Tencuiala decorativa pentru fatada

Fatade, finisaje pentru fatade, tencuieli decorative, placari fatade, fatade ventilate, etc.

Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde greenday » Joi Noi 03, 2011 11:31 pm

In primavara as dori sa finisez fatada casei, si as dori sa aflu mai multe despre tencuielile decorative pentru fatada.
Am vazut tot felul de oferte pe internet: tencuiala decorativa structurata, tencuiala decorativa minerala, tencuiala decorativa acrilica, tencuiala decorativa siliconica si chiar nu stiu care ar fi mai avantajoasa.
La fel si in privinta producatorilor: Emex, Baumix, Ceresit, Caparol, etc., oferta este foarte bogata si e greu de ales pentru cineva profan in ale constructiilor.
Ce recomandari aveti? Multumesc.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde petrilaana » Vin Noi 04, 2011 5:46 pm

Nu ma pricep ca sa-ti pot recomanda o anumita tencuiala decorativa, dar pot sa-ti spun ca daca nu e aplicata de profesionisti nu va iesi bine.
Am inteles de la un inginer constructor, care critica fatada unui vecin, ca e obligatoriu sa fie o echipa numeroasa si bine organizata, sa aplice tencuiala "proaspat pe proaspat", altfel vor aparea diferente vizibile pe suprafata fatadei dupa uscare.
Deci, ai grija sa nu te incurci cu vreun meserias care sa-ti strice materialul, oricat de bun ar fi materialul ales de tine!
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde noika2002 » Mie Ian 04, 2012 10:01 am

stie cineva cum se poate curata murdaria de pe tencuiala decorativa?
noika2002
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Noi 03, 2011 12:31 pm

Re: Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde petre67 » Mie Ian 04, 2012 12:57 pm

noika2002 scrie:stie cineva cum se poate curata murdaria de pe tencuiala decorativa?

O tencuiala decorativa de calitate poate fi curatata fara probleme cu jet de apa sub presiune.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde Gavriloi Adina-Mirabela » Vin Ian 06, 2012 9:38 pm

Pentru curatarea fatadei poti folosi apa simpla,doar ca trebuie sa ai presiune.
Gavriloi Adina-Mirabela
 
Mesaje: 47
Membru din: Vin Dec 09, 2011 11:25 pm

Re: Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde adrianx » Joi Apr 26, 2012 1:16 pm

O alternativa la tencuielile decorative pentru fatade ar fi edel putz produsa de ADEPLAST SAU BAUMIT este ieftina 23 lei sac se comporta foarte bine in timp si din ce stiu eu la producator se gaseste si o solutie pt curatarea(spalarea) ei
adrianx
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Feb 09, 2012 6:12 pm

Re: Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde greenday » Joi Mai 17, 2012 6:54 pm

Am gasit si un articol pentru problema mea: Cum alegi tencuiala decorativa pentru fatada casei, deocamdata am decis ca vreau tencuiala decorativa structurata ca si scoarta de copac.

Foarte utila mi s-a parut si pagina de alegere a culorii tencuielei in functie de culoarea tiglei, tamplariei sau soclului casei.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde PAlin » Lun Feb 04, 2013 2:04 pm

Poate ar trebui sa va uitati si la alte tipuri de fatade, monsena.ro/portofoliu/.
Eu unul m-am plictisit sa tot vad tencuiala decorativa.
Noi le asociem cu cladirile de birouri sau firme, insa sunt sigur ca se poate gasi o solutie care sa arate bine si pentru case. Ce ziceti?
PAlin
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Iul 13, 2012 12:02 pm

Re: Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde muha_huma » Lun Feb 04, 2013 2:29 pm

La o casa cu arhitectura moderna merg si astfel de solutii pentru fatada, insa la o casa in stil clasic tot tencuiala traditionala este solutia.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Tencuiala decorativa pentru fatada

Mesajde ccrissy » Lun Mar 04, 2013 10:57 pm

la o casa aspectul exterior conteaza mult, daca nu e arhitectura veche, macar sa arate bine
ccrissy
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Ian 17, 2012 12:57 am

Următorul

Înapoi la Fatade

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron