Ce parere aveti despre dalele de cauciuc pentru o curte?

Alei, trotuare, cai de acces auto sau pietonale, pavaje, etc.

Ce parere aveti despre dalele de cauciuc pentru o curte?

Mesajde mares crina » Dum Iun 23, 2013 9:55 pm

Buna seara,

As dori cateva sugestii despre cum se poate acoperi o curte, casa particulara, de 60mp, lata de 4 m, cu un spatiu de pamant de 50 cm cu flori, la margine si un robinet cu apa cu scurgere direct in pardoseala curtii. Acum este cu ciment, cam 2-3 straturi puse un a peste alta, este si piatra dedesubt, e greu de spart iar partea exterioara s-a crapat si se mananca, se faramiteaza pe alocuri.
M-am gandit la dale din cauciuc verzi, dar am gasit la Bricostore cam prea groase, se ridica prea mult curtea. Am si trepte la intrarea in casa, in garaj si trebuie decupate pe alocuri. Ce parere aveti? Poate fi taiat acest material? Poate fi si de dimensiuni mai mici? Se poate lipi fara sa sparg actualul beton, ciment ce o fi ?
Am si 2 canalizari in curte pe centru.
Ce alt material as putea folosi, sa nu alunece iarna, sa fie verde, si usor de intretinut, si sa nu coste mai mult de 3000 - 4000 lei toata treaba?

Daca ma puteti ajuta cu un sfat, ar fi minunat. Sunt Crina din Constanta.
mares crina
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iun 23, 2013 9:31 pm

Re: ce parere aveti despre dalele de cauciuc pentru o curte

Mesajde muha_huma » Mar Iun 25, 2013 10:04 am

Esti sigura ca vrei dale de cauciuc si nu din PVC?

Dalele din cauciuc nu sunt asa rezistente la trafic, fiind folosite mai mult pentru locurile de joaca fiind moi si flexibile. Si nici preturile lor nu-s tocmai scazute, nu cred ca te poti incadra in bugetul propus.

Eu as merge pe varianta pietrei naturale sau pavajelor din beton, chiar daca va fi nevoie sa se spargi stratul superior de beton. Nu e mare lucru pentru firmele care monteaza pavaje, ar trebui sa aiba utilaje pentru asa ceva.

Ai astfel garantia (daca alegi materiale si montaj de calitate) ca zeci de ani nu mai trebuie sa reiei pavarea curtii. Eu ma indoiesc ca acele dale de cauciuc (sau chiar PVC) rezista chiar si 2-3 ani daca intri in curte cu autoturismul.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: ce parere aveti despre dalele de cauciuc pentru o curte

Mesajde doinamicu2010 » Joi Sep 12, 2013 9:09 pm

Eu nu as pune pt ca au un oarecare grad de toxicitate.
doinamicu2010
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Feb 22, 2012 12:54 pm

Re: ce parere aveti despre dalele de cauciuc pentru o curte

Mesajde nelad » Lun Sep 30, 2013 5:51 pm

banuiesc ca sunt ca acelea din parcurile de joaca....nu as recomanda deoarece am vazut ca la trafic se subtiaza si e posibil sa te mai simpiedic de ele...
nelad
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Sep 30, 2013 5:44 pm

Re: ce parere aveti despre dalele de cauciuc pentru o curte

Mesajde cettat » Dum Noi 24, 2013 10:00 pm

Nu te sfatuiesc sa achizitionezi asa ceva, deoarece nu sunt nici practice, nici ieftine si nici comode! Parerea mea...
cettat
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: ce parere aveti despre dalele de cauciuc pentru o curte

Mesajde to_nica » Lun Noi 25, 2013 12:28 pm

Eu cred ca merita doar daca ai copii, pentru siguranta lor.
to_nica
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 28, 2013 3:48 pm

Re: ce parere aveti despre dalele de cauciuc pentru o curte

Mesajde doyna » Lun Mar 17, 2014 11:21 pm

interesanta ideea... numai ca ele sunt foarte scumpe si dupa ultimele studii sunt si toxice. Eu as face un fel de colaj dintre aceste dale si altceva. Si stiu ca sunt si greu de intretinut.
doyna
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Sep 30, 2013 6:05 pm

Re: ce parere aveti despre dalele de cauciuc pentru o curte

Mesajde danielp » Sâm Mar 22, 2014 1:18 pm

Nu sunt atat de practice pe cat ai crede! Eu n-as pune asa ceva la mine-n curte, insa daca doresti... poti incerca!
danielp
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: ce parere aveti despre dalele de cauciuc pentru o curte

Mesajde DanaS » Lun Feb 23, 2015 2:46 pm

Sunt bune deoarece nu sunt atat de alunecoase si cand cazi te vei juli mai putin decat pe ciment. Unii spun insa ca au un nivel inalt de toxicitate si ca nu si-ar lasa copii sa se joace pe ele ... Tu decizi.
DanaS
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Feb 13, 2015 7:31 pm

Re: Ce parere aveti despre dalele de cauciuc pentru o curte

Mesajde alyyn » Lun Apr 06, 2015 9:51 pm

Sunt foarte ok. Inca nu am folosit dar am vazut la cineva si mi-au placut cum au iesit.
alyyn
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mar 31, 2014 10:01 pm


Înapoi la Alei, cai de acces

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron