Case din pamant

Case eficiente energetic, case pasive, case cu consum redus de energie

Case din pamant

Mesajde greenday » Vin Dec 02, 2011 6:58 pm

Stim cu totii ca pamantul este un foarte bun izolator termic si, deci, o casa din pamant ar trebui sa fie eficienta energetic.

Din pacate, la noi, cumparatorii fug cand aud de vreo casa cu peretii din vaioaga/vaiuga/chirpici sau cum s-o fi numind prin diverse zone.

In schimb, in lumea civilizata, casele din pamant sunt apreciate atat pentru ca sunt considerate mai sanatoase, cat si pentru impactul minim pe care il presupune construirea lor asupra mediului. Si, de necrezut pentru multi, casele de pamant pot fi si foarte frumoase!

Imagine

Imagine

Imagine

Eu unul am fost uimit sa vad casele de pamant realizate de un arhitect elvetian, Peter Vetsch: vezi aici mai multe imagini
Ultima oară modificat de greenday pe Mar Iul 10, 2012 9:40 pm, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Case din pamant

Mesajde luci10 » Dum Dec 18, 2011 7:38 pm

Foarte interesante casele. Nu par a fi din pamant. Ca doar pamantul e tot pamant in orice tara!
luci10
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Noi 04, 2010 12:00 am

Re: Case din pamant

Mesajde roger-ius » Lun Dec 19, 2011 3:08 pm

greenday scrie:Stim cu totii ca pamantul este un foarte bun izolator termic si, deci, o casa din pamant ar trebui sa fie eficienta energetic.

Din pacate, la noi, cumparatorii fug cand aud de vreo casa cu peretii din vaioaga/vaiuga/chirpici sau cum s-o fi numind prin diverse zone.


Casele alea sunt parca desprinse din povesti. Si impactul, cel putin vizual, asupra mediului cred ca e redus. Dar ... daca luam in calcul costurile de productie s-ar putea ca pretul lor sa fie mai mare decat al unei constructii clasice. In primul rand le trebuie o hidroizolatie perfecta, apoi structura de rezistenta trebuie sa fie destul de masiva pentru a suporta greutatea pamantului care le acopera si nu in ultimul rand, chiar daca pare ciudat, trebuie termoizolate. Altfel vara ar fi cred destul de racoroase. Adica mai racoroase decat ar cere confortul de locuire. Asta pt. ca temperatura pamantului este undeva la 6-10 grade.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Case din pamant

Mesajde sebilik » Joi Feb 23, 2012 9:34 pm

Superbe casele! Am ramas fara cuvinte! Cred totusi ca pretul de construire al unei astfel de case e mai mare decat al unei case obisnuite....si trebuie sa ai si terenul potrivit pentru o astfel de casa....
sebilik
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Noi 22, 2010 12:00 am

Re: Case din pamant

Mesajde Ramo Mona » Mar Iul 10, 2012 7:09 pm

foarte frumoase casele nici n-ai crede ca sunt facute din pamant, dar oare sunt suficient de rezistente?
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Case din pamant

Mesajde ValentinaT50 » Dum Iul 15, 2012 6:06 pm

Sunt foarte frumoase si in plus foarte economice, atat din punt de vedere al constructiei cat si energetic. Tare imi doresc asa ceva.
ValentinaT50
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 12:00 am

Re: Case din pamant

Mesajde Iuliana_N » Lun Aug 06, 2012 4:33 pm

Buna ziua!
Mi-a spus cineva ca s-ar construi in zona Sibiului un sat cu case de argila, si ca oricine este interesat sa locuiasca ecologic si sa lucreze o gradina in gen "permacultura" este binevenit sa se adreseze celor care au pus in practica aceasta initiativa. Stie cineva pe aici despre o astfel de minunatie?

Toate cele bune, Iuliana
Iuliana_N
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 06, 2012 4:28 pm

Re: Case din pamant

Mesajde cosminici » Vin Aug 23, 2013 6:17 pm

Sunt de parere ca o casa din chirpici este vulnerabila cand vine vorba de cutremure si viituri. Cu alte cuvinte, cost minim, viata eco, dar riscul ca maine sa te trezesti cu apa in casa.
cosminici
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 23, 2013 5:53 pm

Re: Case din pamant

Mesajde DanielStefan » Mie Noi 15, 2023 12:30 pm

Sunt de acord cu tine!
DanielStefan
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Noi 15, 2023 11:16 am


Înapoi la Case eficiente energetic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron