gradina pe acoperis

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

gradina pe acoperis

Mesajde evutza » Lun Mai 06, 2013 8:48 pm

Buna ziua,

Apartamentul in care locuiesc are o terasa maricica si doresc sa imi amenajez o mica gradina intr-un colt. Planuiesc sa realizez un cadru din lemn de 3mx1mx20cm (Lxlxh), sa il captusesc si sa il umplu cu pamant (raised bed).
Problema este ca nu stiu cu ce sa il captusesc, ce imi recomandati? Eu ma gandeam la o folie de plastic dar nu stiu daca e nevoie sa fac gauri pentru scurgerea apei sau daca e necesar un substrat din pietre.

Astept cu interes raspunsurile dumneavoastra.
evutza
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 06, 2013 8:38 pm

Re: gradina pe acoperis

Mesajde petre67 » Mar Mai 07, 2013 9:07 pm

Gradina ar trebui sa respecte tehnologia de constructie a unui acoperis verde, descrisa in imaginea de mai jos.

acoperis-verde.jpg
Constructie acoperis verde
acoperis-verde.jpg (24.09 KiB) Vizualizat de 6550 ori


1. Vegetatie
2. Substrat de pamant
3. Membrana geotextil pentu filtrare
4. Strat drenaj (poate fi si piatra daca nu ai un material conceput special pentru asa ceva)
5. Membrana protectie (antiradacini, hidroizolator)

Succes! Si sa vii cu o poza a gradinii!
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: gradina pe acoperis

Mesajde evutza » Mie Mai 08, 2013 9:14 pm

Iti multumesc pentru raspuns. Inca nu am demarat nimic, cineva mi-a spus ca terasa nu suporta greutatea pamantului. Pentru cutia de 3x1x0.2m am calculat ca ar fi nevoie de 600 litrii pamant (12 pungi de 50l). Acum incerc sa aflu mai multe ... ma gandesc ca poate ar fi mai bine sa modific dimeniunile cutiei pentru a distribuii cat mai uniform greutatea.

Cum trebuie sa tin cont si de "greutatea" gradinii nu imi permit sa pun un substrat de pietris. Dar avand in vedere inaltimea gradinii chiar e nevoie de toate straturile? Am atasat o poza cu gradina pe care mi-o doresc.
Fişiere ataşate
image004.jpg
evutza
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 06, 2013 8:38 pm

Re: gradina pe acoperis

Mesajde petre67 » Joi Mai 09, 2013 3:07 pm

evutza scrie: ... cineva mi-a spus ca terasa nu suporta greutatea pamantului...


Pai da, trebuie sa ai mare grija ca structura de rezistenta a terasei sa suporte nu doar greutatea pamantului ci si a apei pe care acesta o va inmagazina. Deci ar trebui sa cantaresti un sac de pamant mustind de apa, ca sa poti estima greutatea in cazul cel mai nefavorabil.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: gradina pe acoperis

Mesajde petrilaana » Joi Mai 09, 2013 3:12 pm

Esti foarte norocoasa sa ai o terasa atat de generoasa.

Eu ti-as sugera sa pui in gradina si cateva plante aromatice pe care sa le folosesti in bucatarie (patrunjel pentru frunze, busuioc, menta, cimbru etc.). Cu siguranta va fi o placere sa le ai mereu proaspete din propria gradina. Bafta!
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am


Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori