Tencuiala decorativa pentru fatada

Fatade, finisaje pentru fatade, tencuieli decorative, placari fatade, fatade ventilate, etc.

Re: Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde Oana123 » Joi Iun 13, 2013 8:04 pm

Buna! Intrebai cum se curata tencuiala decorativa buna. Cu apa sub presiune.
Dupa parerea mea, cele pe baza de apa sunt cele mai bune (noi pentru asta am optat la interior) deoarece raportul calitate-pret, ne-a convenit. :) Bafta!
Oana123
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iun 13, 2013 7:52 pm

Re: Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde LauraJ » Lun Dec 09, 2013 3:28 pm

Fratele meu a gasit ceva bun de la duraziv, cauciucat si rezistent, si la pret bun mai ales ca vine acasa; noua ne-a placut culoarea maroniu, sper sa va foloseasca!
LauraJ
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Dec 09, 2013 3:09 pm

Re: Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde alex.cirstocea » Mie Mar 26, 2014 2:48 pm

Nu trebuie sa fie o echipa mare cum am vazut mai sus. Important e sa stie ce face cine face pentru ca e o anumita tehnica. De curatat, jet de apa simpla cu presiune e suficient!
alex.cirstocea
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mar 26, 2014 2:43 pm

Re: Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde RadioClick » Mie Feb 11, 2015 3:52 pm

petrilaana scrie:Nu ma pricep ca sa-ti pot recomanda o anumita tencuiala decorativa, dar pot sa-ti spun ca daca nu e aplicata de profesionisti nu va iesi bine.
Am inteles de la un inginer constructor, care critica fatada unui vecin, ca e obligatoriu sa fie o echipa numeroasa si bine organizata, sa aplice tencuiala "proaspat pe proaspat", altfel vor aparea diferente vizibile pe suprafata fatadei dupa uscare.
Deci, ai grija sa nu te incurci cu vreun meserias care sa-ti strice materialul, oricat de bun ar fi materialul ales de tine!

Asa spuneau si cei care nu credeau ca eu si tatal meu nu vom fi in stare sa refacem fatada unei biserici. Si totusi am reusit sa o facem in 2 saptamani si iata ca au trecut 15 ani si nu doar ca rezista acea tencuiala chiar nu a fost nevoie de alte interventii pana acum. Este asdevarat ca oamenii din satul Schineni, municipiul Bacau, au venit si ne dadeau materiale la mana ...
RadioClick
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 10, 2015 4:00 pm

Re: Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde titi2015 » Mie Feb 11, 2015 4:37 pm

Bravo RadioClick! Cred ca a zis preotul ala multe rugaciuni, sa iasa treaba buna! :))) Tu esti un caz fericit, bine, un caz experimentat, care a stiut cum sa lucreze. Pot sa fie super materiale, daca nu stii sa le aplici tot degeaba, cam asa spunea si @ alex.cirstocea nu?
titi2015
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Dec 22, 2014 7:53 pm

Re: Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde RadioClick » Joi Feb 12, 2015 4:54 pm

Eu as avea o singura recomandare si sfat in acelasi timp deoarece cred ca nu veti putea aplica/finisa tencuiala decorativa de unul singur, v-ar trebui cel putin 3 oameni. Am zis 3 care sa lucreze in felul urmator: 2 care sa aplice tencuiala si unul care sa finiseze insa acel om o sa faca un efort mai mare deoarece trebuie sa tot urce si sa coboare de pe schela.
RadioClick
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 10, 2015 4:00 pm

Re: Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde ionm2001 » Mie Iul 08, 2015 8:46 am

stie cineva cum se poate curata murdaria de pe tencuiala decorativa?
ionm2001
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Noi 22, 2010 12:00 am

Re: Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde petre67 » Vin Iul 10, 2015 5:34 pm

ionm2001 scrie:stie cineva cum se poate curata murdaria de pe tencuiala decorativa?


Tencuiala decorativa se spala fara probleme cu jet de apa sub presiune.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Anterior

Înapoi la Fatade

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron