Cereri si oferte - informatii pe net - O pacaleala?

Case de caramida, constructii din BCA, case din lemn, constructii cu cofraje de polistiren, sisteme alternative de constructie (case din paie, din containere, din pamant batut), etc

Cereri si oferte - informatii pe net - O pacaleala?

Mesajde BESTPROIECT » Vin Feb 24, 2012 8:19 pm

Am vazut postate pe forumuri, cu tema constructii, mai multe “perle”, care, sunt luate foarte in serios de catre anumiti potentiali clienti (din pacate, dorinta romanului de a “vana“ un kilipir ii intuneca judecata, si capacitatea de a rationa, iar subiectele respective sunt foarte “vanate”, cu multe intrebari, si un interes nedisimulat...)
Exemple:
- in legatura cu o casa din lemn de circa 150 mp, ca perioada de executie “acum o saptamana au venit mesterii, si acum...este gata. Mai am doar gresia si faianta sa o pun...”
- in legatura cu preturile “am facut anul trecut o constructie de 350 mp, din caramida, cu 70000 euro, la cheie”
- tot in legatura cu preturile - case din lemn: ”ocazie - construim case cu 180-200 euro/mp la cheie”
Si acestea sunt doar cateva mostre.
Fiind constructori (nu facem publicitate acum), in ultima vreme avem foarte des cereri de case, de la clienti de buna credinta (nu spun seriosi - veti vedea de ce...), care se orienteaza la modele de case prezentate in site-ul nostru, de 180- 280 mp, solicita dotari de “lux” (tamplarie PVC culoare lemn 6 camere, semineu, balustrade inox, incalzire in pardoseala, etc..) si mentioneaza ca au un buget de 30-40.000 euro (max)...
Nu mai vorbesc de potentiali clienti care se orienteaza la modele mai mici de casa ( 90-120 mp) si doresc realizarea acestora cu bugete de 10-15000 euro. Sau alti potentiali clienti care, la o casa de 15-18000 eur la cheie intreaba “sunt si terenul si utilitatile incluse?”
Partea proasta …exista iresponsabili (in general “mesteri”, dar si firme..) care accepta orice suma oferita de catre client, asigurandu-l pe acesta ca aceasta este suficienta pentru a realiza constructia, in orice conditii, ca apoi sa lase clientul fara jumatate din suma, cu casa abia inceputa, si sa se orienteze catre o alta “victima” credula ...
Din pacate, aceasta este realitatea - un joc “care pe care” – clientii (majoritatea) incearca sa gaseasca kilipiruri, cu orice pret, iar constructorii (majoritatea) incearca sa “prinda“ lucrari desi nu le pot executa in conditiile stabilite...
ASTEPTAM PAREREA DVS, IN CALITATE DE BENEFICIAR, FIRMA, MESTER...(nu publicitate, doar pareri)
Sunt afirmatii corecte, ... sau este doar o parere gresita, si lucrurile ... asa trebuie sa mearga ????
Sincer...ce parere aveti?
BESTPROIECT
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 02, 2012 6:12 pm

Re: Cereri si oferte - informatii pe net - O pacaleala?

Mesajde marcelb » Vin Feb 24, 2012 10:13 pm

BESTPROIECT scrie:Am vazut postate pe forumuri, cu tema constructii, mai multe “perle”, care, sunt luate foarte in serios de catre anumiti potentiali clienti (din pacate, dorinta romanului de a “vana“ un kilipir ii intuneca judecata, si capacitatea de a rationa, iar subiectele respective sunt foarte “vanate”, cu multe intrebari, si un interes nedisimulat...).........
ASTEPTAM PAREREA DVS, IN CALITATE DE BENEFICIAR, FIRMA, MESTER...(nu publicitate, doar pareri)
Sunt afirmatii corecte, ... sau este doar o parere gresita, si lucrurile ... asa trebuie sa mearga ????
Sincer...ce parere aveti?


Cred ca ai dreptate, intradevar romanul "vaneaza chilipiruri", dar, imi pare rau daca sunt cinic, cine se apuca sa-si construiasca o casa, cu agoniseala de-o viata, sau cu un credit pe viata, si isi alege meseriasii pe baza unor reclame de la mica publicitate, cam merita sa pateasca scenariul descris de tine. Pentru ca astfel de "naivi" sunt cei care ii incurajeaza pe "tepari".

Cred totusi ca poti sa-ti alegi constructorul si de pe internet, vazandu-i portofoliul de lucrari, si incheind cu acesta un contract. Dar cel mai bine e sa-l gasesti pe baza recomandarilor unor cunoscuti in care ai incredere. Si nici asa nu poti fi sigur ca nu vei avea surprize...
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cereri si oferte - informatii pe net - O pacaleala?

Mesajde Fan build » Vin Aug 31, 2012 4:46 pm

Fac parte din categoria constructorilor, dar punandu-ma in pielea unui client as vrea sa vad personal si la fata locului constructiile pe care le are in portofoliu constructorul si bineinteles sa-l cunosc tot personal. Am fost pus de-a lungul anilor in tot felul de situatii care de care mai hilare: clienti care doreau o constructie la cheie la niste preturi care nu justificau nici macar materialele, clienti care si mai grav imi sugerau sa bag mai putin fier sau ciment in placa de peste parter :). In privinta ofertelor de pe net totul este relativ insa exista o modalitate simpla pentru client cat si pentru constructor de a se pune la adapost impotriva eventualelor neintelegeri. Semnarea de catre ambele parti a unui contract care sa stipuleze clar lucruri ca termene de executie, costuri materiale cat si calitatea si tipul materialelor folosite. Exista din partea clientilor, din punctul meu de vedere un anumit snobism in ceea ce priveste constructia unei case. Sa luam de exemplu constructia unei case de lemn. Este un exemplu pe care il cunosc din proprie experienta. Eu construiesc case de lemn insa numai dupa metoda traditional romaneasca, grinzi, rigle de minim 10/10, sau busteni. Un prieten decide sa-si faca o casa de lemn si ma intreaba de pret. Ii fac proiect, necesar de materiale, manopera si in final ajunge undeva la 15 000 euro, pret mult sub piata. Eu nu consider necesar sa-i mentionez ca lemnul il iau eu la pret sub piata, izolatia o iau la fel cu discount si manopera este pentru el. Prietenul meu insa considera ca nu stiu ce vorbesc la un asa pret si se apuca de casa cu o firma care lucreaza prin Franta. Ii fac baietii casa din rigle groase de 7 cm ansamblate cam in stilul bustenilor in nut si feder. Costuri totale 28 000 de euro si in prima iarna n-a stiut cum sa-si puna mai repede izolatie pe exterior. Sunt convins ca nici la ora actuala nu crede ca eu ii faceam casa la 15 000 si la cu totul alta calitate. Morala ar fi urmatoarea: nu intotdeauna ce este mai scump este si mai bun, si nu intotdeauna ce vine de afara este mai de calitate ca la noi. Personal cred ca metoda constructiei pe cadre de lemn este pur si simplu risipa de bani. Avem o traditie milenara de constructii de lemn si totusi clientii nostri vorbesc pe forumuri numai de constructie tip frame, de cat de uscat trebuie sa fie lemnul si de tot felul de lucruri tehnice despre care nu au habar dar sunt ferm convinsi ca ce le vand francezii, americanii si alte natii reprezinta o perfectiune pe care saracul roman n-o va atinge niciodata. Este trist dar si amuzant in acelasi timp.
Fan build
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 31, 2012 4:09 pm


Înapoi la Sisteme constructive

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori