Plantare tuia - prin seminte sau prin butasi?

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Plantare tuia - prin seminte sau prin butasi?

Mesajde daroxi » Vin Feb 25, 2011 4:36 pm

Inca studiez modul in care o sa-mi ingradesc terenul. Una din variante ar fi ca pe lateralele terenului sa merg cu un gard din plasa (sa fie mai ieftin) iar pentru estetica si pt. asigrarea intimitatii ma gandesc sa plantez vegetatie de-a lungul gardului.
O varianta ar fi gard viu sau ceva tufe, dar o sulutie mai buna cred ca ar fi sa fie plantate ceva conifere, pentru a beneficia si iarna de vegetatia de langa gard.
Citeam ca exemplarele trebuie plantate la distante de 60-100 cm, iar eu am peste 40 m de gard pe o latura, deci daca ar fi sa cumpar tuia la bucata as iesi destul de scump.
Stiti voi ceva despre cum as obtine tuia din seminte sau din butasi? Care ar fi cea mai ieftina si mai practica metoda?
Ma gandesc la ceva care sa arata cam ca in poza atasata (eventual sa fie si mai dese plantele, sau mai ramificate pe latime).
Merci.
Fişiere ataşate
thjocem.jpg
thjocem.jpg (54.34 KiB) Vizualizat de 15335 ori
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Plantare tuia - prin seminte sau prin butasi?

Mesajde petre67 » Sâm Feb 26, 2011 2:02 pm

Plantarea de tuia prin seminte sau butasi e la fel de ieftina, adica gratis, totul e sa gasesti pe cineva sa-ti dea semintele respectiv vlastarii pentru butasire.
Plantarea butasilor poti s-o faci primavara sau toamna, iar semintele le plantezi primavara.
Doar ca va trebui sa ai rabdare pana va ajunge tuia ca cei din imagine.
Mai ai posibilitatea sa cauti o pepiniera de tuia sau alti arbusti pentru gard viu, si sa obtii un pret bun, pentru plante de 40-50 cm.
Bafta!
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Plantare tuia - prin seminte sau prin butasi?

Mesajde daroxi » Lun Feb 28, 2011 4:29 pm

petre67 scrie:Mai ai posibilitatea sa cauti o pepiniera de tuia sau alti arbusti pentru gard viu, si sa obtii un pret bun, pentru plante de 40-50 cm.
Bafta!


La cate bucati imi trebuie mie pt atatia metri de gard cred ca m-ar costa ceva...
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Plantare tuia - prin seminte sau prin butasi?

Mesajde Iordache Veronica » Lun Mai 02, 2011 7:27 pm

Eu sincer as opta pentru butasi. Si timpul de crestere "costa".
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm


Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori