INDEPENDENTA ENERGETICA

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

INDEPENDENTA ENERGETICA

Mesajde vio-e1 » Lun Dec 23, 2013 8:01 pm

Planuiesc sa construiesc o casa la tara, in care vreau sa ne mutam, sotia mea si cu mine, sa "iesim la pensie", sa scapam de tumultul orasului , sa simtim ca ne "dor urechile de liniste"... Mi-a intrat in cap ca vreau sa devin independent fata de furnizorii de energie, sa-mi pot asigura atat functionarea aparaturii electrice si electronice casnice, cat si incalzirea locuintei si apa calda menajera... Daca suprafata construita nu va depasi 80 mp parterul si probabil o mansarda , cine ma poate ajuta sa aleg sistemele cele mai potrivite, dar si cu preturile optime???
Multumesc frumos , daca se gaseste cineva sa "combata"alaturi de mine...
vio-e1
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 30, 2013 9:33 am

Re: INDEPENDENTA ENERGETICA

Mesajde vio-e1 » Mar Dec 31, 2013 12:37 pm

As avea de adaugat ca, pentru inceput, pana la intrarea in functiune a instalatiilor de producere si stocare (???) a energiei - cea despre care am vorbit in topicul de fata- , voi opta pentru incalzirea electrica, prin pardoseala. Am deja termenii de comparatie de la casa feciorului meu, cumparata de la niste constructori nemti, care folosesc exclusiv acest sistem.
vio-e1
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 30, 2013 9:33 am

Re: INDEPENDENTA ENERGETICA

Mesajde S.Tezla » Mar Dec 31, 2013 1:30 pm

Incalzirea electrica in pardoseala ar fi ultima solutie din cele disponibile la ora actuala. Poate doar daca permite portofelul o instalatie solara babana sau eoliana asemenea.
Chiar si in regim de DIY ( regim propriu ) costurile sunt maricele asadar intai, cam ce buget este disponibil pentru "utilitati" la un loc ca sa avem o baza de discutie.
S.Tezla
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 6:53 pm

Re: INDEPENDENTA ENERGETICA

Mesajde vio-e1 » Mie Ian 01, 2014 10:37 pm

Nu pot vorbi despre buget caci vreau sa fac drumul invers, de la solutie la costuri... Pe de alta parte, am inteles ( nu stiu din ce sursa) ca o eoliana de gospodarie, individuala, pune mai nou si probleme de aprobare de construire abia dupa ce se constata ca nu dranjeaza ( in multe sensuri, chiar sonor) vecinii...
Ori e adevarat si asta este o chestie fortata, impusa cu scopul sa elimine posibilitatea populatiei de a nu "cotiza", cuminte, bani unicului furnizor de energie ( monopolul statului ...deh!) si de a descuraja "iesirea din randuri" a bunului cetatean, platitor de impozite si de tot ce mai vrea maria sa guvernul..., ori e doar o informatie eronata.
vio-e1
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 30, 2013 9:33 am

Re: INDEPENDENTA ENERGETICA

Mesajde roger-ius » Vin Ian 03, 2014 1:49 pm

vio-e1 scrie:... sa elimine posibilitatea populatiei de a nu "cotiza", cuminte, bani unicului furnizor de energie ( monopolul statului ...deh!) si de a descuraja "iesirea din randuri" a bunului cetatean, platitor de impozite si de tot ce mai vrea maria sa guvernul..., ori e doar o informatie eronata.


Mi-am pus si eu problema asta ...
Toata discutia revine insa la raportul costuri si rezultate obtinute. Exista varianta panourilor fotovoltaice si am inteles ca ar exista posibilitatea "bransarii" la Electrica, astfel incat vara cand ai un surplus de energie produsa sa poti sa o vinzi catre reteaua "unicului furnizor de energie". Daca s-ar putea obtine si fonduri UE nerambursabile pentru un astfel de proiect eu cred ca ar fi varianta cea mai buna. In acest caz ar fi ok incalzirea electrica in pardoseala (altfel, cum spunea si S.Tezla nu cred ca ar fi o varianta inspirata din cauza costurilor lunare mari). Cum ziceam acest sistem implica cheltuieli mari (daca nu exista acele fonduri nerambursabile), in plus daca surplusul de energie produsa nu=l poti "vinde", nu stiu daca mai e fezabil. Eu personal nu mi-as permite sa investesc mii si mii de E doar ca sa fiu independent energetic, dar ideea mi-ar surade mult mai mult daca as primi finantare pt. o parte din investitie si/sau daca as putea "comercializa" o parte din ceeea ce produc. Astept si eu opinii in legatura cu acest subiect interesant.
Pana una alta merita luata in calcul si varianta unor costuri cat mai mici legate de intretinerea locuintei. Eu mi-am construit casa "orientata" dupa soare, am realizat o izolatie termica buna, am investit in geamuri performante, etc. Pot afirma ca acum, la casa, nu cheltuiec mai mult decat cu factura la intretinere a fostului apartament cu 3 camere!
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: INDEPENDENTA ENERGETICA

Mesajde xeeshjuli » Joi Apr 23, 2015 10:09 am

Ori e adevarat si asta este o chestie fortata, impusa cu scopul sa elimine posibilitatea populatiei de a nu "cotiza", cuminte, bani unicului furnizor de energie ( monopolul statului ...deh!) si de a descuraja "iesirea din randuri" a bunului cetatean, platitor de impozite si de tot ce mai vrea maria sa guvernul..., ori e doar o informatie eronata.

instant pot blender recipes
One Piece filler list
Ultima oară modificat de xeeshjuli pe Sâm Mai 01, 2021 8:42 am, modificat 1 dată în total.
xeeshjuli
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Apr 23, 2015 9:59 am

Re: INDEPENDENTA ENERGETICA

Mesajde scenic » Lun Apr 27, 2015 3:36 pm

Interesant subiect, am citit cu mare interes tot ce s-a scris si am invatat multe lucruri interesante!
scenic
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am


Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron