Cum se coc rosiile culese verzi?

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Cum se coc rosiile culese verzi?

Mesajde marcelb » Joi Oct 13, 2011 12:45 pm

Pentru ca vremea s-a racit si probabil in curand va cadea bruma, as vrea sa culeg rosiile necoapte si sa le depozitez astfel incat ele sa se coaca asa culese.

Aveti vreo metoda verificata? Au nevoie de caldura, de lumina?
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cum se coc rosiile culese verzi?

Mesajde mirelat » Joi Oct 13, 2011 10:25 pm

Eu le pun in ladite intre foi de ziare, in pivnita, la intuneric, si se coc incet astfel ca si peste o luna dupa ce le-am cules am rosii coapte.
E drept ca nu au acelasi gust ca si cele pe care le-am cules coapte de pe planta, dar tot le prefer celor cumparate.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Cum se coc rosiile culese verzi?

Mesajde Ramo Mona » Lun Oct 17, 2011 1:21 pm

Eu la tara le tineam la soare cateva zile si primeau o culoare frumoasa dar nu aveau gustul celor culese atunci cand erau coapte.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Cum se coc rosiile culese verzi?

Mesajde dorcc » Sâm Oct 29, 2011 9:52 am

Eu pun rosiile verzi (gogonelele) invelite in hartie de ziar, in ladite de lemn, in pivnita, la semi-intuneric. Sunt foarte bune....
dorcc
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Oct 28, 2011 4:12 pm

Re: Cum se coc rosiile culese verzi?

Mesajde daroxi » Lun Oct 31, 2011 1:23 pm

dorcc scrie:Eu pun rosiile verzi (gogonelele) invelite in hartie de ziar, in ladite de lemn, in pivnita, la semi-intuneric.


Intreb si eu... tiparitura din hartia de ziar nu contine plumb?
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Cum se coc rosiile culese verzi?

Mesajde marcelb » Mie Noi 02, 2011 5:12 pm

Pana la urma am pus rosiile verzi invelite in hartie, la demisol (aproximativ 17 grade) si tot la 2-3 zile le aleg pe cele coapte.
Cum spunea si mirelat, chiar daca nu au aroma celor proaspat culese, sunt incomparabil mai bune decat cele cumparate.

Si, pentru ca mi-a fost mila de rosiile cherry sa le culeg de pe tulpina, am facut un experiment si le-am cules cu tot cu tulpina si le-am pus intr-o sticla cu apa.
Am cules deja cateva si vad ca se coc in continuare.
Fişiere ataşate
rosii-cherry.jpg
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cum se coc rosiile culese verzi?

Mesajde micki23 » Mie Noi 02, 2011 10:37 pm

simplu...in pivnita
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Cum se coc rosiile culese verzi?

Mesajde Valina33 » Mie Aug 01, 2012 5:10 pm

La soare sau la lumina si caldura. Daca nu mai e cald afara pune-le undeva la o fereastra unde e cald. Raman la fel de zemoase si bune.
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Re: Cum se coc rosiile culese verzi?

Mesajde inncristina » Joi Dec 27, 2012 12:48 pm

Pentru a grabi procesul de coacere, pune rosiile intr-o punga de hartie, impreuna cu o banana sau cu un mar. Etilena emanate de fruct vor grabi procesul de coacere.
Odata ce ai cules rosiile (coapte sau nu), tine-le departe de lumina solara. Se vor supraincalzi si se vor coace inegal.
Rosiile sunt membre ale familiei Solanaceae (plante toxice); nu manca alte parti ale plantei in afara de fruct.
inncristina
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 02, 2012 10:45 am

Re: Cum se coc rosiile culese verzi?

Mesajde Dyenutsa » Mie Iun 19, 2013 12:26 pm

Eu le tin in soare. Astfel prind culoarea aceea rosiatica spre portocalie. Bine, nu au acelasi gust, dar sunt foarte, foarte bune.
Dyenutsa
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 19, 2013 12:20 pm

Următorul

Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator