Trucuri pentru un apartament mai spatios

Idei si proiecte de design interior

Trucuri pentru un apartament mai spatios

Mesajde hera » Vin Sep 14, 2012 9:07 am

Trucuri pentru un apartament mai spatios:

Culoarea peretilor:
Este bine ca albul sa dispara din coloristica peretilor casei dumneavoastra si sa fie inlocuit cu nuante mai calde, cum ar fi portocaliul, purpuriul sau verdele. Aceste culori nu numai ca vor crea iluzia de spatiu, dar iti vor schimba si starea, in functie de culoarea aleasa. Acest lucru se regaseste in regulile Feng Shui, care impun anumite culori pentru fiecare camera din apartament. Poti de asemenea sa ai trei pereti intr-o culoare si unul intr-o alta culoare. Ideea e sa nu alaturi doua culori reci si inchise, sa nu folosesti verde pentru bucatarie si sa nu combini mai mult de trei culori.
Mobilierul :
Pentru un plus de spatiu este foarte important sa nu incarcam apartamentul cu multa mobila, sticla si materialele transparente au un efect scontat in a-ti crea spatiul de care ai nevoie.
Un alt accesoriu care da impresia de camera mai mare este oglinda, in special daca aceasta este de dimensiuni mari, deoarece in ea se va vedea toata camera, creand iluzia de doua camere si nu una. Pentru sufragerie, alege fotolii in loc de canapele si incearca sa le alegi cu tapiteria uni, fara modele.
Un alt truc, ce iti va da un efect de camera mai inalta ar fi sa inlocuiesti sertarele cu rafturi simple de jos pana sus, pe tot peretele. Pentru depozitare poti folosi cosuri de rachita, la mare cautare anul acesta.

Covoarele:
Se poarta foarte mult covoarele rustice din blana naturala, cele din piele, precum si covoarele din matase. Insa ai grija sa nu devina prea incarcata camera cu un covor pe toata suprafata podelei, pune covoare mici, care sa acopere doar o portiune din incapere, arata sic, plus ca este si la moda. Vara, insa, poti renunta la acele covoare care aduna praful si absorb caldura si le poti inlocui cu unele din bambus, ca niste rogojini. Acestea din urma sunt realizate din fibre naturale care nu retin caldura.

Perdele:
Pentru pereti roz, mobilier de cires poti alege o perdea portocalie, roz, galben sau crem, confectionata din organza, fiind un ambient excelent pentru living. In dormitor alege perdele dense, astfel incat sa nu te trezeasca razele soarelui dimineata, iar pentru cel al copiilor foloseste perdele in culori vii decorate cu personaje din desene animate.
Perdeaua trebuie sa se armonizeze cu covorul si sa fie in contrast cu mobilierul. Prin urmare, pentru un mobilier negru poti alege perdeaua si covorul in culori deschise.

Aranjamentul
Ti-ai ales culorile peretilor, mobila, insa vine partea cea mai grea: "cum sa aranjezi mobila in asa fel incat sa fie si estetic, functional si in acelasi timp sa nu incarci prea mult camera?". In dreptul usii, aseaza biblioteca, obiectul cel mai mare din casa. La fereastra nu aseza accesorii pentru a permite luminii naturale sa patrunda libera. Aseaza televizorul in lateralul ferestrelor, pentru ca lumina sa nu se reflecte direct in ecran., iar in dreptul fotoliilor poti aseza o masuta de cafea pe roti.
hera
 
Mesaje: 108
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:45 pm

Re: Trucuri pentru un apartament mai spatios

Mesajde claudia_mami » Mie Iun 26, 2013 2:26 pm

De mare ajutor sfaturile. Cu siguranta le voi pune in aplicare si ma vor ajuta foarte mult.
claudia_mami
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Noi 03, 2010 12:00 am

Re: Trucuri pentru un apartament mai spatios

Mesajde bella_casa » Mar Iul 02, 2013 2:35 pm

Ti-am urmat sfaturile si mi-am amenajat un super living. Am gasit pana si scaune cu spatar transparent la Expert Scaune pe care ii recomand ca sunt seriosi si livreaza rapid acasa. Am luat vreo 3 si am renuntat la fotolii, am luat o canapea mai micuta. Pentru pereti am ales o culoare pala, ca sa para mai luminoasa :D Cat despre covoare, am parchet pe jos, deci nu am pus covor din perete in perete, ci unul mediu - nici mare, nici micut, in centru, dragutel oricum.
bella_casa
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Ian 24, 2013 11:38 am

Re: Trucuri pentru un apartament mai spatios

Mesajde petrilaana » Mar Iul 02, 2013 5:11 pm

bella_casa scrie:Ti-am urmat sfaturile si mi-am amenajat un super living.

Felicitari! Poate ne pui si noua o imagine sa-ti admiram livingul si sa ne inspiram. Multumesc!
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Trucuri pentru un apartament mai spatios

Mesajde cosminici » Vin Aug 23, 2013 6:11 pm

Eu sunt de parere ca albul da senzatia de curat, ordonat si linistit, iar pe de alta parte cred ca un covor gros intr-o incapera mica da senzatia de murdarie la un moment dat, mai ales ca uneori se intampla sa iti uiti ceva in camera si sa intri incaltat, nu? Pe de alta parte blana si alte materialele de genul se degradeaza repede si capata un aspect inestetic. Personal, in garsoniera de mea de 15mp2, am optat pentru culoarea alb a peretilor, mobila neagra, perdele si canapea bej cu un covor pe care sunt patratele maro pe fundal bej. Lustra am cumparat-o simpla, cu abajur transparent.
cosminici
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 23, 2013 5:53 pm

Re: Trucuri pentru un apartament mai spatios

Mesajde DianaIonela » Mar Aug 27, 2013 10:55 am

Multumim pentru aceste sfaturi utile, cu siguranta ne vor ajuta mult!
DianaIonela
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Aug 09, 2013 3:31 pm

Re: Trucuri pentru un apartament mai spatios

Mesajde lavistrumf » Lun Sep 02, 2013 10:34 am

Foarte bune ideile. Si jocul de nuante ... teoretic, psihologic pare mai mare poate, chiar daca nu si mereu practic. Super! Multumim pentru idei!
lavistrumf
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Sep 01, 2013 9:37 pm

Re: Trucuri pentru un apartament mai spatios

Mesajde marut » Joi Sep 12, 2013 8:01 pm

Eu stau in garsoniera si ferestrele de mari dimensiuni, oglinzile plasate peste tot si vopseaua galben pai de pe pereti imi creeaza ideea de spatiu, deci da, ne descurcam cum putem, cu nitzica imaginatie :)
marut
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 12, 2013 7:58 pm

Re: Trucuri pentru un apartament mai spatios

Mesajde mihaelamicu2001 » Joi Sep 12, 2013 9:13 pm

Eu am facut un perete verde - un verde foarte placut. Si acum livingul pare mai mare si mai energic.
mihaelamicu2001
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Trucuri pentru un apartament mai spatios

Mesajde DianaIonela » Mie Sep 18, 2013 10:40 pm

Foarte utile aceste sfaturi!
DianaIonela
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Aug 09, 2013 3:31 pm

Următorul

Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron