Secretele mazarei

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Secretele mazarei

Mesajde mirelat » Vin Mai 27, 2011 11:43 am

Mazarea are un mare secret: la caldura si seceta mare florile nu mai leaga rod, cad fara a fructifica.

De aceea mazarea se planteaza sau primavara devreme sau ca a doua cultura, spre toamna, dupa ce ati recoltat morcovii, ceapa, sau alte legume mai timpurii.

Tineti cont doar ca mazarea are perioada de maturizare de 60-80 de zile, deci sa se faca pana da inghetul.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Secretele mazarei

Mesajde muschu » Vin Mai 27, 2011 11:51 am

Sa va spun si eu ce am citit despre recoltatul mazarei:

Recoltarea mazarei se face cand boabele au o marime normala si sunt inca dulci. Daca se intarzie recoltarea, boabele isi pierd din gustul dulce, devin fainoase si se sfarama la fiert.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Secretele mazarei

Mesajde greenday » Vin Mai 27, 2011 2:00 pm

mirelat scrie:Mazarea are un mare secret: la caldura si seceta mare florile nu mai leaga rod, cad fara a fructifica ...

E adevarat, mazarea e tare sensibila la caldura si seceta. In special cand e in floare e important sa o udati corespunzator.

Altfel, mazarea este foarte putin pretentioasa la conditiile din sol, nu necesita ingrasaminte, si, mai ales, nu prea este atacata de daunatori.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Secretele mazarei

Mesajde mirelat » Vin Mai 27, 2011 2:07 pm

greenday scrie:
mirelat scrie:... mazarea este foarte putin pretentioasa la conditiile din sol, nu necesita ingrasaminte, si, mai ales, nu prea este atacata de daunatori.


O problema tot are si mazarea, mai ales in culturile de toamna, daca umiditatea atmosferica este mare: fainarea.

Se poate rezolva daca pulverizati pe frunze o solutie de bicarbonat preparata dintr-o lingura de bicarbonat la jumatate de litru de apa.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Secretele mazarei

Mesajde micki23 » Dum Mai 29, 2011 1:44 pm

ofof mazarea se cultiva si in functie de zona
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am


Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron