Ce material aleg pentru o lenjerie de pat

Perdele, draperii, sisteme de prindere, tapiterii, huse, etc.

Re: Ce material aleg pentru o lenjerie de pat

Mesajde madalina25 » Dum Ian 12, 2014 6:46 pm

Eu aveam toate lenjeriile de bumbac 100%, pana cand intr-o zi am fost in vizita la cineva si am descoperit lenjeria de bumbac satinat, care mi s-a parut foarte buna.
madalina25
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Ce material aleg pentru o lenjerie de pat

Mesajde florina11 » Dum Ian 12, 2014 6:49 pm

Consider ca lenjeriile de bumbac sunt cele mai bune. Dar acum, depinde de preferinte. De exemplu sora mea prefera lenjeriile satinate, iar mie nu-mi plac de nici un fel.
florina11
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 12:00 am

Re: Ce material aleg pentru o lenjerie de pat

Mesajde bella_casa » Joi Ian 23, 2014 1:16 pm

niculae2013 scrie:Mai degraba daca ai o saltea proasta nu poti sa dormi, nu din cauza lenjeriei, dar sunt de acord ca materialul din care este confectionata este important. Cred ca intrebarea asta trebuia s-o pui inainte sa cumperi, nu crezi? Perna, la fel, este importanta, dar lenjeria... sa nu se degradeze prea repede in timp, sa-si pastreze culorile si cam atat, ca doar nu dormi pe lana (!), asta m-a interesat pe mine; din bumbac. Eu am luat lenjerii Kristal de pe Expert Saltele (magazinul asta are toata gama de accesorii necesare unui dormitor, app, de la perne, la cuverturi). Uite modelul asta: Lenjerii de pat Ranforce Circle Turcoaz Kristal. Pe langa asta, mai am vreo 2 modele, dar nu stau sa-l caut, oricum gusturile difera de la om la om si pe site-ul ala sunt multe variante. Vezi ca ai postat de doua ori acelasi topic, cred ca e o eroare pe undeva.
Concluzia: un material bun este bumbacul ranforce pt ca tesatura este mai ferma si in timp isi pastreaza netezimea (plus, culoarea se mentine mai mult). M-am interesat si eu putin inainte sa cumpar si sunt multumit de achizitiile mele.


mi-a placut foarte multe modelul asta de lenjerie, o sa iau si eu un set. am vazut ca a mai scris cineva ca la ocazii speciale pune de matase - n-am avut niciodata lenjerii de matase, ale mele aproape toate sunt din bumbac. cum sunt cele din matase si cat timp te tin? merita in raport calitate/pret? sau sunt doar de fite? de fapt ai vrut sa zici matase sau satin? din satin am un set, dar din matase... n-am auzit
bella_casa
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Ian 24, 2013 11:38 am

Re: Ce material aleg pentru o lenjerie de pat

Mesajde cetmam » Dum Ian 26, 2014 11:25 pm

Bumbacul ramane in top, dupa parerea mea! Dar daca vrei sa impresionezi musafirii,p oti opta si pentru cea satinata.
cetmam
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Ce material aleg pentru o lenjerie de pat

Mesajde Vladriana » Mie Feb 05, 2014 9:27 am

Eu recomand lenjeria de pat din bumbac, indiferent de moment, indiferent de anotimp. Folosesc, ca si material, bumbacul si iarna si vara.
Vladriana
 
Mesaje: 46
Membru din: Joi Apr 11, 2013 11:01 am

Re: Ce material aleg pentru o lenjerie de pat

Mesajde Mihaela2014 » Joi Mar 13, 2014 11:32 pm

Buna tuturor. Mie imi plac din bumbac satinat, sunt foarte fine si moi la atingere. imi place sa ma simt comfortabil in patutul meu. :) mai ales intr-un dormitor sa ai un pat maree....cu asternuturi colorate diverse modele, sunt la moda cele 3D, inca nu am dar mi-ar placea. niciodata nu am avut asternuturi albe sau culori sterse. imi place sa ma atraga sa ma simt bine la mine acasa...ca doar asa si trebuie.
Mihaela2014
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 13, 2014 11:25 pm

Re: Ce material aleg pentru o lenjerie de pat

Mesajde eric11 » Dum Feb 07, 2016 2:27 pm

Cel mai bun material este bumbacul satinat, bbc 100 % mai ales daca lenjeriile de pat sunt confectionate la Pucioasa oras cu traditie in industria textila de 140 de ani , va recomand un site: lenjeriipat-pucioasa.ro.
eric11
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Feb 07, 2016 2:23 pm

Re: Ce material aleg pentru o lenjerie de pat

Mesajde Cris Apropo » Vin Dec 21, 2018 4:55 pm

Si eu cred ca este mai importanta salteaua decat lenjeria. Si ca sa raspund la intrebare totusi, lenjeria de bumbac este imbatibila, atat pe timp de iarna cat si pe timp de vara.
Cris Apropo
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Oct 01, 2018 4:00 pm

Re: Ce material aleg pentru o lenjerie de pat

Mesajde Mirelus » Vin Ian 18, 2019 10:09 am

Am auzit foarte multe persoane spunand ca bumbacul este ideal este si in majoritatea situatiilor au dreptate. Insa sunt si cazuri in care bumbacul nu este cea mai buna solutie. De exemplu: daca vara este torida, cu temperaturi extrem de mari, panza ar fi ideala, deoarece este mai racoroasa. Un alt exemplu ar fi iarna, cand temperaturile sunt foarte scazute, finetul este la mare cautare chiar si in strainatate, pentru ca retine caldura. Totusi, bumbacul este solutia cea mai buna atunci cand nu vorbim despre extreme, pentru ca face fata si iarna, dar si vara. In concluzie insa, cauta lenjeriile de bumbac, dar nu te opri doar la ele, ci mai adauga in dulap si alte cateva materiale, pentru ca nu se stie niciodata cand vei avea nevoie de ele.
Mirelus
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Dec 21, 2018 7:18 pm

Re: Ce material aleg pentru o lenjerie de pat

Mesajde florentina99 » Mie Apr 01, 2020 11:34 pm

Buna seara!! va recoamnd lenjeriile din bumbac, eu am fost sfatuita de un dermatolog din Bucuresti in a folosi lenjeriile de pat care sunt din bumbac si care nu contin plastic, eu am gasit lenjerii de pat pe site-ul bit.ly/2JtCEA0, au cele mai bune produse raportate la calitate pret, au lenjerii 100% bumbac, au o super oferta in aceasta perioada, 1+1 gratis, eu sunt foarte multumita de produsele lor, vazand aceasta oportunitate am cumparat una si a doua am primit-o gratuit. Va recomand!! :D :D
florentina99
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 01, 2020 11:28 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Textile

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron