Lucrari de toamna in gradina de legume

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Lucrari de toamna in gradina de legume

Mesajde Murgoci Mariana » Joi Sep 13, 2012 7:57 am

Buna ziua

Este adevarat ca in perioada de toamna inainte de arat daca pun in gradina var praf pe teren nu o sa mai am viermi care sa atace plantele?
Murgoci Mariana
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 24, 2008 11:00 pm

Re: Lucrari de toamna in gradina de legume

Mesajde daroxi » Joi Sep 13, 2012 9:14 am

Ma gandesc ca or sa moara viermii (cel putin o parte din ei), dar sa creasca legumele anul urmator pe un teren care contine var? Intreb, pt. ca stiu ca nu e un material eco. Doar daca respiri praf de var te irita nasul.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Lucrari de toamna in gradina de legume

Mesajde greenday » Joi Sep 13, 2012 11:26 am

Piatra de calcar macinata este un produs natural folosit in agricultura sub forma de praf de var (var nestins) pentru ameliorarea ph-ului solurilor acide.
Desigur, varul are si un binecunoscut rol dezinfectant.

Inainte de a-l folosi insa in gradina ar fi indicat sa faceti o analiza a solului.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Lucrari de toamna in gradina de legume

Mesajde marcelb » Joi Sep 13, 2012 11:33 am

Un articol care poate vi se va parea interesant despre Lucrarile de toamna in gradina de legume.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Lucrari de toamna in gradina de legume

Mesajde ceauscc » Dum Oct 27, 2013 10:14 pm

Clar iti trebuie o analiza a solului ca altfel nu cred ca ai sanse. Sunt plante (legume) care suporta astfel de soluri si ar trebui sa incerci cu ele.
ceauscc
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:48 am


Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron