delimitare gradina de legume

Re: delimitare gradina de legume

Mesajde mirelat » Lun Iul 15, 2013 11:46 am

GIURGIU MARINELA scrie:
mirelat scrie:O delimitare draguta si ieftina poti obtine cu ajutorul unor spalieri din lemn sau metal pe care conduci diverse plante cataratoare: iedera, lonicera (caprifoi), iasomie, trandafiri cataratori, arbusti ornamentali etc.
Daca vrei sa fii si foarte practica, poti conduce pe spalieri pomi fructiferi sau vita de vie.
Uite si cateva imagini:


Propunerea dumneavoastra pentru delimitarea gradinii de legume este foarte buna. Ma intereseaza sa cunosc cum se numeste planta sau arbustul din ultima poza.Este nemaipomenit de frumoasa.


Nu sunt foarte sigura, dar cred ca planta agatatoare portocalie din ultima poza se numeste Campsis radicans, cunoscuta si sub denumirile: trambita, luleaua turculu, trompeta americana.

Alte flori cataratoare cu efecte asemanatoare sunt: Eccremocarpus scaber Tresco Rose, Pyracantha Orange Glow, Lonicera brownii Dropmore Scarlet.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: delimitare gradina de legume

Mesajde Ramo Mona » Mie Feb 19, 2014 11:48 pm

Eu as pune niste tarusi de lemn, nu foarte inalti care sa delimiteze frumos acest spatiu sau o alee ingusta cu pietris, sau marmura.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: delimitare gradina de legume

Mesajde oana990 » Mar Feb 25, 2014 11:32 pm

As pune un gardulet de lemn nu foarte inalt.
oana990
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Sep 28, 2012 12:48 am

Re: delimitare gradina de legume

Mesajde tanase_elena » Mie Mar 26, 2014 3:36 pm

Tot pe gard viu sau un gard de lemn cu aspect rustic as merge si eu, trebuie ca plantele sa se simta ca la ele acasa :D
tanase_elena
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Dec 13, 2012 9:43 am

Re: delimitare gradina de legume

Mesajde RadioClick » Mie Feb 11, 2015 3:44 pm

bella_casa scrie:Ai putea pune un rand de flori intre ele

Sunt de acord cu delimitarea printr-un rand de flori sau prin plantarea unui gard viu.
RadioClick
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 10, 2015 4:00 pm

Re: delimitare gradina de legume

Mesajde titi2015 » Mie Feb 11, 2015 4:40 pm

Anul asta o sa ma rezum la poteci intre rasaduri si in capul fiecarui rand o sa pun intr-un bat ambalajul de la seminte. Rosiile le iau rasaduri prin primavara si le cunosc, n-am nevoie de niciun ambalaj
titi2015
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Dec 22, 2014 7:53 pm

Re: delimitare gradina de legume

Mesajde luminita_d » Lun Iun 29, 2015 10:17 pm

Pentru delimitarea gradinii, se pot folosi si plasele protectoare, care au si rol de umbrire. Sunt foarte practice pentru ca se pot intinde usor si se iau jos in caz de nevoie. Ceva de genul acesta: http://www.verdon.ro/plase-de-protectie ... -10-m.html
luminita_d
 
Mesaje: 23
Membru din: Vin Mai 15, 2015 4:30 pm


Anterior

Înapoi la Garduri si porti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron