Florile de apartament

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: Florile de apartament

Mesajde Iordache Veronica » Joi Sep 01, 2011 12:44 am

Dracena are nevoie de un sol afanat, care sa asigure un drenaj cat mai bun si rapid . Cauza poate fi un sol argilos, care nu permite scurgerea apei, si care duce la aparitia mucegaiului. Incearca sa ii schimbi pamantul si nu uita ..... asteapta sa se usuce pamantul intre 2 udari.
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde angyciobanu » Vin Sep 02, 2011 9:33 am

Daca i-a putrezi radacina apa trebuie sa fie de vina intr-un fel sau altul. Schimbati pamantul, cum a zis si doamna Ionela, daca ziceti ca nu o udati prea des. Mult succes!
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde micki23 » Lun Sep 12, 2011 3:33 pm

dragoste si timp...multa lume le neglijeaza din lipsa de timp
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde angyciobanu » Mie Sep 14, 2011 10:56 am

Ai mare dreptate Micky23! Am o cunostiinta care se lauda ca este mare iubitoare de plante, dar de fapt isi permite sa cumpere multe plante, ca de ingrijit o face doar cand isi aduce aminte. Te apuca mila cand le vezi. :(
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde yna » Mie Sep 21, 2011 9:29 am

caty1702 scrie:nici eu nu am timp pentru florile mele.si le-am pus pe casa scarii si se bucura si vecinii de ele.le udam toti.cine are timp le uda.sunt foarte frumoase.le merge foarte bine.unele au inflorit de cateva ori.

Cel mai usor ar fi sa faceti rost de plante care nu necesita prea multa atentie, cum ar fi cactusii. Sunt frumosi si rezistenti pe "uscat"! ;)
yna
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Sep 20, 2011 5:30 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde yna » Mie Sep 21, 2011 9:31 am

angyciobanu scrie:Daca i-a putrezi radacina apa trebuie sa fie de vina intr-un fel sau altul. Schimbati pamantul, cum a zis si doamna Ionela, daca ziceti ca nu o udati prea des. Mult succes!

Si inca ceva in completare...scurteaza radacinele, indepartandu-le definitiv pe cele uscate. :P
yna
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Sep 20, 2011 5:30 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde HAYAT » Mie Sep 21, 2011 10:43 am

Am salvat varfurile dracaenei. S-au prins, deocamdata ii merge bine. M-am hotarat sa nu o mai chinui cu solutii hranitoare, ci doar cu apa. Poate acele solutii i-au daunat.
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde HAYAT » Mie Sep 21, 2011 10:45 am

Am primit o noua planta de apartament, mi s-a spus ca se cheama Cununa miresei. Are flori albe , aseamanatoare cu regina noptii, dar mai mici si miros de lamaita. Stie cineva ce preferinte are? Soare/semiumbra... etc?
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde HAYAT » Mie Sep 21, 2011 10:49 am

micki23 scrie:dragoste si timp...multa lume le neglijeaza din lipsa de timp



nu imi neglijez plantele, dimpotriva. Imi place sa le ingrijesc uneori prea mult. Cum am zic si mai sus, poate solutia hranitoare i-a daunat. Nu o sa o mai folosesc pt ea.
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde anasoare60 » Dum Sep 25, 2011 5:56 am

Plantelor le trebuie timp si daruire ca si copiilor sau unui animal , daca nu te simti in stare sa-ti rupi din timpul tau liber sa -i acorzi plantelor pentru ingrijire mai bine renunti la ele decat sa le chinui ! :D
anasoare60
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iul 31, 2011 6:04 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori