Curatarea capacului aragazului

Idei si sfaturi pentru a avea o casa curata cu cat mai putin efort!

Curatarea capacului aragazului

Mesajde sofia petra » Vin Mar 13, 2015 3:15 am

Cu ce reusesc sa scot galbeneala/ afumatura de pe capacul unui aragaz? Mulțumesc mult! Este un model normal de aragaz de culoare alba, relativ nou, de vreo 3 ani.
sofia petra
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 13, 2015 2:14 am

Re: Curatarea capacului aragazului

Mesajde petrilaana » Dum Mar 15, 2015 9:02 pm

Incearca cu solutii de curatat universale sub forma de pasta/crema.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Curatarea capacului aragazului

Mesajde sofia petra » Lun Mar 16, 2015 1:58 am

Multumesc mult pentru sfat. Sa stii ca am tot încercat. Inclusiv sano crema universala de care sunt foarte multumita, dar de data aceasta nu a reusit sa scoata în totalitate galbeneala.
sofia petra
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 13, 2015 2:14 am

Re: Curatarea capacului aragazului

Mesajde sofia petra » Lun Mar 16, 2015 2:01 am

Sper totusi ca a gasit cineva o solutie pentru aceasta problema. Sunt dornica sa aflu de la voi. Multumesc!
sofia petra
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 13, 2015 2:14 am

Re: Curatarea capacului aragazului

Mesajde Rose » Lun Apr 20, 2015 9:27 pm

Pentru murdarie folositi Sano Forte Plus (ambalaj negru), conform instructiunilor. Pentru a indeparta petele galbene faceti o pasta din bicarbonat de sodiu amestecat cu putina apa, intindeti-o pe suprafata ingalbenita si lasati-o sa actioneze cateva ore. Indepartati apoi pasta cu otet alb incalzit cat puteti suporta temperatura la mana (oricum vetri folosi manusi, ca si pentru Sano), frecand usor cu un burete. Succes!
Rose
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 30, 2014 7:19 pm

Re: Curatarea capacului aragazului

Mesajde curatenieincasa » Lun Iun 15, 2015 6:57 pm

ai incercat asta: http://www.curatenieincasa.ro/magazin/d ... marsiglia/ ? Este cel mai tare degresant igienizant, daca nu scoate el petele, nu stiu cine o mai poate face! Merita incercat.
curatenieincasa
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iun 15, 2015 6:50 pm

Re: Curatarea capacului aragazului

Mesajde jamesgriffin » Joi Iul 06, 2023 10:34 am

Pentru a curăța galbeneala sau afumatura de pe capacul unui aragaz, puteți încerca următoarele:

    Bicarbonat de sodiu: Faceți o pastă din bicarbonat de sodiu și apă și aplicați-o pe zonele galbene sau afumate. Lăsați pasta să acționeze timp de 10-15 minute, apoi ștergeți cu o cârpă umedă.

    Oțet alb: Înmuiați o cârpă în oțet alb și ștergeți zonele afectate cu ea. Lăsați să acționeze timp de 10-15 minute, apoi curățați cu o cârpă umedă.

    Suc de lămâie: Stoarceți sucul de la o lămâie și aplicați-l pe zonele afectate. Lăsați să acționeze timp de 10-15 minute, apoi ștergeți cu o cârpă umedă.

    Spray pentru curățarea aragazului: Puteți folosi un spray special pentru curățarea aragazului pentru a curăța zonele afectate. Urmați instrucțiunile de pe etichetă.
jamesgriffin
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 06, 2023 10:25 am


Înapoi la Curatenia casei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron