Proiect casa pentru 170 mp

Proiecte de arhitectura, proiecte de rezistenta, proiecte de instalatii

Proiect casa pentru 170 mp

Mesajde AlinD » Lun Feb 25, 2013 11:40 pm

Salut,

De curand am mostenit un pamant , cca 170 mp (l8,15xL20,20)
Am cateva neclaritati si va rog sa ma ajutati daca se poate cu cateva sfaturi
- vreau sa construiesc o casuta (de remarcat este ca , casuta este intre alte doua case si nu poate sa aibe ferestre pe partile laterale)
- proiectul care il am in cap este : demisol + parter + mansarda, este ok? (avand in vedere ca daca fac garaj la demisol pierd din spatiul de curte, ceea ce nu prea imi place :) )

Cateva feedbackuri sau ceva linkuri cu proiecte pentru case ?

Multumesc,
Alin
AlinD
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 25, 2013 11:27 pm

Re: Proiect casa pentru 170 mp

Mesajde petre67 » Mar Feb 26, 2013 10:18 pm

Sa folosesti sanatos terenul! Inainte de a te apuca insa de orice proiecte, cere un Certificat de Urbanism de la Primarie.

Acesta iti va fi oricum obligatoriu cand vei ajunge sa faci proiectul pentru autorizatia de construire, iar fara ceritificatul de urbanism nu stii ce restrictii ti se impun (cate niveluri poate avea constructia, ce retrageri trebuie sa ai fata de strada sau vecini, ce grad de ocupare a terenului poate avea constructia etc.)

Din descrierea ta inteleg ca doresti sa amplasezi casa exact intre casele vecinilor, adica perete in perete cu acestea? Sau o lipesti doar de un vecin, o faci lata de 6 metri si-ti lasi un acces de 2 m spre spatele casei? Oricum, nu prea are rost sa speculam pana nu stii ce-ti permite Primaria.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Proiect casa pentru 170 mp

Mesajde oomdepressed » Mie Iul 26, 2023 10:02 am

The accreditation in urban planning You have no idea how much of the property you can use for construction, how close to the street or neighbors you may build, or what other limitationsslope have been placed on you.
oomdepressed
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 26, 2023 9:59 am
Localitate: United States

Re: Proiect casa pentru 170 mp

Mesajde hiprisotto » Mar Aug 15, 2023 5:01 am

You'll need this in any case to apply for a building permit, and you can't find out what limitations apply to your project without the urban planning certificate.the backrooms
hiprisotto
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 15, 2023 4:56 am


Înapoi la Proiectare, arhitectura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron