Cum protejam strugurii de pasari?

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Cum protejam strugurii de pasari?

Mesajde marcelb » Joi Iul 26, 2012 1:18 pm

Am plantat anul trecut pe o latura a livezii un rand de vita de vie, mai multe soiuri, struguri de masa, iar anul acesta ne bucuram si de primii struguri. Deocamdata ne bucuram de ei vizual, si ma tem ca vom ramane doar cu atat.

De ce? Pentru ca, de cateva zile de cand un soi mai timpuriu a inceput sa se coaca, pasarile, mierle si fazani am vazut eu, au inceput sa-i manance fara rusine.

Ieri am incropit eu doua sperietori, dar efectul este nul, azi de dimineata mancau nestingherite strugurii din nou. Asa ca am adus imbunatatiri sperietorilor, atasandu-le niste cutii de bere in interiorul carora am suspendat cate un cui, am facut un fel de clopotei. Cand nu bate vantul nu ajuta insa la nimic. In plus, ma tem ca se vor obisnui si cu zgomotul produs de acesti clopotei.

Ce alte idei aveti pentru a le tine la distanta de struguri?

Desigur, nu vreau sa le exterminez, vreau niste metode pasnice, doar cat sa le sperii. Imi plac pasarile si stiu ca au rolul lor benefic in natura.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cum protejam strugurii de pasari?

Mesajde muha_huma » Dum Iul 29, 2012 6:58 am

Nu stiu ce eficienta au, dar am vazut agatate pe la unii prin pomii fructiferi CD-uri, banuiesc defecte, pentru a speria pasarile.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Cum protejam strugurii de pasari?

Mesajde marcelb » Dum Aug 12, 2012 10:20 am

Cred ca singura solutie cu adevarat eficienta va fi sa montez o plasa de protectie, atat pentru grindina cat si pentru pasari:
Plasa antigrindina

Anul acesta nu ma mai agit, e primul an de rodire la vie, recolta nu e asa bogata, dar sper la anul sa pot sa pun planul in aplicare si toamna viitoare sa fac si primul vin ;) .
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cum protejam strugurii de pasari?

Mesajde adrian.lazar » Mie Sep 18, 2013 12:34 pm

Ideea cu plasa este buna. Pasarile nu se tem de sperietori, nici de cd-uri sau alte zorzonele. O alta solutie este sa duci acolo un catel care sa stea permanent sa pazeasca.
adrian.lazar
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:49 pm

Re: Cum protejam strugurii de pasari?

Mesajde marcelb » Mie Sep 18, 2013 4:50 pm

adrian.lazar scrie:Ideea cu plasa este buna. Pasarile nu se tem de sperietori, nici de cd-uri sau alte zorzonele. O alta solutie este sa duci acolo un catel care sa stea permanent sa pazeasca.


Am rezolvat problema cu plasa antipasari, si in plus am si o pisica care mai patruleaza prin vie:)

De acum asteptam sa se coaca strugurii bine si vom incerca sa facem primul noastru vin. Sper sa iasa, inca ne documentam cu pasii de urmat.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cum protejam strugurii de pasari?

Mesajde doyna » Lun Ian 06, 2014 7:08 pm

la mine functioneaza sperietorile si clopoteii de vant. Sperietorile le-am facut din haine vechi puse pe bate cat mai lungi si am mai pus si mici clopotei ca sa faca cat mai mult zgomot.
doyna
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Sep 30, 2013 6:05 pm

Re: Cum protejam strugurii de pasari?

Mesajde luminita_d » Lun Iun 29, 2015 10:39 pm

Plasele de protectie antipasari sunt cea mai eficienta si mai usoara solutie, insa este important sa fie plase de calitate, care sa nu se rupa usor si care sa nu fie sensibile la razele UV.
luminita_d
 
Mesaje: 23
Membru din: Vin Mai 15, 2015 4:30 pm

Re: Cum protejam strugurii de pasari?

Mesajde Manisoa » Lun Mai 08, 2023 10:09 am

The best and simplest method involves installing bird netting, but only if the net is high-quality, durable, and unaffected by sunlight.
puppet hockey
Manisoa
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mar 13, 2023 8:40 am


Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron