A CONSTRUIT CINEVA CU B.C.U?

Case de caramida, constructii din BCA, case din lemn, constructii cu cofraje de polistiren, sisteme alternative de constructie (case din paie, din containere, din pamant batut), etc

A CONSTRUIT CINEVA CU B.C.U?

Mesajde sorinbal » Sâm Iun 04, 2011 7:53 pm

Eu as vrea sa imi ridic casa in regie proprie si m-ar bate gandul in loc de zidaria clasica, pereti sa ii torn in cofrag cu B.C.U. Motivele sunt:
1.costuri reduse(!!cred!!)
2.posibilitatea de a introduce polistiren de 10 in cofrag pe partea axterioara a zidului eliminand astfel o groaza de munca si costuri
Acum nu stiu cat e de rezistent acest perete 25cm BCU+10 cm polistiren
Casa va fi mica (65mp amprenta) P+1 construita clasic in cadre . Ma gandesc ca la jumatatea zidului(imediat sub nivelul ferestrelor) sa torn o centura de beton intre stilpi de 25/20 cu fier de 8 si etrieri

CARE SUNT PARERILE VOASTRE LA ACEASTA CONSTRUCTIE ??
A MAI CONSTRUIT CINEVA ASEMANATOR?
CARE AR FI DEZAVANTAJELE?
sorinbal
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 10, 2011 12:33 pm

Re: A CONSTRUIT CINEVA CU B.C.U?

Mesajde petre67 » Sâm Iun 04, 2011 10:36 pm

Daca structura de rezistenta a casei vor fi cadrele de beton armat, nu trebuie sa te mai deranjeze faptul ca BCU are o rezistenta la compresiune redusa, pentru ca peretii de BCU vor fi doar de umplutura. Nu e nevoie de nicio centura de beton armat suplimentara la mijlocul zidului.

Indiferent din ce materiale vei face casa, tot vei avea un proiect de rezistenta, si acolo ar trebui sa ai calculat profesional si personalizat totul.

La un perete de BCU de 25 cm + 10 cm de polistiren pe exterior vei avea un grad de izolare termica foarte buna.

Eventual, ai putea folosi o armare usoara a peretilor, cu o plasa sudata de 5 mm.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: A CONSTRUIT CINEVA CU B.C.U?

Mesajde sorinbal » Mar Iun 07, 2011 9:41 am

Multumesc pt raspuns. cam la fel gandesc si eu numai ca am auzit unele discutii ca bcu n ar fi bun, ca nu rezista in timp... ca nu ar fi kiar asa simplu de realizat...
referitor la armarea zidului am inteles ca nu se poate arma deoarece bcu nu face priza cu fierul, deci o armatura in zid ar fi de prisos si ca structura ar trebui sa fie mult mai rezistenta decat la o zidarie BCA.
Centura la care ma gandesc sa o torn nu reprezinta un cost -diferenta intre un mc zidarie BCA si un mc beton armat b250 e mica iar de turnat voi turna intrun cofrag deja existent
Inca nu m-am decis cu ce voi zidi insa mi se pare avantajos acest bcu, nu as vrea sa renunt la idee din lipsa de informatii deci DACA A CONSTRUIT CINEVA CU BCU ROG FRUMOS SPUNETINE SI NOUA CU CE PROBLEME VA-TI CONFRUNTAT. SE MERITA SA ITI FACI CASA CU BCU?
MULTUMESC
sorinbal
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 10, 2011 12:33 pm

Re: A CONSTRUIT CINEVA CU B.C.U?

Mesajde roger-ius » Mar Iun 07, 2011 2:21 pm

Daca stai sa le analizezi temeinic s-ar putea sa nu te coste mai putin (sau mult mai putin) decat o zidarie din caramida clasica. Acel cofraj va costa ... la manopera mesterii au mai mult de lucru, implicit taxeaza in plus. Depinde din ce material realizezi cofrajul, daca sunt scanduri o sa ai un anume procent de pierderi la materialul lemnos. Cat despre centura in plus si alte armari suplimentare, daca pe proiectul de structura nu apar, atunci nu le faci. De obicei sunt supradimensionate proiectele.
Un avantaj la turnarea in cofraj l-ai putea avea daca ai realiza o parte din instalatii in momentul turnarii. De ex. sa ai montate in cofraj tuburi de PVC prin care sa duci firele de curent, etc.
Si, ce e mai important, costul cu zidaria in costul total al casei nu e mare. Deci nu cred ca factorul pret e decisiv in alegerea solutiei.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: A CONSTRUIT CINEVA CU B.C.U?

Mesajde sorinbal » Mie Iun 08, 2011 2:14 am

Un avantaj la turnarea in cofraj l-ai putea avea daca ai realiza o parte din instalatii in momentul turnarii. De ex. sa ai montate in cofraj tuburi de PVC prin care sa duci firele de curent, etc.
-Da asa e asta nu am zis
Si, ce e mai important, costul cu zidaria in costul total al casei nu e mare. Deci nu cred ca factorul pret e decisiv in alegerea solutiei.
roger-ius
-AI DREPTATE COMPARATIV CU COSTUL TOTAL ... NIMIK NU E MULT .... DAR LA COSTUL FINAL SE ADUNA TOT!!
Si nustiu de ce da decat sa zidesc un zid +sprit+tencuit´+ sa izolez mi se pare mai simplu cofrat cu izoatie cu tot si turnat
Siapoi de ce sa zidesc??? doar pt ca ,,, ASA SE FACE???
sorinbal
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 10, 2011 12:33 pm

Re: A CONSTRUIT CINEVA CU B.C.U?

Mesajde roger-ius » Mie Iun 08, 2011 10:13 am

sorinbal scrie:Siapoi de ce sa zidesc??? doar pt ca ,,, ASA SE FACE???


Ia intreaba tu cat iti ia mesteru' pt cofrat. Si calculeaza cat te costa inchiatul cofrajelor sau scandura care o pierzi. Ca deocamdata vorbim discutii.
Cand spuneam de costul zidariei in costul total ma refeream la faptul ca pt un anumit pret in plus (care nu e mare) poate nu merita sa faci compromisuri. Tu decizi daca e compromis sau nu. Daca tu crezi ca e solutie ok spor la construit!
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: A CONSTRUIT CINEVA CU B.C.U?

Mesajde sorinbal » Mie Iun 08, 2011 11:49 am

Ia intreaba tu cat iti ia mesteru' pt cofrat. Si calculeaza cat te costa inchiatul cofrajelor sau scandura care o pierzi. Ca deocamdata vorbim discutii.
Cand spuneam de costul zidariei in costul total ma refeream la faptul ca pt un anumit pret in plus (care nu e mare) poate nu merita sa faci compromisuri. Tu decizi daca e compromis sau nu. Daca tu crezi ca e solutie ok spor la construit!
roger-ius

Pai construiesc cu niste prieteni. cofragul il fac din OSB sistem bride distantieri si pene, astfel nu o sa am mari pierderi si mai multe sanse de a reusi un cofrag drept. pereti ii torn individual, voi coftra turna unu cate unu ,sunt obligat sa torn la betoniera nu imi intra cifa sau pompa, va dura mai mult da ... asta e.
Nu vreau sa fac niciun compromis incerc sa aflu cat mai multe despre BCU (poate fi o soutie buna)si apoi ma decid
Itre timp poate apare si cineva care a construit sau construieste pereti turnati cu BCU sa ne dea si noua ceva amanunte.
Multumesc!
sorinbal
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 10, 2011 12:33 pm

Re: A CONSTRUIT CINEVA CU B.C.U?

Mesajde eugentampa » Mie Oct 26, 2011 10:20 pm

nu construi cu bcu, in nici un caz. orice izolatie vei pune nu vei reusi sa incalzesti cum trebuie casa deoarece vei avea transfer mare ce caldura si casa va fi rece.
Eu am construit toata casa in regie proprie si am facut o din bca, in interior am pus pe perete profil CD 60 si am pus vata minerala de 10 cm , peste care am pus placi din rigips. Pe dinafara am pus polistiren extrudat de exterior de 5 , si acum am consum f mic pentru incalzire , si am constant 21, 22 de grade in casa
te costa ceva mai mult dar stai comod in casa si ai consumuri foarte mici iarna. banii ii recuperezi in 2 ani , maxim 3 dupa care confortul e cu costuri neglijabile.
eugentampa
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 10, 2009 12:00 am

Re: A CONSTRUIT CINEVA CU B.C.U?

Mesajde roger-ius » Joi Oct 27, 2011 9:58 am

eugentampa scrie:Eu am construit toata casa in regie proprie si am facut o din bca, in interior am pus pe perete profil CD 60 si am pus vata minerala de 10 cm , peste care am pus placi din rigips. Pe dinafara am pus polistiren extrudat de exterior de 5


Cum de ai izolat si pe interior si pe exterior? De ce nu ai mers pe varianta unei izolati mai groase de polisitiren de ex?
Toata fatada e izolata cu polistiren extrudat? Ca e si mai scump si fata de cel expandat si asigura o impermeabilitate mai mare la respiratia casei.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm


Înapoi la Sisteme constructive

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron