case din lemn/case de tabla

Case din lemn, case din busteni, constructii din panouri tip sandwich

case din lemn/case de tabla

Mesajde muna » Mar Noi 27, 2012 7:14 pm

Stie cineva niste preturi comparative case din lemn/case de tabla plus avantaje/dezavantaje la fiecare :?:
muna
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: case din lemn/case de tabla

Mesajde petre67 » Mar Noi 27, 2012 8:31 pm

Poti explica ce intelegi prin "case de tabla". N-am auzit de asa ceva, eventual casa pe structura metalica.

Sau te gandesti la pereti ca fiind din panouri sandwich avand invelisul exterior din tabla, ceva in genul halelor metalice?
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: case din lemn/case de tabla

Mesajde panda5 » Lun Ian 28, 2013 12:05 pm

Casele din lemn sau casele pe structura din lemn au fost intotdeauna alternativa mai ieftina si mai safe! Flexibilitatea caselor pe structura din lemn si pretul sunt 2 avantaje majore!
panda5
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 28, 2013 11:22 am

Re: case din lemn/case de tabla

Mesajde CyleX4 » Joi Feb 21, 2013 2:41 pm

O casă din lemn este mai ieftină, uneori aproape la jumătate, dar întreţinerea ei în timp este mai pretenţioasă. O casă de cărămidă este mai trainică şi rezistentă la incendii, dar în ea iarna-i mai rece şi vara mai cald decât într-o casă din lemn. O casă din lemn este mai flexibilă şi mai puţin periculoasă în caz de cutremur, dar o casă din cărămidă nu este atacată de carii, năpădită de furnici etc. Şi întrecerea ar putea continua.
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: case din lemn/case de tabla

Mesajde draghinescu » Joi Sep 12, 2013 9:49 pm

Casa de lemn e mai ieftina decat cea de zidarie dar nu rezista in timp si pt romani acest lucru se simte in buget tot in timp cand va incepe sa scartie sau sa se infiltreze apa sau alti daunatori.
Acestea sunt pt americani care isi permit sa faca alta dupa 15- 20 de ani maxim
Deci tot casa de caramida e mai trainica si avantajele le stim si noi.
draghinescu
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:00 am

Re: case din lemn/case de tabla

Mesajde constantinu » Lun Sep 16, 2013 10:01 pm

Eu nu stiu daca as putea locui pentru mult timp intr-o casa de lemn... ati vazut acum arata la tv, ca unii se chinuie sa ridice o casa din saci de nisip.
constantinu
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Dec 12, 2010 12:00 am

Re: case din lemn/case de tabla

Mesajde marinec » Lun Mar 31, 2014 9:42 pm

Eu am la bunicii mei o camaruta separat de casa din lemn. Iarna nu stau acolo dar vara este o adevarata placere. Este ceva mai greu de intretinut dar merita tot efortul. Mie personal imi place aerul din casa... nu este acela de ciment, este unul proaspat si curat :)
marinec
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Oct 17, 2013 11:17 pm


Înapoi la Case din lemn

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori