Incalzire in pardoseala

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde marcelb » Joi Noi 20, 2014 12:41 pm

andrpopa149 scrie:Incalzirea in pardoseala nu este atat de scumpa pe cat se tot aude. Eu mi-am pus in apartamentul meu incalzirea in pardoseala cu Hobbit Integral RO si nu m-a costat mai mult fata de cat m-ar fi costat daca as fi ales o centrala termica. Cel mai bine este sa iei legatura cu o firma care presteaza astfel de servicii si sa ii intrebi cat te-ar costa, deoarece difera de la spatiu la spatiu.


Nu prea vad ce sens are comparatia intre incalzirea in pardoseala si costul unei centrale. Doar daca eventual ti-ai facut incalzire electrica in pardoseala. Altfel oricum ai nevoie de centrala.

Iar daca e incalzire electrica, atunci ar trebui facuta o comparatie intre costul energiei electrice si costul gazului sau altui tip de combustibil pentru centrala.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde Laura55 » Joi Sep 29, 2016 8:47 am

Salut,

este cineva care are montat parchet (laminat sau stratificat) peste incalzirea in pardoseala? si daca da intrebarile sunt urmatoarele:

1. ce fel de parchet?
2. parchetul este lipit sau flotant
3. este eficient? (multumitor)

casa e momentan tencuita in interior si cu geamuri, urmeaza sa facem instalatia. La parter (sufragerie, bucatarie si baie) vom opta pentru incalzire in pardoseala dar la etaj in dormitoare nu mi-ar placea sa fie gresie pe pardoseala astfel incat as vrea sa vad ce parere aveti in legatura cu incalzirea in pardoseala si parchetul.

Va multumesc!
Laura55
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 29, 2016 8:38 am

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde scurt_pe_2 » Mar Oct 04, 2016 4:53 pm

Poti sa gasesti raspunsurile dorite aici:
http://spip-pro.blogspot.ro/2015/02/par ... seala.html
scurt_pe_2
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 05, 2015 8:17 am

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Mar Oct 04, 2016 10:49 pm

Laura55 scrie:Salut,

este cineva care are montat parchet (laminat sau stratificat) peste incalzirea in pardoseala? si daca da intrebarile sunt urmatoarele:

1. ce fel de parchet?
2. parchetul este lipit sau flotant
3. este eficient? (multumitor)


Da, este cineva care are :)
Aceleasi dileme le-am avut si eu inainte de a alege pardoseala care sa o pun in camere (in zona de zi a fost mai simplu). La fel ca tine vroiam o suprafata mai 'calda' in camere. Laminat nu prea ma tragea inima sa pun (camerele sunt amenajate mai clasic) iar cu parchetul stratificat imi era frica ca nu o sa treaca caldura prin el, ca se va deteriora in timp, etc Am riscat totusi si am pus parchet triplustratificat, cel dublu stratificat, special pentru incalzirea in pardoseala era f. scump. Am pus de 14 mm (deci destul de gros) pt. ca ala l-am scos la un pret bun adus din Ungaria. Vroiam sa-l lipesc, ca sa nu aiaba acel strat subtire de aer intre el si pardoseala incalzita, care e si el un izolator, dar ieseam mai scump si in plus, argumentul principal, nu am avut chef ca acea caldura radiata din pardosela sa treaca printr-un strat de adeziv, sa mai elimine si ala eventuali compusi nesanatosi.
Una peste alta m-am abatut cat de cat de la recomandarile oficiale, am incercat sa ies si la un pret convenabil si pot spune ca daca pun totul in balanta a fost alegerea optima. Dupa 3 ierni de folosire parchetul nu are, evident, nicio problema, iar camerele se incalzesc. Am reglat insa debitul apei calde din instalatie, a.i. in camerele cu parchet e debitul mai mare decat in zona de zi, unde e gresie. Evident parchetul e mai izolator decat suprafata cu gresie, dar e o problema 'reglabila' sa zic asa. De la mine din vana de amestec apa pleaca la 35 de grade, astfel ca sub parchet e undeva de maxim 30 de grade probabil. La temperaturi mai mari parchetul e mai supus factorilor agresivi.
Poti eventual in incaperile unde o sa fie parchet sa pui tevile mai dese decat in zona cu gresie/piatra. Sau sa mai exprim mai corect pune-le mai rare in zona cu gresie :) La mine e casa f. bine izolata astfel ca puteam rari distanta intre tevi.
Concluzia: poti pune fara probleme parchet triplustratificat, doar sa fii atenta la micile detalii. Daca nu ai o problema de ordin estetic cu cel laminat, sau daca nu tii cont de faptul ca nu e tocamai un produs ecologic (problema care inca se discuta) poti pune laminat. Ala e si mai permisv la radiatia caldurii decat cel triplustratificat.
Bafta la alegere si poate ne spui si noua ce ai decis!
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde ingridpascal » Sâm Feb 03, 2018 8:38 am

Sotul meu a lucrat cu cei de la https://www.pompedecalduraasg.ro/. Suntem foarte multumiti de rezultat. Este vorba despre o vila de 250 mp, iar costurile au scazut foarte mult, cam cu 15-18%. In raport cu toate costurile pentru incalzirea traditionala, este intradevar un beneficiu aceasta minune de pompa de caldura. Subscriu tot ceea ce se spune mai sus. Am testat pe propria piele! :) Ma declar multumita! Sa aveti un weekend placut!
ingridpascal
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Feb 03, 2018 8:34 am

Anterior

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron