Gresia si faianta

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Gresia si faianta

Mesajde hera » Joi Dec 06, 2012 10:49 am

Gresia si faianta au un efect scontat, atat in ceea ce priveste estetica, cat si din punctul de vedere al unei gospodine pentru ca se curata foarte usor. Se folosesc cu precadere in camera de baie si in bucatarie, uneori chiar si pe holuri.
Trebuie sa combinam utilul cu ce este in trend, astfel la moda este considerata gresia mata si faianta cu placi dreptunghiulare, in diferite culori in functie de camera pe care trebuie sa o amenajezi. In ceea ce priveste culoare baii, se merge mai mult marine, cum este albastrul, verdele sau griul, iar bejul, portocaliul, si galbenul in bucatarii. De asemenea nu este obligatoriu ca toata baia sa fie intr-o singura culoare, poti sa te joci cu culori intense sau combinatii de doua-trei placi de nuante diferite, cum ar fi in bucatarie jocuri de sah. De altfel, se folosesc si placute inguste: brauri sau borduri, dand o eleganta aparte incaperii. La achizitionarea gresiei si faiantei trebuie sa avem in vedere un surplus de materiale pentru ca tot timpul va fi nevoie, indiferent ca ai masurat camera si stii exact de ce cantitate ai nevoie. Pe langa achizitionarea faiantei si gresiei, trebuie sa investesti si in produsele complementare cum ar fi adezivi, ciment, nisip, ipsos (nu depaseste 10 kilograme), iar chitul 1-2 cutii de cate 5 kg. Pot aparea si alte probleme cum ar fi cazul in care luam o gresie mai inalta cu cativa centimetri, atunci va trebui sa chemi pe cineva care sa "scurteze" usile.
Gresia si faianta trebuie sa reziste la principalii agenti chimici, la modificarile termice, sa aiba rezistenta mecanica (la loviri, greutati), a absorbtia apei. Gresia portelanata, folosita, cu precadere, in placarile exterioare, are o rezistenta foarte mare la factorii mecanici si atmosferici, precum si rezista la abraziuni si alunecari. Un alt tip, semigresia, imbina calita tile de baza ale gresiei si faiantei (rezistenta mecanica si la absorbtia apei); poate fi folosita atat pentru placari verticale, cat si pentru cele orizontale, ceea ce da uniformitate incaperii. In alegerea gresiei si faiantei trebuie sa se respecte marimea standard a modelului , precum si calitatea (I, a II-a, a III-a).
hera
 
Mesaje: 108
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:45 pm

Re: Gresia si faianta

Mesajde iulian22 » Dum Dec 30, 2012 11:29 pm

am ajuns la concluzia ca e mai bine sa ai gresie si faianta deschisa la culoare
iulian22
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Dec 12, 2010 12:00 am

Re: Gresia si faianta

Mesajde adisan » Mie Sep 18, 2013 7:12 am

Exista vreun gen de chit pentru rosturi cauciucat/ siliconat? Cel clasic pe care l-am folosit la gresia din bucatarie are prostul obicei sa sara.
adisan
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 18, 2013 7:06 am

Re: Gresia si faianta

Mesajde dantes » Mar Sep 24, 2013 11:50 am

iulian22 scrie:am ajuns la concluzia ca e mai bine sa ai gresie si faianta deschisa la culoare

Multumesc pentru informatii sunt foarte utile,eu as dori un tip de gresie care sa nu alunece dar nu stiu care ar fi cel mai bun si unde il gasesc.
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Gresia si faianta

Mesajde cetmam » Dum Sep 29, 2013 9:49 pm

Gresia si faianta conteaza mult cum sunt puse, mana meseriasului, daca e bun, asa cum a fost mesterul ce mi-a pus mie faianta, sunt sigura ca ti-e mai mare dragul sa intri in casa! Ai impresia ca e o alta casa!
cetmam
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Gresia si faianta

Mesajde dana.dan399 » Mie Oct 16, 2013 11:36 am

intr-adevar culorile deschise sunt mai eficiente din toate punctele de vedere: sunt mai luminoase, nu se vede tot praful, deschid spatiul si sunt mai calde
dana.dan399
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 04, 2013 9:51 am

Re: Gresia si faianta

Mesajde cetmam » Dum Oct 27, 2013 12:21 am

Culori deschise pt luminozitatea incaperii, dar daca preferi gresia care nu aluneca, cred ca ar trebui sa cumperi din cea de trafic intens. Cred ca ai fi multumit!
cetmam
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Gresia si faianta

Mesajde claudia1976 » Joi Ian 02, 2014 10:09 am

Exista gresie ieftina si de calitate ?
claudia1976
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Ian 06, 2013 8:51 pm

Re: Gresia si faianta

Mesajde petre67 » Joi Ian 02, 2014 12:45 pm

claudia1976 scrie:Exista gresie ieftina si de calitate ?


Gasesti tot felul de promotii la gresie si faianta in perioada de iarna, trebuie doar sa cauti, si sa ai noroc sa-ti placa modelele aflate la oferte.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Gresia si faianta

Mesajde Vladriana » Vin Ian 24, 2014 10:55 pm

Buna ziua. Eu vreau sa va cer un sfat. As vrea sa pun gresie in toata casa, asa cum am vazut in casele italienlor, au gresie sau chiar marmura pe jos. Totusi ma gandesc ca pentru copiii din casa nu ar fi prea indicat, insa mi-a placut ideea. Ce ma sfatuiti?
Vladriana
 
Mesaje: 46
Membru din: Joi Apr 11, 2013 11:01 am

Următorul

Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori