horn din beton (ca in poza atasata)
-un strat de vata minerala bazaltica (2-3 cm grosime)
-tubulatura pt cosuri de fum (ca in poza)
-elementele prinse cu ceva adeziv pentru horn
-in acele goluri pe coltul elementului din beton ma gandeam sa bag ceva armatura si beton pentru rezistenta

materialele de mai sus sunt facute de producatori din zona, nu dau nume sa nu se considere reclama.

In linii mari cam asta ar fi. Ce parere aveti de "strategia" de mai sus, si ce minusuri ar putea avea fata de un sistem profesional (sa zicem Schiedel ), in conditiile in care in varianta mea ies cu pretul cam la 50%+un pic fata de un sistem Schiedel.
Fişiere ataşate
tubulatura.JPG
cos06.jpg
cos06.jpg (72.92 KiB) Vizualizat de 62393 ori
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde cosariro » Joi Ian 27, 2011 7:33 pm

Am atasat regimul inaltimilor ce trebuiesc respectate. Daca nu se respecta apare riscul de a nu functiona corect cosul de fum si datorita curentilor de aer sa-ti genereze efectul de dop la cosul de fum.
In primul rand iti trebuie sa sti ce diametru sa aiba cosul de fum, in functie de inaltimea lui utila (de unde intra fumul in cos pana la iesire). Diametrul se poate determina ori cu formule de calcul, ori cu diagramele de dimensionare ale cosurilor de fum. Aici te pot ajuta daca imi transmiti in PM, puterea focarului (Kw), necesarul de tiraj (Pa), inaltimea utila (m) si tipul de combustibil folosit.
Spui ca Schiedel este scump. Ai incercat Plewa? Este mai ieftin. Merita sa ceri o oferta de pret.
Ai intrebat de "minisuri". Exista "plusuri", dar ele costa. Singura chestie de care trebuie sa avem grija este ca trebuie dimensionat corect cosul de fum si trebuie intretinut pentru a evita evenimentele neplacute! ... cosul de fum nu-i un obiect casnic sa-l schimbam daca se strica sau daca nu ne mai place; odata construit, devine "plamanul" casei !
In ceea ce priveste "alegerea" ta, depinde ce pretentii de calitate ai, depinde de bugetul alocat. De regula costul unui cos de fum reprezinta 1% din valoarea casei.
Sa revenim la cosuri. In top, la noi in tara, sunt 2 modele mai cunoscute: schiedel si plewa. Sunt aproape identice. Acestea sunt sisteme profesionale de top. De ce? Tuburile de samota sunt aproape impermeabile (poti cere date tehnice despre cosuri si ti se vor da!) si ... chiar daca avem condens mult in cos si sa presupunem ca migreaza de la samota (densitate mare) sa vata minerala bazaltica (densitate mica) si se umezeste vata, nu-i bai. Vata minerala se ventileaza prin spatiul dintre mantaua exterioara si vata si se usuca. Bun. Dar ca sa se ventileze ii trebuie un circuit de ventilare. La cele doua sisteme exista! Alte avantaje ale celor doua siteme (ce-ti mai scot ceva bani din buzunar sau de pe card!):
- sunt complet accesorizate, adica au colector condens, usa de vizitare, racord de fum 45 si 90 gr., prefabricate, placa acoperire, deflector la schiedel si tub neizolat pt. varf - cos la plewa, ce preia dilatarile si prin care se inchide sistemul natural de ventilare a vatei minerale;
- sunt sisteme etanse. Etanseitatea intre tuburile de samota se face cu un chit ceramic special conceput sa reziste la ... vezi mai jos
- sunt rezistente la socurile termice. Pai elementele din fotografia ta, sunt rezistente la socurile termice? ... la 1000 grade dezvoltate intr-o secunda (asta, doamne fereste, in caz de incendiu)? Ce scrie in certificarea CE ?, in datele tehnice ?
- sunt rezistente la atacul chimic al acidului din condens!
- sunt usor de curatat, de intretinut
- sunt usor de montat (plewa vine cu vata minerala bazaltica montata pe tub, din fabrica!)
Daca luam elementele din poza ta, la pretul lor trebuie sa mai adaugam:
- pret chit ceramic pentru etansarea caramizilor. Mortarul va fisura in timp si cosul de fum nu va mai fi etans.
- pret izolatie (polistiren,...)
- cu ce lipim izolatia? Nu costa?
- manopera de montaj ! Nu cumva este mai mare?
- pret manopera+materiale pentru accesorizarea cosului de fum: usa de curatare, colector de condens, racord de fum, etc
Deci, iata o parte dintre argumente ce te fac sa stai sa pui in balanta: ieftin sau sigur ? Amandoua nu merg. Intre schiedel si plewa, sunt diferente mici din punct de vedere constructiv, iar plewa (germania) sunt mai ieftine decat schiedel (austria).
Intre cosurile de fum ceramice si cele din inox exista diferente la modul ca au destinatii diferite, garantii diferite, greutati diferite. ... dar exista diferente foarte mari intre sistemele de evacuare gaze arse din inox. Sunt multi producatori autohtoni ce nu au certificarile CE. Apropo, elementele de cos din poza au certificari CE pentru evacuare gaze arse, sau pentru altceva, sau ... nu au? Atentie ! Este obligatoriu (legislatie, stasuri, etc) sa existe certificare CE la sistemul de evacuare gaze arse !!!
Ai putea sa mai incerci o varianta de compromis: utilizeaza tuburile de samota de la Plewa si construieste din caramida partea exterioara. Am mentionat Plewa, fiindca au izolatia montata pe tuburi, din fabrica. In acest caz, atentie, prierzi garantia de 30 ani!
Nu consider ca daca precizezi producatorul elementelor de cos din poza ta, inseamna publicitate. Daca este publicitate trebuie sa sune ceva de genul "cumparati xxx ca este ...", "numai xxx face ...", etc. Aici, pe forum ar fi bine sa aratam avantajele si dezavantajele fiecarui producator, iar noi, fiindca avem minte, sa alegem ce consideram ca ne avantajeaza.
Pentru mai multe detalii iti stau la dispozitie in PM. Informatii mai multe pe site-ul meu.
Alegere usoara !
Fişiere ataşate
regim inaltimi_20.jpg
Regimul inaltimilor cosurilor de fum
cosariro
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 26, 2011 9:29 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde marcelb » Joi Ian 27, 2011 8:59 pm

Nu vreau sa fac reclama, dar eu mi-am montat un sistem complet de cos de fum ceramic effe2, cu baza de colectare condens, usa vizitare, palarie si sunt foarte multumit. Dupa aproape 2 sezoane de utilizare nu am avut un strop de condens pe horn sau in cazan.
Adevarul este ca nici pretul nu a fost departe de un schiedel.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde ando » Vin Ian 28, 2011 12:17 pm

cosariro scrie:In ceea ce priveste "alegerea" ta, depinde ce pretentii de calitate ai, depinde de bugetul alocat.


Am intuit deci bine regimul de inaltime care imi e necesar. Am pus cu rosu pe poza situatia in care ma aflu eu, cu albastru ar fi "cateta" de 1 m, deci "ipotenuza" imaginara ar fi inaltimea cosului. rezulta ca 1,5 m ar fi suficienti pt partea de cos care e deasupra acoperisului. Eu ziceam ca am nevoie de 10-10,5 m de cos, deci 10,5 m e corect. Unghiul acoperisului are cam 35% la mine.
Cum ziceam si in postul anterior izolatia cosului as realiza-o cu vata minerala bazaltica (2-3 cm grosime) care ar fi intre tubulatura refractara si elementul de interior circular al caramizi de beton. M-am inspirat de la schiedel in alegerea elemntelor. Acea tubulatura refractara are 3 cm grosime si e pt. cosuri de fum. Nu am inca specificatiile tenhice ale ei si recunosc ca o marca Plewa sau Schiedel poate fi peste ea. Pentru lipirea elementelor intre ele ma gandeam oricum la ceva adezivi sau mortare speciale. Manopera am luat-o in calcul, am discutat cu un meserias care a mai facut cosuri Schiedel, iar logica este cam aceeasi.
Centrala mea este pe peleti, evacuarea de la cazan are un diametru fi15 cm.

Eu recunosc ca un cos profesional este peste ce descriu eu mai sus, dar am plecat de la premiza ca daca vrei sa ajungi din puctul A in B, ajungi si daca nu ai mercedes nou. Am zis insa, ca intre A si B sa nu merg totusi cu un trabant (nu fac un cos simplu de caramida). Am luat in calcul sa fie interiorul circular, sa aiba ceva tubulatura speciala la interior, sa aiba izolatie, etc. In plus cosul fiind lipt de peretele casei, in mom in care fac termoizolatia din polistiren, il imbrac si pe el in polistiren.
Deci hotararea nu e luata inca, de asta am cerut sfatul celor care se pricep mai mult ca mine. Daca sunt convins ca nu rezulta o constructie calitativa cu ce am ales eu renunt si merg pe alta cale.
Fişiere ataşate
regim inaltimi_modif20.jpg
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde cosariro » Vin Ian 28, 2011 1:46 pm

Sa inteleg ca pe orizontala, de la coama pana la cosul de fum ai mai mult de 8 m ? Atentie! Uita-te in partea de jos a desenului, unde sunt trecute niste cote!
Succes la constructie, si nu uita de feedback dupa ce este gata lucrarea.
cosariro
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 26, 2011 9:29 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde ando » Vin Ian 28, 2011 2:26 pm

cosariro scrie:Sa inteleg ca pe orizontala, de la coama pana la cosul de fum ai mai mult de 8 m ?


Mda, nu sunt 8 m pana la cos... L-am desenat cu rosu pe unde ar fi....
M-ar interesa o oferta cu tuburi de samota de la Plewa. Merci.
Fişiere ataşate
cos.JPG
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde cosariro » Vin Ian 28, 2011 3:29 pm

Nu ai putea sa construiesti cosul de fum pe un perete perpendicular? Sa fie mai aproape de coama ? ... si atunci nu ai mai avea probleme cu regimul inaltimilor.
Care este diametrul interior al cosului?
cosariro
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 26, 2011 9:29 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde ando » Vin Ian 28, 2011 6:01 pm

Nu a posibilitatea sa schimb locul pe unde trece cosul, datorita localizari camerei cazanului si in plus daca-l duc pe langa coama imi acopera ceva geamuri.
Iesirea de la cazan e fi15, si acum tot refac calculele cu inaltimea lui, cred ca ar fi de 9m in total. Am incurcat eu ceva date...
Tinand cot de inaltime si diametru de iesire de la cazan, nu stiu cat ar trebui sa fie diametrul interior al cosului, ar ajuge f16, sau am nevoie de un fi18?
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde cosariro » Vin Ian 28, 2011 6:50 pm

Inaltimile minime ale cosurilor de fum se vor stabili in functie de inclinatia acoperisurilor constructiilor astfel : Standardul european SR EN 13384-1 :2002+A2 stabileste metodele de calcul ale caracteristicilor termodinamice ale cosurilor de fum care deservesc un singur aparat,echipate cu un singur canal de admisie.
Pentru cosurile de fum cu presiune negativa(tiraj natural) trebuiesc verificate urmatoarele expresii :
Pz = PH – PR – PL >= PW + PFV + PB = PZe [Pa] si
PZ >= PB
Unde:
Pz - tirajul cosului la nivelul sectiunii de intrare in canalul de fum vertical;
PH - tirajul brut al cosului de fum;
PR - pierderi de presiune (sarcina) in cos;
PL - presiunea data de actiunea vantului;
PZe - necesarul de tiraj la nivelul sectiunii de intrare in cos;
PW - necesarul de tiraj al aparatului termic;
PFV - pierderi de presiune (sarcina) in canalul de racordare;
PB - pierdere locala de sarcina in priza de aer de ardere
Pentru stabilirea solutiei de evacuare si dimensionarea corespunzatoare a diametrului cosului este necesara cunoasterea caracteristicilor aparatului de incalzire.
Pentru rapiditate,se pot folosi diagrame pentru determinarea sectiunii cosului.
Pentru fiecare tip de cos de fum exista o diagrama de calcul a sectiunii.
Sub nici-un motiv sectiunea cosului nu va fi mai mica decat sectiunea de evacuare aparatului de incalzire.
Din pacate nu pot posta o diagrama de dimensionare (chestie de drepturi de autor!), dar daca imi spuneti puterea centralei (kw), necesarul de tiraj (Pa), combustibilul folosit, eventual temperatura gazelor arse si inaltimea utila (de unde intra fumul in cos pana la iesire), pot spune cu precizie ce diametru trebuie sa aiba cosul de fum.
cosariro
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 26, 2011 9:29 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron