termoizolare pod vata minerala

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

termoizolare pod vata minerala

Mesajde ddj27 » Mie Mar 06, 2013 9:54 am

Am izolat podul punand intre grinzi vata minerala de 10. Investitia nefiind mare, m-am gandit sa mai pun peste inca un strat de vata minerala de 10, inainte sa podesc podul. Merita sa fac acest lucru? Se va simti vreo diferenta? Sau primul strat de 10 cm isi face suficient treaba, iar aplicarea celui de-al doilea e aproape insesizabila.
ddj27
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 06, 2013 9:39 am

Re: termoizolare pod vata minerala

Mesajde petre67 » Mie Mar 06, 2013 11:38 am

Cu siguranta se va simti daca mai pui 10 cm de vata minerala, insa recomandat este ca acest al doilea strat sa-l pui perpendicular pe primul strat, acoperind si grinzile. Asta te va incurca insa la podit.
Dar mai este un aspect, ce inaltime ai intre grinzi? Ca sa bagi 20 de cm de vata intre grinzi ar trebui sa ai inaltimea grinzilor cam tot pe acolo, altfel pierzi din proprietatile izolatoare. Adica vata nu trebuie presata, un strat de vata de 10 cm trebuie sa ocupe 10 cm.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: termoizolare pod vata minerala

Mesajde spaceman » Joi Mar 07, 2013 9:30 am

ddj27 scrie:Sau primul strat de 10 cm isi face suficient treaba, iar aplicarea celui de-al doilea e aproape insesizabila.


In completarea celor spuse de Petre eu as mai preciza ca sigur 10 cm de vata minerala sunt insuficienti! Deci linistit mai poti adauga vata in plus, mai ales ca, asa cum zici si tu, nu e investitie mare. Bine ar fi sa iti permita si inaltimea grinzilor adaugarea unui strat de vata minerala suplimentar.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: termoizolare pod vata minerala

Mesajde ddj27 » Vin Apr 19, 2013 9:59 am

Multumesc pentru raspunsuri. Inca o intrebare: mi s-a recomandat sa acopar vata macar cu o folie de nylon.
Ce parere aveti?
ddj27
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 06, 2013 9:39 am

Re: termoizolare pod vata minerala

Mesajde spaceman » Vin Apr 19, 2013 12:47 pm

ddj27 scrie:Multumesc pentru raspunsuri. Inca o intrebare: mi s-a recomandat sa acopar vata macar cu o folie de nylon. Ce parere aveti?


O recomandare foarte buna. Acea folie are rolul de bariera de vapori, impiedicand astfel vata sa se umezeasca si sa-si piarda din proprietatile izolatoare. Obligatoriu insa acea folie trebuie pusa inspre interiorul incaperii, de exemplu intre placa de rigips si vata.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Izolatia podului casei

Mesajde romeo.a » Sâm Dec 27, 2014 5:42 pm

Ce sfat puteti sa-mi dati in legatura cu izolatia podului cu jumatate polistiren si jumatate vata de sticla? Alaturarea celor 2 materiale este buna?
romeo.a
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 27, 2014 5:32 pm

Re: Izolatia podului casei

Mesajde roger-ius » Mar Dec 30, 2014 4:20 pm

romeo.a scrie:Ce sfat puteti sa-mi dati in legatura cu izolatia podului cu jumatate polistiren si jumatate vata de sticla? Alaturarea celor 2 materiale este buna?


Este in regula! Poate ca iese un pic mai scumpa varianta fata de cea in care ar fi doar vata minerala (material mai ieftin decat polistirenul) dar per ansamblu sunt si mici avantaje: polistirenul are un coeficient termic putin mai bun, se reduce riscul aparitiei golurilor in izolatie prin tasarea vatei minerale, etc
Un mic dezavantaj ar fi cel legat de manopera, placarea cu polistiren mi se pare o operatiune mai migalosa.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: termoizolare pod vata minerala

Mesajde romeo.a » Mar Dec 30, 2014 4:56 pm

Multumesc. Am o dilema legata de aceasta izolatie, inaltimea capriorilor este de 20 cm, meseriasii care vor sa-mi lucreze la pod spun ca primul strat intre capriori trebuie sa pun polistiren direct pe astereala apoi vata de sticla pana la fata capriorilor si dupa placarea cu OSB. Pe majoritatea siteurilor si gemane si ploneze si romanesti am vizionat ca se pune vata de sticla pana la fata capriorilor, dupa care vata de sticla peste capriori, plus folie antivapori si apoi placarea cu OSB sau gipscarton. Polistsirenul nu l-am vazut nicaieri la izolatia podului si observ si o campanie antipolistiren.
romeo.a
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 27, 2014 5:32 pm

Re: termoizolare pod vata minerala

Mesajde marcelb » Joi Ian 01, 2015 2:39 pm

romeo.a scrie:Multumesc. Am o dilema legata de aceasta izolatie, inaltimea capriorilor este de 20 cm, meseriasii care vor sa-mi lucreze la pod spun ca primul strat intre capriori trebuie sa pun polistiren direct pe astereala apoi vata de sticla pana la fata capriorilor si dupa placarea cu OSB. Pe majoritatea siteurilor si gemane si ploneze si romanesti am vizionat ca se pune vata de sticla pana la fata capriorilor, dupa care vata de sticla peste capriori, plus folie antivapori si apoi placarea cu OSB sau gipscarton. Polistsirenul nu l-am vazut nicaieri la izolatia podului si observ si o campanie antipolistiren.


Eu am izolat mansarda exact cum descrii tu: polistiren de 10 cm imediat sub astereala, intre capriori, apoi un strat de vata minerala intre capriori urmat de un al strat de vata minerala peste capriori, dispus perpendicular pe directia capriorilor si a primului strat de vata. Apoi am inchis totul cu o folie anticondens urmata de gips-carton.
Vata din primul strat poate fi cat de groasa iti permit capriorii, al doilea strat poti sa-l pui cat mai gros, important este insa sa nu tasezi vata ci sa ramana la grosimea ei, adica sa nu inghesui vata de 10 cm daca ai loc intre capriori doar de 5 cm. Succes!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am


Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori