Florile de apartament

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: Florile de apartament

Mesajde crespo » Mie Mar 09, 2011 9:41 pm

Cred ca daca as castiga cartea "Plante pentru balcon si terasa" florile mele ar fi mai bine ingrijite. Chiar am nevoie de o asemenea carte.
crespo
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Noi 04, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde biluta28 » Mie Mar 23, 2011 12:28 pm

catalinescu scrie:As dori sa cumpar cateva plante de apartament si nu stiu care 'iubesc' mai putin lumina...precizez ca lumina soarelui se simte prezenta doar 2 ore in sezonul cald, in restul timpului neavand lumina suficienta pentru a putea tine plante sau flori mai putin pretentioase din acest punct de vedere. Ce ma sfatuiti in acest sens?


Eu am o fereastra la nord, unde ca si la tine, nu prea bate soarele si acolo tin violete de parma care se dezvolta foarte bine si infloresc toata vara.
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: Florile de apartament

Mesajde angyciobanu » Vin Mar 25, 2011 9:40 am

Si mie imi plac plantele foarte mult dar din nefericire n-am prea mult timp de ele, de cand avem un nou menbru in familie. Majoritatea plantelor mele sunt aici: http://angygr.sunphoto.ro/ (daca nu am voie rog admin site-lui sa stearga). O alta idee de plante fara pretentii ar fi superbii cactusi ( unele din plantele mele preferate, si prima planta de care am avut grija in copilarie).
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde Pop Aurica » Joi Apr 07, 2011 9:22 am

Am o DRACENA care s-a dezvoltat destul de urat in sensul ca, tulpina a crescut mult (aproape un metru ) dar,este foarte firava (subtire). Frunzele sunt doar la varf ,putine, si saptamanal cad una doua din ele (se usuca). Ar fi recomandat sa tai tulpina la o inaltime mult mai mica si apoi se va reface mai viguroasa? Ce imi recomandati?
Pop Aurica
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Oct 28, 2010 11:00 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde angyciobanu » Joi Apr 07, 2011 12:49 pm

Frunzele la Dracena se vestejesc si cad daca umiditatea in substrat este prea mare sau insuficientasau temperatura in camera este prea mica. Puteti s-o taiati pentru a creste mai puternica.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde micki23 » Joi Apr 07, 2011 9:15 pm

ma rog...nu inteleg...nu ingrijesti florile dar le tii???
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde biluta28 » Vin Apr 08, 2011 7:59 am

Pop Aurica scrie:Am o DRACENA care s-a dezvoltat destul de urat in sensul ca, tulpina a crescut mult (aproape un metru ) dar,este foarte firava (subtire). Frunzele sunt doar la varf ,putine, si saptamanal cad una doua din ele (se usuca). Ar fi recomandat sa tai tulpina la o inaltime mult mai mica si apoi se va reface mai viguroasa? Ce imi recomandati?

Poti sa o tai va lastari si va creste frumos dar daca nu are un ghiveci mai mare si apa suficienta tot firava va creste...
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: Florile de apartament

Mesajde HAYAT » Joi Mai 05, 2011 7:33 pm

Am si eu o dracaena frumoasa sanatoasa, dar mai am una care de curand s-a uscat. De fapt nu stiu cat de bine m-am exprimat, pentru ca practic nu era uscata decat tulpina principala, care atunci cand am taiat-o am observat ca miezul era suculent. Am salvat insa cele doua ramuri, la care nu ajunsese "boala". Acum insa nu stiu ce sa fac si cum sa procedez pentru a nu pierde definitiv floarea. Momentan tin cele doua ramurele intr-un pahar cu apa. Am citit in diverse locatii ba ca e bine sa le tii in apa pana fac radacina, ba ca ar trebui sa le pun direct in pamant.
Am nevoie de un sfat cu privire la plantuta mea pe care nu as vrea sa o pierd. Nu stiu ce a suparat-o, ce a deranjat-o de nu i-a mers bine. Am hranit-o si cu substante pentru plante de apartament fara flori...
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde angyciobanu » Vin Mai 06, 2011 10:17 am

Asa este, le tineti in apa pana fac radacini si apoi le plantati in doua ghivece micute. Planta mama probabil nu s-a adaptat.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde madalina25 » Vin Iun 03, 2011 7:10 pm

Eu am multe flori in apartament si le ingrijesc cu multa dragoste.sfatul meu este ca daca nu ai timp pentru ele,cumpara-ti niste flori care nu sunt asa pretentiase.
madalina25
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori