tepe in constructii

Subiecte diverse, legate de casa si gradina, dar care nu se incadreaza in celelalte sectiuni ale forumului.

Re: tepe in constructii

Mesajde Laurentiu001 » Lun Sep 10, 2012 10:13 am

Pe mine ma intereseaza foarte mult acest subiect "Tepe in constructii" l-am urmarit pe mai multe forumuri de specialitate, daca cineva din cei care urmarasc aceasta postare si au trecut prin experiente asemanatoare si detin dovezi in format video (filmulete, foto, etc) care pot fi probate ii rog sa imi trimta un mesaj...
Laurentiu001
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 19, 2012 1:05 pm

Re: tepe in constructii

Mesajde margas » Vin Ian 25, 2013 9:45 pm

Recomandam ca inainte de a face o lucrare cu vreo firma sa verificati lucrarile executate. Cred ca asa se poate observa cel mai usor ce hram poarta fiecare
Ultima oară modificat de margas pe Mie Aug 07, 2013 2:43 pm, modificat 1 dată în total.
margas
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Ian 25, 2013 9:35 pm

Re: tepe in constructii

Mesajde EMILUTA » Vin Iun 14, 2013 7:32 am

Teoretic, da -exista lege, exista diriginti de santier, firme de constructii.....dar practic te lovesti zi de zi de un obstacol.
Firmele au salariati aceiasi oameni pe care ii poi gasi si ca particulari cand nu se mai inteleg cu patronii si care de obicei nu prea stiu meserie, niste carpaci care nu au o calificare la baza. De multe ori pe acestia patronii ii inseala la bani si atunci pe langa faptul ca majoritatea nu au o calificare ci doar ce au furat pe santiere ca salahori, se prefac ca lucreaza si de aceea lucrurile ies prost. Eu am lucrat si cu particulari si cu firme, toti o apa si un pamant.
Si vorbesc din experienta si am acte doveditoare.
EMILUTA
 
Mesaje: 53
Membru din: Vin Mai 20, 2011 9:41 am

Usi din sticla, cabine din sticla si placari cu sticla

Mesajde Ruxi_D » Vin Aug 09, 2013 12:47 pm

Buna,

In aceasta primavara am inceput sa ne renovam apartamentul si ne-am gandit ca ar fi bine la baie sa ne facem o cabina de dus din sticla.
Am cautat pe internet firme de profil si ne-am hotarat sa lucram cu Glass Vision Evolution SRL, mare greseala, pentru ca de fapt firma asta este doar un paravan pentru tepe pe internet.
Am vazut anunturi ale acestei firme si pe acest site si am decis ca nu este cazul sa mai las si alti oameni sa pateasca ce am patit noi, atentie deci, IOAN ALIN URSU , administratorul firmei Glass Vision Evolution este un tepar si dupa ce le dai avansul de 50% nici macar nu iti mai raspunde la telefon. Mai gasiti info despre alti oameni tepuiti de el si pe teparul.ro.
Noi am facut plangere la Polite, la OPC si la ANAF si ne gandim serios sa il dam si in juecata.

Atentie mare si evitati acest om si aceasta firma.

Spor la proiecte de renovare.

Ruxandra
Ruxi_D
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 09, 2013 12:37 pm

Re: tepe in constructii

Mesajde Keynes » Mar Aug 20, 2013 9:29 pm

Buna seara. Am patit si eu ceva asemanator cu firma Levant Grup din Iasi, gestionata de un anumit Mercori. Am incheiat contract, am platit avansul de 30% si apoi inca 30% dupa o luna. Aici am gresit. Desi s-au apucat in forta de lucrari, cam dupa 3 saptamani au inceput s-o lase mai moale. Insa eu eram impresionat de ritmul de pana atunci, asa ca le-am dat fara retineri inca 8000 de euro. Ei, dupa aceea lucrarile au trenat o luna, inginerul de santier a demisionat iar patronul, acest Dan Mercori, a plecat prin vacanta cu banii mei. In fine, povestea e lunga. M-a presat in continuu sa-i dau bani, mai facea cate un pic, mai aducea 2-3 muncitori care sa invarta o mistrie in santier, apoi iar cerea bani. Nu mai vorbesc de calitatea lucrarilor, care e execrabila. Muncitori fara experienta, necalificati. ca exemplu, instalatia electrica mi-a facut-o un fierar betonist, gresia a pus-o un tamplar etc.Cand ii spuneam patronului ca nu e in regula si ca lucrarile nu sunt la calitatea necesara, imi replica cu un tupeu extraordinar ca nu ma pricep si ca ar trebui sa-i mai dau bani. Ma rog, a fost un cosmar. La un moment dat a parasit de tot santierul, cand mai avea de executat lucrari platite in avans de vreo 7000 de euro. Norocul meu a fost ca am reusit sa-l readuc pe santier, dupa mari presiuni, cu ajutorul unui vecin, care de altfel mi-l si recomandase. Insa, daca pana atunci lucrarile erau proaste, tot ceea ce a facut dupa aceea a fost in bataie de joc. Acum tavanele de rigips imi crapa, gasesc faianta sparta pe perete, colturi ciobite, varul lavabil e plin de pete ( mi s-a spus ca a fost dat foarte diluat si stratul e subtire si nu acopera suficient), parchetul scartaie si intr-o camera mi-a aparut mucegai de sub el ( sapa nu a fost suficient de uscata). Peretii sunt valuri valuri. Ce mai, desi am vrut o casa cu pretentii, am obtinut exact contrariul. Acum, cine o mai lua teapa de la Levant Grup, sper ca macar sa gaseasca aceste nemultumiri ale mele. Pentru ca eu nu am gasit nimic pe net despre ei cand am semnat contractul. A, si am uitat sa spun ca de o luna au plecat de pe santier, dupa ce Mercori a facut o ultima incercare sa-mi mai stoarca niste bani si l-am refuzat. A lasat niste schele ridicate pe afara pentru decorativa si dus a fost. Eu, intre timp, am chemat alta echipa ca sa-mi termin treaba. Azi a reaparut individul, cu un tupeu formidabil, si mi-a adus tot felul de reprosuri, ca de ce i-am folosit schela (echipa noua si-a adus propria schela, dar au folosit-o pe a lui Mercori pe peretele pe care era deja montata ) ca sa-i platesc chirie pe schela, ca de ce e schela lui murdara de var ( aici am ras, cu tot naduful pe care-l aveam), ca eu l-am tepuit si ca trebuie sa ii mai dau niste bani, etc. Au ramas uimiti de atat tupeu inclusiv muncitorii pe care ii aveam pe santier. Sunt un om calm, asa ca l-am lasat vorbind si mi-am vazut de ale mele. insa, magandesc ca cineva cu sange mai fierbinte ii scotea ochii. Sa vii in casa omului si sa incepi sa tipi la el, sa-l acuzi cate verzi pepereti..judecati si dumneavoastra. Cam aste e experienta mea cu Mercori si firma Levant. Ii mai stie cineva? Cine a mai patit la fel? Am auzit, intre timp, ca are tepe trase la furnizori. Cred ca e adevarat, ca mereu il intrebam daca are card de reduceri la retaileri si nu avea la nici unul.
Keynes
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Aug 20, 2013 9:27 pm

Re: tepe in constructii

Mesajde gorbaciovsky » Joi Noi 07, 2013 5:26 pm

Tepar: Cristian Ion, nascut in 24.10.1964, domiciliat in Bucuresti Sector 3, bl. 29, sc. 2, et. 1, ap. 49, conduce un Renault Clio negru cu 2 usi si numar de inmatriculare B 11 KDG, nr. telefon 0722292813. Lucreaza cu un baiat pe nume Viorel. Sotia lui, Carmen Ion, probabil il sprijina in tepele pe care le da, nu putem fi siguri. Mai are un apartament in Bucuresti Sector 1, Calea Victoriei 95, et. 4, ap. 15, dar nu locuieste efectiv acolo.

Am dat cat mai multe date de identificare pentru a-i sprijini pe cei care cauta in detaliu un constructor inainte de a-l angaja.

Concret, ce a facut: in baza unei recomandari, a fost angajat pentru reamenajare apartament si, ulterior, pentru mobilare. A depasit termenul de constructie, a facut lucrari de proasta calitate si a fugit cu banii de materiale.

Feriti-va de acest om, pare un om cu bun simt si care stie ce face. In realitate lucreaza de mantuiala cu acel baiat Viorel, ia mai multe lucrari in acelasi timp depasind termenele de lucrare, fuge cu banii de materiale.

Am estimat la RON 2,300 prejudiciul pe care mi l-a adus, pentru unii o fi putin, pentru mine e mult cu atat mai mult cu cat am facut credit pentru amenajari. Nu mai zic de prejudiciul emotional dupa ce, un om in care am avut incredere si care a avut casa pe mana aproape 2 luni, s-a schimbat de la o zi la alta, nu mai recunostea ce am vorbit si mintea de inghetau apele. Si asta pentru ca si-a gasit alta lucrare de unde, probabil, ii ieseau bani mai multi si nu avea interes sa termine la mine. M-a lasat cu casa vraiste si cu molozul pe scara blocului (de am avut probleme cu vecinii) cand era frigul mai mare afara si cand trebuia sa gasesc de urgenta alta echipa de constructori.

Exemple de lucrari proaste: tavane si pereti strambi si nefinisati la imbinari, parchet montat prost (prezinta umflaturi, ciobiri si montat la 4 cm de perete), pervaze strambe fara etansari la ferestre, inrerupatoare si prize defecte, circuite de alimentare defecte, nu a evacuat molozul desi l-am platit si pentru asta si perete de rigips stramb. Cred ca este singurul om din aceasta lume care poate face un perete de rigips stramb. La acestea trebuie adaugate lucrari pe care le-am platit in avans si pe care nu le-a mai facut.

Greseala a fost a noastra intrucat am avut foarte mare incredere in el, nu prea l-am verificat (dupa cum am spus, i-am lasat casa pe mana), am acceptat sa ii dam mare parte din bani in avans sau la fiecare sfarsit de etapa a lucrarii in conditiile in care lucrarea era evident neconforma. Dar zicea ca la final tragem linie, notam tot ceea ce trebuie sa remedieze si va remedia.
gorbaciovsky
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Noi 07, 2013 5:24 pm

Re: tepe in constructii

Mesajde seram » Mar Oct 07, 2014 4:20 am

la fel am patit cu firma lex design building din timisoara am intrerupt lucrarile cu acestia si datorita calitatii lucrarilor prestate am reziliat contractul cu acestia . Am depus o plangere la Isc insa acestia mi-au spus ca legea 10/1995 nu se aplica in mediul rural daca casa este P ,P+M, P+1 si ca trebuie sa ma duc in instanta.
firma are un portofoliu mare pe net cu poze frumoase activeaza sub denumirea oncasa proiecte de case noi magazincasa tot ce este postat sub numele de dani grecu si timoc alexandru, si ei in afara de o roaba o betoniera si un boloboc nu au nimic ca si scule.
seram
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Oct 07, 2014 3:48 am

Re: tepe in constructii

Mesajde velicud » Dum Noi 15, 2015 10:21 pm

Buna ziua,

Am contractat o lucrare de constructie locuinta(casa la rosu Sp+P+Et plus acoperis) cu firma SC RAMCO GROUP CONSTRUCT EXPERT S.R.L. reprezentata de Theodor Joian(in calitate de director general) si Ovidiu Xenopol Marin(in calitate de administrator).
Lucrarea de constructie a inceput pe data de 20.04.2015 urmand a fi finalizata in termen de 3 luni. Pentru constructia locuintei am contractat un credit ipotecar conform caruia platile catre firma de constructii erau impartite in 4 etape. In data de 26.06.2015 am efectuat plata pentru Etapa 3, desi in acel moment inca nu erau efectuate toate achizitionarile de materiale care erau stipulate in devizul aferent acestei etape(o mare parte din materialele pentru acoperis erau incluse in plata acestei etape), si din acel moment a inceput sa isi arate adevarata fata aceasta firma.
Pana in data de 30.09.2015 aceasta firma, prin cei doi reprezentanti mentionati mai sus, nu au facut altceva decat sa ma amane de la o saptamana la alta spunandu-mi de fiecare data ca vor primi niste bani de la celelalte lucrari, pe care le mai au, pentru a putea continua lucrul la constructia casei(mai exact am de recuperat materiale in valoare de 5000 EUR, conform devizului, pe care aceasta firma nu a mai binevoit sa le aduca la santier). In data de 30.09.2015 m-am vazut nevoit sa inchei un proces de receptie partiala, cu aceasta firma, in care sa se mentioneze exact ceea ce a fost facut la casa si tot ce a ramas nefinalizat(am fost nevoit sa fac acest proces verbal pentru a putea continua lucrarile cu o alta firma de constructie deoarece trebuia sa reusesc sa construiesc si acoperisul casei pana venea iarna sau incepeau ploile; bineinteles ca a fost nevoie sa contractez si un alt credit pentru a acoperi paguba adusa de aceasta firma ...). In acest moment ma judec cu aceasta firma pentru a incerca sa recuperez cei 5000 EUR.
Am scris aceste randuri pentru a veni in ajutorul tuturor oamenilor de buna credinta care incearca sa isi ridice o casa (cu toate sacrificiile care presupune acest lucru), respectand toate regulile impuse de autoritati (folosirea unei firme autorizate, toate autorizatiile la zi, toate taxele aferente la zi...) si care au de a face cu astfel de firme de 'TEPARI' care nu fac altceva decat sa isi bata joc de munca oamenilor cinstiti. Incerc sa adaug acest mesaj in cat mai multe site-uri de profil pentru a putea fi vazut de cat mai multe persoane.
Am facut si reclamatie la Protectia Consumatorului(cu numar de inregistrare care poate fi verificat - 18920 / BUCURESTI din 19.09.2015), urmare careia tot ce a putut face PC a fost sa le dea o amenda modica. Urmeaza sa se finalizeze procesul pe care l-am demarat impotriva acestei firme in incercarea de a-mi recupera paguba produsa de aceasta firma(nu se stie insa peste cati ani ...).
Ma puteti contact pe mail-ul velicud@gmail.com pentru a va oferi detalii referitoare la aceasta firma, pentru a evita sa ajungeti intr-o situatie similara.

Dragos Velicu
velicud
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Noi 15, 2015 10:18 pm

Re: tepe in constructii

Mesajde marcelb » Lun Noi 16, 2015 8:54 am

velicud scrie: Am contractat o lucrare de constructie locuinta(casa la rosu Sp+P+Et plus acoperis) cu firma SC RAMCO GROUP CONSTRUCT EXPERT S.R.L. reprezentata de Theodor Joian(in calitate de director general) si Ovidiu Xenopol Marin(in calitate de administrator) ...


Imi pare rau de experienta ta, stiu cum este, si eu am suferit o paguba consistenta din cauza unor meseriasi care si-au batut jos de materiale si lucrare.

Este foarte bine ca ai dat si numele celor care detin firma respectiva, pentru ca astfel de oameni este foarte probabil sa bage firma in faliment si sa continue sa tepuiasca prin intermediul altei firme.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: tepe in constructii

Mesajde utilizatoru77_mail.com » Mar Oct 04, 2016 1:50 pm

Si eu am vrut sa cumpar un apartament in Chitila, complexul golden rose construit de niste italieni (firma se numea ceva cu promo seconda)
agentul ala de vinzari al lor, george parca, era de pe alta lume: nu stia sa-mi spuna nici macar ce suprafata are balconul si ce valori sint alocate pt. finisaje, pt. ca apartamentele erau la gri si trebuia sa aleg eu parchetul, gresia etc.
m-am intors in week-end si am intrebat putin vecinii daca sint multumiti, daca au avut probleme si ziceau ca la unii cind ploua se infiltreaza apa in casa, ca peretii sint subtiri si auzi ce fac aia cu 2 etaje mai jos.
plus ca erau niste case inainte de blocuri care erau terminate de vreo 3 ani si nu erau deloc locuite; la fel era si cu blocurile din spate neterminate, in paragina.
ca o concluzie, mi s-au parut genul ala de dezvoltatori care au incercat sa dea lovitura in constructii (ca multi altii prin bucuresti) si dupa criza au ramas loviti si evident au renuntat la calitate ca sa mai scoata ceva din pirleala.
utilizatoru77_mail.com
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Oct 04, 2016 1:34 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la De toate ...

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron