Cabina de dus fara cadita

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Cabina de dus fara cadita

Mesajde Agassi » Dum Aug 24, 2014 12:03 am

As dori sa-mi construiesc o cabina de dus pe jos cu gresie, sifon sau rigola de pardoseala. Cineva mi-a spus ca lui i se infiltreaza apa la parter.
Trebuie ceva hidroizolatii mai speciale?? Nu mai vreau caditele alea clasice pe jos la dus.
Va multumesc!
Agassi
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iul 19, 2014 11:11 pm

Re: Cabina de dus fara cadita

Mesajde roger-ius » Lun Aug 25, 2014 11:40 am

Agassi scrie:As dori sa-mi construiesc o cabina de dus pe jos cu gresie, sifon sau rigola de pardoseala. Cineva mi-a spus ca lui i se infiltreaza apa la parter. Trebuie ceva hidroizolatii mai speciale?? Nu mai vreau caditele alea clasice pe jos la dus. Va multumesc!


Am si eu la o baie o cabina de dus de felul celei pomenite de tine. Eu personal nu am folosit hidroizolatii, la rostul placilor de gresie am folosit un chit de rost hidrozolant (multe din cele care se vand acum sunt hidroizolante). Pe langa asta am urmarit atent mesterul ca orice loc ramas liber sa fie atent chituit. La unele imbinari am folosit si silicon transparent. Pana acum nu am avut probleme cu exeptia unui caz cand s-a infundat sifonul de pardoseala, iar apa care a baltit in cadita zidita a umezit putin tavanul baii de la nivelul inferior (care e insa un demisol, deci e un spatiu fara mari pretentii).
Ca idee, daca ai acoperit atent spatiile libere, apa "fuge" pe gresie nu balteste pentru a fi posibila infiltrarea. Totusi, asa cum se intampla de obicei, uneori mai pot aparea si cazuri "exceptionale". Ca sa eviti acele cazuri eu zic ca ar fi bine sa folosesti ceva mortar hidroizolant. Sau ceva aditivi de impermeabilizare pe care sa-i bagi in adezivul de lipit gresia etc. Solutii sunt multe, iar spatiul nefiind mare nici cheltuiala nu poate fi semnificativa!
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Cabina de dus fara cadita

Mesajde kmy50rynn » Mar Feb 03, 2015 10:33 pm

Chiar daca e foarte tarziu pentru Agassi care probabil si-a construit deja cadita ... Si eu am facut aceasi alegere, cum dimensiunea spatiului era redusa respectiv 70/70 cm , am facut la comanda o placa de granit de 70/60, cu o inclinatie foarte mica si rigola de gradina ... pardon terasa :D ( nu una de fite care era si foarte scumpa).
Am folosit banda de etansare si silicon sanitar transparent. In rest chit hidroizolant.
kmy50rynn
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Apr 02, 2014 9:44 am

Re: Cabina de dus fara cadita

Mesajde SANDUMS » Lun Feb 23, 2015 10:24 am

Partea cea mai importanta este sa hidroizolezi bine baia. Pe pardoseala si peretii din dreptul dusului. Eu am apelat la o solutie nebituminoasa, speciala pentru piscine, usor de utilizat, iar pentru colturi si imbinari am folosit o banda cauciucata.
SANDUMS
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Feb 22, 2015 6:18 pm

Re: Cabina de dus fara cadita

Mesajde cetmam » Lun Mar 09, 2015 10:27 pm

Am citit cu mare interes toate aceste sfaturi pentru ca ma intereseaza in mod special!
cetmam
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Cabina de dus fara cadita

Mesajde monica toma » Mar Mai 05, 2015 11:13 am

toate sugestiile sunt interesane
monica toma
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Apr 24, 2014 7:51 pm

Re: Cabina de dus fara cadita

Mesajde cettat » Vin Mai 08, 2015 10:28 am

Este un subiect interesant, iar informatiile sunt necesare oricui are nevoie de o cabina de dus din diverse motive!
cettat
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Cabina de dus fara cadita

Mesajde Marcos » Mar Mar 07, 2017 10:31 am

In astfel de situatii este recomandat sa se foloseasca mortare hidroizolante, materiale speciale pentru zone cu umiditate ridicata, gen Hidrostop 1000, folosit chiar si in cazul piscinelor. Suprafata obtinuta dupa tencuire se poate placa cu gresie si faianta. Placarea se va face insa doar dupa ce mortarul este complet intarit si uscat in profunzime.
Marcos
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Dec 11, 2015 1:33 pm


Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori