Am o camelie-floare! Cum se ingrijeste?

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Am o camelie-floare! Cum se ingrijeste?

Mesajde any1967 » Mie Ian 04, 2012 11:46 am

Am o floare superba numita camelie dar am observat ca nu i-a mers bine in apartament, in interior!
Stie cineva cum se ingrijeste camelia? Multumiri anticipate!
any1967
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Apr 01, 2011 10:54 am

Re: Am o camelie-floare! Cum se ingrijeste?

Mesajde cameluzta » Vin Ian 13, 2012 2:19 pm

Floarea trebuie tinuta intr-un loc bine iluminat, ferit de razele directe ale soarelui. Trebuie udata tot timpul anului, periodic si mai ales cand infloreste. In fiecare an trebuie sa inlocuiesti pamantul de suprafata.
Cand o uzi sa te asiguri ca apa patrunde bine in pamantul din vas pt ca prea multa apa ii dauneaza.
cameluzta
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Ian 13, 2012 2:11 pm

Re: Am o camelie-floare! Cum se ingrijeste?

Mesajde cameluzta » Vin Ian 13, 2012 2:19 pm

Floarea trebuie tinuta intr-un loc bine iluminat, ferit de razele directe ale soarelui.Trebuie udata tot timpul anului, periodic si mai ales cand infloreste.In fiecare an trebuie sa inlocuiesti pamantul de suprafata.
Cand o uzi sa te asiguri ca apa patrunde bine in pamantul din vas pt ca prea multa apa ii dauneaza.
cameluzta
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Ian 13, 2012 2:11 pm

Re: Am o camelie-floare! Cum se ingrijeste?

Mesajde nelu » Mie Ian 25, 2012 1:59 pm

Am si eu o camelie si anul asta am lasat-o in gradina. Am protejat-o cu un tub in care am pus frunze. O sa vad la primavara cum a rezistat.
Am avut si eu una in casa si a decedat, nu ii place caldura! :)
nelu
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Mar 07, 2009 12:00 am

Re: Am o camelie-floare! Cum se ingrijeste?

Mesajde petrilaana » Mie Ian 25, 2012 2:19 pm

Un articol despre ingrijirea cameliei.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Am o camelie-floare! Cum se ingrijeste?

Mesajde CyleX4 » Sâm Feb 16, 2013 3:02 pm

Camelia la ghiveci are nevoie de un spatiu cu lumina buna, fara soare direct, ferita de curenti de aer si cu umiditate moderata ... ;)
Citeste mai multe pe http://egradini.ro/articole/camelia.html
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Am o camelie-floare! Cum se ingrijeste?

Mesajde IonescuAdrianPetrut » Mie Aug 28, 2013 1:06 am

Pentru a nu pierde repede frumoasele ei flori parfumate, imediat ce ai cumpărat sau ai primit o camelia, nu uita să ceri de la florărie pământ pentru flori ceva mai acid, calcaros. Pământul în care se vinde este de obicei turbă şi conţine puţine substanţe nutritive. Şi un îngrăşământ special pentru plante cu flori o ajută să rămână frumoasă, dacă este folosit o dată la două săptămâni, la jumătate din concentraţia indicată de fabricant.
Oricât de mult ţi-ar plăcea să aranjezi plantele în apartament sau pe balcon, cel mai bine pentru ele este să le fie schimbat locul cât mai rar cu putinţă. Mutându-le dintr-un loc în altul, nu le va merge deloc bine. Îngrijirea exagerată nu este benefică nici pentru camelie.
Ai grijă să nu o uzi des şi nici s-o expui căldurii excesive în timpul nopţii sau luminii directe şi curenţilor de aer. Aceştia pot duce la ofilirea rapidă a florilor cameliei. Ideal ar fi ca în camera în care se află să aibă o temperatură între 20 şi 25 de grade Celsius ziua, iar noaptea cu trei-patru grade mai puţin.
IonescuAdrianPetrut
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 28, 2013 1:01 am

Re: Am o camelie-floare! Cum se ingrijeste?

Mesajde inncristina » Mie Apr 02, 2014 11:15 am

Nevoia de lumina este destul de mare, trebuie sa fie puternica, chiar soare direct in cazul camellilor sasanqua ( si hibrizii) si soare filtrat in cazul camellilor japonica ( si hibrizii).
inncristina
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 02, 2012 10:45 am


Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron