Amenajare exterioara: pavaj curte, gazon si foisor

Amenajare exterioara: pavaj curte, gazon si foisor

Mesajde MihaelaLaura » Mar Sep 29, 2015 10:53 pm

Buna ziua,

Sper ca cineva sa ma poata ajuta cu un sfat. Nu sunt din domeniu. As dori sa imi amenajez curtea de la casa in zona de munte. Asta ar include:
- daramarea a doua magazii, una de 4x7m, alta de 4x6m, ele fiind partial din caramida, partial din lemn.
- dupa asta, as dori in curte, ea fiind de aprox. 12x8 metri, de jur imprejur o alee de piatra naturala, in mijloc gazon.
- undeva in apropiere, curtea ramanand dupa demolarea magaziilor intr-o parte deschisa catre gradina, as dori un foisor.

Intrebarile mele:
- exista firme care fac ambele lucruri si cunosteti cumva o firma serioasa si care lucreaza frumos in judetul Caras?
- ar putea cineva sa imi scrie cam cat ar costa toata afacerea? Nu reusesc sa imi fac o idee concreta.
Multumesc mult anticipat
MihaelaLaura
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Sep 29, 2015 8:45 pm

Re: Amenajare exterioara: pavaj curte, gazon si foisor

Mesajde marcelb » Mie Sep 30, 2015 8:16 am

Din cate inteleg doresti ceva asemanator cu imaginea de mai jos: alei perimetrale din piatra naturala, in mijloc gazon iar in lateral un foisor.

Imagine

Nu sunt din Caras-Severin dar cu siguranta se gasesc si la voi firme care sa se ocupe de intreaga lucrare. Chiar ar fi de preferat sa se intample asa pentru a nu aparea inadvertente daca lucreaza mai multe echipe.

In privinta preturilor, pot varia foarte mult in functie de materialele alese.

La piatra naturala calculeaza un pret in jur de 10 euro/mp. Cele mai bune oferte de piatra naturala cred ca le gasesti aici.

La foisor pretul e dublu daca folosesti lemn stratificat fata de lemn simplu. La fel, pentru acoperirea lui, gasesti sindrila bituminoasa si cu 20 de lei/mp dar si cu 40 de lei/mp.

La gazon cel mai ieftin iesi daca il insamantezi, dar va trebui sa astepti mai mult ca sa fie asa frumos ca un gazon montat in rulouri.

Succes!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Amenajare exterioara: pavaj curte, gazon si foisor

Mesajde MihaelaLaura » Mie Sep 30, 2015 5:46 pm

Multumesc mult pentru raspuns!! Fotografia este exact cum as dori. Ati facut dvs. superba gradina?
Ramane doar sa gasesc o firma care sa lucreze asa...probabil nu este usor...Nu vreau, dupa ce am facut lucrarea, sa trebuiasca sa o reincep...
Multumesc inca o data!
MihaelaLaura
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Sep 29, 2015 8:45 pm

Re: Amenajare exterioara: pavaj curte, gazon si foisor

Mesajde marcelb » Mie Sep 30, 2015 7:20 pm

Lucrarea din imagine este a unui peisagist american. Citind insa mesajul dumneavoastra cam asa mi-am imaginat, la o alta scara insa, ceea ce va doriti.

Va fi putin mai dificil insa sa gasiti la noi persoane/firme suficient de responsabile si pricepute ca sa faca ceva asemanator. Uitati o lucrare asemanatoare, cu alei din piatra naturala, gazon si un foisor, printre altele, realizata foarte bine de o firma din Cluj, Unique Landscaping:

Imagine

Probabil sunt si in zona dumneavoastra peisagisti/constructori buni, sper sa-i si gasiti.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Amenajare exterioara: pavaj curte, gazon si foisor

Mesajde MihaelaLaura » Mie Sep 30, 2015 9:28 pm

Multumesc!
Chiar scrisesem firmei din Cluj azi dupa amiaza, m-am uitat pe fotografiile facute la lucrarile lor, ce intamplare! Sper sa imi raspunda curand, pe website-ul lor scrie ca fac lucrari in toata tara. S-ar putea insa sa coste mult mai mult...
Eu chiar nu ma pricep, dar modelul american nu pare asa de complicat, sau? Lemnul de la foisor imi place foarte mult, culoarea rosiatica de la firma clujeana mai putin...
Sa vedem, la piatraonline.ro de asemenea scriu ca si fac lucrari, dar cine stie cum lucreaza?
O seara placuta va doresc
MihaelaLaura
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Sep 29, 2015 8:45 pm

Re: Amenajare exterioara: pavaj curte, gazon si foisor

Mesajde marcelb » Joi Oct 01, 2015 7:20 pm

MihaelaLaura scrie:Multumesc!
Chiar scrisesem firmei din Cluj azi dupa amiaza, m-am uitat pe fotografiile facute la lucrarile lor, ce intamplare! Sper sa imi raspunda curand, pe website-ul lor scrie ca fac lucrari in toata tara. S-ar putea insa sa coste mult mai mult...
Eu chiar nu ma pricep, dar modelul american nu pare asa de complicat, sau? Lemnul de la foisor imi place foarte mult, culoarea rosiatica de la firma clujeana mai putin...
Sa vedem, la piatraonline.ro de asemenea scriu ca si fac lucrari, dar cine stie cum lucreaza?
O seara placuta va doresc


Culoarea lemnului de la foisor o alegeti dumneavoastra, stiti cum se spune, gusturile nu se discuta... Cei de la firma din Cluj, Unique Landscaping, au lucrari incredibil de frumoase.

In ceea ce priveste piatraonline.ro acestia sunt de ani de zile principalii distribuitori de piatra naturala din tara, cu preturi foarte bune. Banuiesc ca au si echipele de montatori la aceleasi standarde ridicate.

Sa stiti ca si lucrarile care aparent sunt foarte simple au secretele lor. Sub aleile placate cu piatra naturala suportul trebuie sa fie bine realizat, poate e nevoie si de drenaj etc. Inca o data mult succes, si poate reveniti cu cateva poze dupa ce realizati lucrarea!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Amenajare exterioara: pavaj curte, gazon si foisor

Mesajde dordeduca » Dum Ian 27, 2019 5:31 pm

sunt intersat de subiect si eu am o gradina si vreau sa o amenajez
dordeduca
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Iun 29, 2018 11:10 am


Înapoi la Foisoare, pergole, pavilioane

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori